Šest smyslů, které získá váš smartphone v budoucnosti

Chytré mobily příští generace budou monitorovat vaše zdraví, odhalí škodliviny v ovzduší i blížící se bouři. Přístup k soukromým datům zabezpečí vaše tělo.
Šest smyslů, které získá váš smartphone v budoucnosti

Schopnosti našich mobilních miláčků se neustále rozšiřují a to je důvod, proč v blízké budoucnosti získají nové smysly. My samotní je nemáme, ale budeme je potřebovat. Smartphony příští generace budou monitorovat naše zdraví, odhalí možná nebezpečí či lépe ochrání naše soukromí. Na jaké další funkce se tedy můžeme v budoucnu těšit? Těchto šest smyslů získají chytré mobily v blízké budoucnosti:

Srdeční monitor

Pokud se vyplní predikce Světové zdravotnické organizace, tak od roku 2015 zemře 20 milionů lidí na kardiovaskulární nemoci (hlavně na vadu srdce a mozkovou mrtvici). Pro výrobce mobilů a participující lékařské společnosti se tím otvírá velký byznys.

Klepněte pro větší obrázek
Nemoci vedoucí k selhání srdce budou stále častější, pravděpodobnost úmrtí sníží senzor v mobilu

Nějaký čas používali vědci a výzkumníci mobilní elektrokardiograf (EKG), ale doposud mohli jen nahrávat data, která se k doktorům dostala až se zpožděním. Nyní vědci z Velké Británie a Pittsburské univerzity vyvinuli monitor srdce velikosti mobilu, který zároveň dovede kontrolovat srdeční abnormálnosti a pokud je třeba, umí zavolat lékaře či sanitku.

Protipožární detektor kouře

Protipožární hlásiče mohou zachránit tisíce životů ročně a zabránit úmrtím způsobeným vadnými hlásiči v domácnostech či bytových domech. Integrace detektoru kouře do těla mobilu je ve vývoji téměř deset let.

Už v roce 2003 vytvořili rumunští vynálezci Marian Gavrila a Garbriel Patulea prototyp mobilu se senzorem, který dovedl zpozorovat změnu prostředí a detekovat kouř. Uměl spustit i alarm či kontaktovat složky záchranného systému.

Detektor oxidu uhelnatého

Další smysl našeho budoucího mobilu odhalí chemikálie v atmosféře, respektive vysoké koncentrace oxidu uhelnatého. To je jedovatý, nenápadný zabiják – není vidět, ani cítit. Vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley už na senzoru CO dostatečně malém pro mobilní telefon pracují.

Klepněte pro větší obrázek
Smog a vysoké koncentrace škodlivých látek v ovzduší trápí i mnohé regiony v České republice

Krom osobního detektoru by měly takto vybavené mobily sledovat znečištění v městských oblastech a získaná data by sloužila i pro odborníky z oblasti péče o životní prostředí. Senzory měřící znečištění už byly otestovány v Londýně a na Dálném Východě a v chytrých městech třetího tisíciletí budou naprosto běžné.

Barometr

Barometr je znám od 17. století. Je to přístroj k měření atmosférického tlaku (tlaku vzduchu), používaný k určování počasí. Před stovkami let měl upozornit na blížící se špatné počasí. Mít barometr v mobilu můžete už dnes, jako vůbec první ho může nabídnout Samsung Galaxy Nexus.

Osobní teploměr

Funkce teploměru je v tomto případě myšlena jako osobní teploměr pro měření tělesné teploty. Samozřejmostí je sbírání dat a jejich posílání vašemu lékaři. Spolu s dalšími funkcemi pro monitorování tělesných funkcí jde o další velkou věc, ve které je značný potenciál.

Biometrie

Biometrická identifikace také v zásadě není ničím novým, ale v mobilních zařízeních se zatím nijak masově nerozšířila. Nabízí přitom značné možnosti. Biometrický senzor v mobilu může identifikovat oprávněnou osobu například podle duhovky či sítnice oka, tvaru obličeje nebo ucha, podle termogramu obličeje či prstu a v neposlední řadě podle hlasu. Na rozdíl od kódů a hesel nejde o to, zda si je pamatujete, ale o to kým jste.

Klepněte pro větší obrázek
Stejně tak jako většina nových technologií je biometrie dobrý sluha, ale může být i zlý pán. Bezpečnostním rizikům je věnována velká pozornost

Biometrické bezpečností prvky využívají například na londýnském letišti Heathrow, ale s klesající cenou hardware a vývoji v oblasti software a celkovém zdokonalování této technologie se s biometrickým zabezpečením jistě dříve či později setkáme i v našich mobilech a tabletech.

Bojovníci za občanské svobody poukazují v souvislosti s biometrií na možnost zneužití dat. Rostoucí obavy z krádeže identity tedy znamenají pro trh s biometrickými technologiemi větší požadavky na zabezpečení, ale také víc peněz. Dle analytiků je v tomto odvětí přes 10 miliard dolarů během následujících pěti let.

Pokrok nezastavíš...

Co si o nových funkcích pro chytré mobily myslíte vy? Máte nějaký vlastní tip? Pokud byste si mohli vybrat, kterou vymoženost z výše jmenovaných byste brali už dnes?

Diskuze (25) Další článek: Samsung Wave III oficiálně v ČR, známe cenu

Témata článku: Technologie, Smartphony, Bezpečnost, Koncepty, Ostatní, Biometrie, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Nexus, Zlý pán, Sluha, Špatné počasí, Biometrický senzor, Smysl, Váš smartphone, Srdeční monitor, Smartphone, Kter, Dobrý sluha, Budoucnost, Tělesné teplo, Sto let, Velká pozornost, EKG, Vaš


Určitě si přečtěte