Seznam si vyšlápl na Google. Požaduje po něm kompenzaci přes 10 miliard korun

Český internetový gigant Seznam.cz loni v prosinci oznámil, že bude po Googlu požadovat devět miliard korun jako náhradu škod za to, že globální vyhledávač zneužil své dominantní postavení na trhu smartphonů s operačním systémem Android. Včera Seznam.cz pro náš web uvedl, že hodlá původní požadavek navýšit na částku přes 10 miliard korun, která bude vymáhaná soudní cestou v rámci chystané žaloby na společnosti Alphabet a Google.

Podle Anety Kapuciánové, PR manažerky Seznam.cz, je žaloba v současné době finalizována, a zatím není jasné, zda bude mít regionální nebo celoevropskou podobu. Až bude žaloba oficiálně podána, seznámí Seznam.cz s jejími detaily širokou veřejnost.

Seznamu se dlouhodobě nelíbí situace s Googlem jakožto defaultním vyhledávačem na Androidu. Podle jeho vyjádření nepomohly ani změny týkající se tzv. ballot screenu (jinak také Choice screen), v němž si můžete hned při spuštění Androidu vybrat přednastaveného poskytovatele vyhledávání.

Dosud Google další vyhledávače na tento seznam umisťoval podle výsledků neveřejné „aukce“. Vyhledávač Googlu tak na této obrazovce doplnily maximálně tři konkurenční služby, které americkému gigantovi nabídly nejvíce peněz. I tato praxe však brzy skončí, protože Google pod nátlakem od aukčního systému upouští a nově zobrazí až 12 vyhledávacích služeb, a to zcela zdarma.

Podle Seznamu nemají nápravná opatření takový vliv na narovnání trhu, jak se původně očekávalo, což se ukázalo v průběhu loňského roku. Vyhledávání na Seznamu sice meziročně vzrostlo o 6 procent a z ballot screenu zaznamenal vyhledávač cca 140 tisíc výběrů (šestina všech instalací aplikace Seznam.cz), i přesto však úpravy Googlu, podle Seznam.cz, neotevřely trh dostatečně. Český vyhledávač je přesvědčen, že i přes existenci a nedávné úpravy ballot screenu nepřestal Google zneužívat své dominantní postavení na trhu s licencovanými operačními systémy a aplikacemi pro mobilní zařízení se systémem Android. 

A co na to Google? „Android poskytuje výrobcům telefonů i uživatelům bezprecedentní možnost volby při rozhodování o tom, které aplikace si lidé na svá zařízení nainstalují, které budou používat i které si nastaví jako výchozí. Operační systém Android zároveň umožňuje milionům vývojářů aplikací po celém světě, včetně Seznamu, úspěšně rozvíjet své podnikání," uvedla na náš dotaz ředitelka komunikace české pobočky Googlu Alžběta Houzarová. "K potenciálním ani probíhajícím soudním sporům se nevyjadřujeme.“ Naše další doplňující dotazy byly bez dalšího komentáře. I na tom je vidět, že se pro Google jedná o citlivou záležitost.

Český vyhledávač se snažil s Googlem komunikovat, jenže ten na požadavky nijak nereagoval, a to ani na předžalobní výzvy. Obě znesvářené strany tedy  těžko společně usednou k jednacímu stolu, takže je zřejmé, že se spor rozsekne až u soudu. Ten by měl odpovědět na otázku, zda Google skutečně zneužíval své postavení na trhu, resp. zda má Seznam.cz nárok na odškodné přesahující 10 miliard korun. 

Diskuze (39) Další článek: Nejlepší aplikace pro tento týden: Matematika, móda pro dámy i cestování v době covidu

Témata článku: , , , , , , , Alphabet, Seznam, Kompenzace, Aplikace, Postavení, Operační systém, Alžběta Houzarová, Miliarda korun,