Sharp GX29: ostrá novinka u Vodafonu (první pohled)

V červencové nabídce Vodafonu se objevilo atraktivní véčko Sharp GX29. Je malé, lehké, elegantní a moderní. Za tři a půl tisíce nabídne perfektní QVGA displej, foťák a Bluetooth.

Sharp je všestranný výrobce elektroniky s centrálou v japonské Osace. Historie firmy sahá až do začátku minulého století, kdy ji založil Tokuji Hayakawa. Společnost se zprvu proslavila svými mikrotužkami, které jako první začala hromadně prodávat v roce 1915 a nazvala je Ever-Sharp (vždy ostré). Měly obrovský úspěch, a tak podle nich firma dostala svůj název, který jí zůstal dodnes. Na mobily přišla řada samozřejmě mnohem později, ani u nich si nicméně japonský výrobce nevede špatně.

Klepněte pro větší obrázek

V Japonsku Sharp většinou mobily neprodává pod svým jménem, partnerem pro distribuci mu je tam totiž operátor NTT Docomo, který prodává mobily pod značkou Foma. Telefony značky Sharp se však prodávají po celém světě a nemalou zásluhu má na tom operátor Vodafone, který je zařazuje do svých nabídek. Konečně jsme se dočkali také u nás. Ale s mobily této značky už jsme se na našem trhu setkali, některé modely prodával Eurotel.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Od Eurotelu: Sharp GX13 • Sharp GX23

Vodafone mobily značky Sharp prodává zejména v domovské Anglii. Telefony jsou tam velmi úspěšné, zpravidla se jedná o véčka s fotoaparáty s výborným rozlišením a skvělými jemnými displeji. Podle plánu, který nedávno prosákl ven, má Vodafone během léta dovézt několik Sharpů i do Česka. A skutečně to začíná plnit, zatím však poněkud opatrně. Véčko GX29 patří do nižší střední třídy a nepředvádí to nejlepší, co Sharp umí.

Japonský původ nezapře

Telefon jakoby vypadl z oka japonským véčkům Foma, leckomu se tedy jeho strohý vzhled nemusí líbit. Ale myslím, že oproti vajíčkům od ostatních asijských výrobců je to docela příjemná změna. S rozměry 96 × 46 × 20 mm je navíc véčko velmi kompaktní a 92 gramů ho řadí mezi lehčí telefony.

Klepněte pro větší obrázek 
Sharp GX29 - v japonském stylu

Telefon toho sice moc neumí, navenek to ale zdatně skrývá. Při pohledu na vnitřní displej by vás rozhodně nenapadlo, že má telefon docela blízko k low-endům. Displej má totiž vynikající rozlišení 240 × 320 a zobrazí 262 tisíc barev. Na vrchu véčka nechybí ani vnější displej, ten je ale jen monochromatický a jednořádkový, s rozlišením 72 × 12 dokáže zastoupit jen malé digitální hodiny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na spodní části véčka najdeme klávesnici, která vypadá pohodlně a dá se očekávat, že i při malých rozměrech mobilu se na něm bude psát bez problémů. Telefon bude mít standardní ovládání, nad klávesami pro psaní tedy najdeme čtyřsměrné tlačítko s potvrzovacím středem a dvě funkční klávesy.

Klepněte pro větší obrázek
Psaní by mohlo být pohodlné

Díky za Bluetooth

Na zadní straně spodní části mobilu najdeme fotoaparát, který dokáže vytvářet VGA fotky nebo video v rozlišení 128 × 96 bodů. Zabaví také hry pro Javu 2.0, v telefonu je jich několik předinstalovaných. Mobil dokáže vyzvánět 40 hlasy, melodie bude možné přímo v telefonu skládat. MP3 zvonění mobil nepodporuje a ani by pro něj nebylo moc místa, paměť čítá pouhé 2,1 MB.

Klepněte pro větší obrázek 

V oblasti dat se Sharp GX29 docela vytáhl. Podporuje GPRS třídy 10, které se bude hodit při prohlížení wapu nebo práci s e-mailovým klientem. Díky Javě půjde využít i Opera Mini. Na krátkou vzdálenost je k dispozici konektor pro USB kabel a dokonce Bluetooth, za což si Sharp zaslouží pochvalu. Na druhou stranu, hodil by se i infraport.

Do adresáře se vejde 500 kontaktů, mobil zobrazí posledních 10 přijatých a nepřijatých hovorů i volaných čísel. Telefonu nechybí podpora MMS, pro které bude VGA fotoaparát stačit. Při psaní bude možné využít prediktivní slovník T9. Z ostatních funkcí zmíním kalendář, budík a minutový diktafon. Baterie bude mít průměrnou kapacitu, na příjmu by mobil měl vydržet 250 hodin, při hovoru 220 minut.

S cenou a displejem do boje

Sharp GX29 na mě docela zapůsobil. Má příjemný design a vzhledem k ceně překvapí výborným displejem a Bluetooth, ostatní výbava také není špatná. Nejslabším místem je malá paměť a na konkurenci může trochu ztrácet vzhledem k absenci MP3 vyzvánění. Za tři a půl tisíce však lépe vybavené véčko nenajdete.

Sharp GX29 ve zkratce

  • rozměry a hmotnost: 94 × 46 × 20 mm, 92 g
  • sítě: GSM 900/1 800/1 900 MHz
  • displej: aktivní, TFT, 240 x 320 bodů
  • paměť: 2,1 MB
  • vyzvánění: polyfonní 40hlasé
  • výdrž: 250 h (pohotovost), 220 min (hovor)
  • data: GPRS třídy 10, USB, Bluetooth
  • cena: 3 577 Kč (při koupi s tarifem se cena sníží až na 77 Kč)
Diskuze (16) Další článek: T-Mobile nestíhá rozšiřovat pokrytí Internetu 4G podle plánu

Témata článku: Sharp, Sharp GX13, Sharp GX23, Sharp GX29, Novinka, Vodafone, Vynikající rozlišení, Voda, Historie firmy, Strohý vzhled, Nov, Pohled, První pohled, Vodafone — Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Evropa sní o vlastní kosmické lodi. Jmenuje se Susie a vypadá jako zmenšená Starship

Evropa sní o vlastní kosmické lodi. Jmenuje se Susie a vypadá jako zmenšená Starship

** ArianeGroup představila koncept evropské kosmické lodě ** Jmenuje se Susie a do vesmíru by dopravovala náklad nebo lidskou posádku ** Susie by vynášela raketa Ariane 6 ve své těžší verzi

Petr Kubala
KosmonautikaVesmírná technikaEvropa
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy