Sharp Zaurus je špičkovou alternativou pro běžná PDA a nemusíte pro něj ani létat do Japonska.
Nové modely japonských linuxových PDA SHARP řady ZAURUS jsou určeny výhradně pro asijský trh. Stále častěji se však objevují v neoficiální distribuci po celém světě, a tak se dostávají i do rukou českých uživatelů.
SHARP Zaurus SL-C1000
Jsou tyto přístroje opravdu tak výjimečné, jak tvrdí linuxoví nadšenci a fandové hi-tech hraček? Dokáží nahradit běžné Pocket PC, či Palm OS komunikátory? Neodolal jsem a podrobil ZAURUS SL-C1000 důkladnému zkoumání.
Boky přístroje s (ne)přehlednými popisky
Klíčové vlastnosti
- skvělý displej
- sloty na paměťové karty CF a SD
- USB host
- prostorná klávesnice
- výdrž baterie
- přizpůsobitelnost, rozšiřitelnost, kompatibilita
- výjimečnost, vzhled a zpracování
Hlavní nedostatky
- chybí WiFi a Bluetooth
- chybí česká lokalizace
- oficiálně se k nám nedováží
- problémy se servisem
Láska na první pohled
Hned, když se mi dostal Zaurus do ruky, napadlo mne, že jejich úspěch stojí mimo jiné na vysoké kvalitě zpracování, skvělém designu a použitých materiálech. Už na první pohled se prostě líbí. Tělo přístroje kombinuje plasty s kovovými prvky. Vše je skvěle zpracované a celkové luxusní vzezření jsou velkým lákadlem pro oko zákazníka.
Neobvyklá konstrukce umožňuje použít přístroj jako kapesní notebook, nebo po otočení displeje jako tablet PC. Když se k tomu přičte možnost volby portrait a landscape módu, poslouží Zaurus i jako přerostlé PDA.
Uživatelé starších modelů si stěžovali na rozmístění ovládacích tlačítek. Testovaný SL-C1000 však prošel vývojem a jeho ovládání dostalo smysl. Vše je ergonomicky promyšlené a intuitivní.
QWERTY bez konkurence
Od dob legendárního Psionu je klávesnice Zaurusu to nejlepší, co můžeme na PDA vidět, respektive mačkat. Píši na ní i tento test a nemám s tím jediný problém. Vše jde rychle, pohodlně, několika prsty naráz.
S klávesnicí, nebo bez
Přístroji z pochopitelných důvodů chybí česká lokalizace, ale je jednoduché stáhnout anglickou a k ní doinstalovat podporu českých znaků. Klávesy jsou vystouplé, navzájem dostatečně vzdálené a lze je tisknout i stylusem. Jejich stisk je příjemný a klade přiměřený odpor.
Jako klasická PDA, i Zaurus disponuje softwarovou klávesnicí na dotykovém displeji a poměrně kvalitní metodou rozpoznávání psaného textu.
Hardwarová výbava, displej
Model C1000 poskytuje 64 MB RAM, 128 MB ROM. O další rozšíření paměti se postarají sloty pro karty typu CF a SD slotu. Na nadstavbu SDIO se nemyslelo, ale bohaté možnosti rozšíření skýtá rozhraní USB host, fungují i CF-periférie. Vyzkoušel jsem CF WiFi i Bluetooth karty, USB myš, klávesnici, fotoaparát, harddisk, flashdisk... Drivery zvládly všechno bez jediného zaváhání.
Demonstrace možností připojení
Procesor Intel Xscale PXA270 416 MHz pro linuxový systém znamená více, než dostatečný výkon. V příjemném uživatelském rozhraní je navíc možné přetaktovat jej až na 624 MHz.
V Japonsku existuje mnoho technologií pro přenos dat, u nás použitelné WiFi a Bluetooth však bohužel chybí, sám Infraport situaci nezachrání. Jedinou možností je zakoupit rozšiřující CF nebo USB modul. Při dnešních cenách to není zásadní problém, ale pro každodenní používání je to rozhodně nepříjemné.
Grafický čip podpořený výkonným procesorem a potřebným softwarem zvládá všechny běžné video formáty. Zabudovaný mono reproduktor nijak nepřekvapí, ovšem stereo výstup poskytuje vysokou kvalitu zvuku.
Otočný displej GS SILICON je nastavitelný do mnoha úhlů. Má dotykovou vrstvu a rozlišení VGA (640×480). Displej je skutečnou lahůdkou a jedním z hlavních lákadel. Sledování celého filmu, ale i čtení textu nenamáhá oči. Displej je překvapivě dobře čitelný i z úhlu a za ostrého denního světla.