Shrek the Third (test javové hry)

Je to zelené, tlusté, myje se to v bahně, za největšího kámoše to má mluvícího osla a vtrhlo to už i na mobilní telefony.

Hry podle filmů. To je v herním světě zvláštní kategorie, do níž v drtivé většině případů spadají pouze tituly nevalné kvality. Co se ale mobilních titulů týče, není situace naštěstí tak dramatická. Potvrdil to nedávno třeba třetí Spiderman (přestože nešlo o revoluční počin, kvalitní hratelnost udělala dojem) a nyní to potvrzuje třetí Shrek.

Klepněte pro větší obrázek
Zelená rodinka útočí i na mobily

Plošinovka na zeleno

Shrek Třetí si z filmové předlohy nebere pouze název. Velká podoba je patrná už z úvodní animace, která vás efektně uvede do příběhu. Ten se totiž neliší od toho filmového – a tak jste svědky toho, jak království Za Sedmero horami přijde o svého vládce a za následovníka nemá být jmenován nikdo jiný než náš zelený zlobr. Shrekovi je ale vidina královských povinností a všech těch nudných banketů a falešných úsměvů nepříjemná, a tak se rozhodne místo sebe dosadit na trůn mladého prince Artuše. Háček je jen v tom, že Artuše nejdřív musí najít. Což, jak sami zjistíte už po několika minutách hraní, není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kocour v botách odlákal nepřítele, Shrek ho snadno dorazí • Všichni hlavní hrdinové pohromadě – Shrek, Kocour i Oslík

Ne že byste nevěděli, kde se princ nachází a ne že byste se po cestě k němu ztratili (to až při návratu…). Cestu komplikuje další princ – Krasoň, kterého možná pamatujete z předchozích filmů. Pokud si na něj vzpomínáte, už asi tušíte, jak moc velkou překážkou bude. Vy ostatní se budete muset spolehnout na naše konstatování, že jde o záporáka se vším všudy. Falešný úsměv je samozřejmostí, stejně jako desítky podlých a nebezpečných stoupenců, které díky němu získal. A právě ti jsou při cestě největším problémem. Nezaleknou se ani Shrekova deodorantu z žabích ocásků, tudíž nezbývá nic jiného než použít hrubou sílu.

Žánrově Shrek spadá mezi plošinovky, rozhodně to ale neznamená, že byste pořád jen skákali a bojovali s nepřáteli – hra je dostatečně variabilní a v každé misi přináší něco trochu jiného. Jednou budete muset ve stylu Prince Perského skákat jako diví a zabíjet nepřátele ve výskoku, jindy jen levelem profrčíte ve stylu Sonica. Nejde o nic revolučně nového, co bychom jinde neviděli. Na druhou stranu musíme uznat, že Gameloft dobře ví, co máme rádi a to nám také nabídl. Shrek Třetí je tak kompilátem, který v sobě má trošku od každého. Výsledek ovšem nepřipomíná dort pejska a kočičky. Naopak jde o pochoutku, po níž se budete oblizovat ještě dlouho. Každá část hry totiž do celku neskutečně zapadá a dohromady to celé šlape lépe než švýcarské hodinky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kdo neskáče, není zlobr • Štít, sekyra – ani to proti Shrekovi nestačí

Na variabilitě se výrazně podílí také nepřátelé. Narazíte na několik druhů protivníků, přičemž s každým se budete muset vypořádat trochu jinak. Rytíře přemůžete v souboji jeden na jednoho (resp. pěst na pěst), ovšem až narazíte na hbité vojáky posílající směrem k vám výbušné sudy, budete muset myslet nejen na to, jak zabít, ale i jak přežít. Nemění se jen řady nepřátel – Shrek stejně jako ve filmu není na dobrodružství sám, a tak čas od času využijete i jeho kamarádů. Oslík neustále radí, co a jak (nenásilná forma nápovědy). Kocour svým nevinným pohledem oblbuje nepřátele natolik, že je Shrek bez problému zdolá jedinou ranou. Svou troškou do mlýna přispěje i Artuš a zapomenout nemůžeme ani na oslíkovu dračí ženu. Mise v roli draka patří mezi ty vůbec nejzábavnější; po prvním použití „ohňového dechu“ sami poznáte, kde se bere mé nadšení.

Pobaví každého

Kromě nepřátel musíte dbát ještě na dvě věci. Předměty skryté v kostičkách a víly poletující kolem. Hra vás k tomu sice přímo nenutí, pokud ale budete sbírat okolo poletující víly, můžete získat život, který se při obrovském počtu nepřátel jistě bude hodit. A co získáte rozbíjením kostiček? Obdobně jako v Mariovi se pokaždé budete muset nechat překvapit. Čas od času navíc i v této oblasti autoři nabídnou oživení – v jednom levelu kupříkladu budete muset sbírat tělo perníkového muže.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázky z verze pro low-endové telefony

Od hry stvořené na motivy animovaného filmu se skvělé grafické zpracování očekává, proto zde nikoho nepřekvapí. Raději tak namísto ód opěvujících detailnost okolí a skvělé zvládnuté postavy (v čele s grimasami Shreka a líbezným kukučem Kocoura) budu i poslední věty věnovat hratelnosti. Ještě totiž nepadla ani zmínka o vedlejších úkolech. V každé misi se totiž můžete zdržet neomezeně dlouho a prozkoumat doslova a do písmene každý kout. Občas se nic nestane a vy budete litovat ztraceného času, občas vás ale čeká zasloužená odměna v podobě utajených lokací. Pokud projevíte dostatek důvtipu, můžete se čas od času dostat do některé z tajných místností a sesbírat nějaké ty životy navíc.

Mobilnímu Shrekovi se dokonale daří to, co jeho filmovému vzoru. Tuhle hru totiž může využít každý člen rodiny. Od úplně malých dětí (pří obtížnosti easy opravdu nic nečiní problém) až po maminky a tatínky, kteří ocení dospělácké vtipy schované za dětsky se tvářící grafikou (ano, i při hraní se budete často smát) a na své si přijdou i ostřílení hráči pubertálního věku, kteří mají ve svém mobilu stáhnutou každou novinku. Shrek je překvapí nevídanou variabilitou. Výjimečně se proto nemusíme zabývat otázkou, jestli se stažení titulu vyplatí. Shrek se řadí mezi malé procento, které uspokojí naprosto všechny. I ty, kteří film neznají, a dokonce i ty, kteří ho nemají rády.

Diskuze (3) Další článek: Nokia 8600 Luna: skleněný luxus (test)

Témata článku: Software pro mobily, Hry, Zvláštní kategorie, Kvalitní hra, Kostička, Úvodní animace, Malé procento, TestSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
„Malá Amiga“. Recenze retro herní konzole The A500 Mini

„Malá Amiga“. Recenze retro herní konzole The A500 Mini

Plným jménem The A500 Mini a jakkoli slovo Amiga neustále visí ve vzduchu, oficiálně má konzole licenci jen na amigácké hry, název Amiga tedy oficiálně používat nesmí.

Jakub Michlovský
AmigaHerní konzoleTesty
Aplikace pro iOS teď mohou zvýšit cenu předplatného bez vašeho souhlasu

Aplikace pro iOS teď mohou zvýšit cenu předplatného bez vašeho souhlasu

** Vývojáři už nemusí čekat na svolení ke zdražení předplatného ** Zákazníka ale musí včas na zdražení upozornit, aby měl čas jej zrušit ** Apple nastavil i maximální částky, o které se mohou ceny navyšovat

Martin Miksa
předplatnéApple App Store
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída