Sidekick 3: po čem touží Američané

V boji o zákazníky spoléhá americký T-Mobile na Sidekick 3. Komunikátor s QWERTY klávesnicí a zajímavým operačním systémem.

Zatímco u nás se komunikátory snaží zaujmout maximální funkční výbavou a dotykovým displejem nebo co možná nejlepší QWERTZ klávesnicí, ve Spojených státech je trend trochu odlišný. Velkým hitem je tam v poslední době třetí verze zařízení T-Mobile Sidekick, kterého jste si možná všimli i v některém z aktuálních amerických seriálů (např. How I Met Your Mother, The Class).

Tip: přečtěte si více o historii Sidekicku na anglické Wikipedii

Už na první pohled je zřejmé, že se Sidekick 3 jako mobilní telefon asi neprosadí. Rozměry 129 × 58 × 23 mm, hmotnost 189 g a styl zpracování připomíná spíše mobilní herní konzoli. Na obou bočních stranách najdete ovládací prvky – kurzorové tlačítko spojené se sluchátkem telefonního přístroje vlevo a trackball obklopený dalšími tlačítky vpravo. Uprostřed pak efektně se vyklápějící displej skrývající plnou QWERTY klávesnici.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Sidekick v základním stavu • po vyklopení displeje

Sidekick 3 (SK3) je zaměřen především na práci s textovými zprávami a to pokud možno v co nejvíce formách. Standardní součástí telefonu je tak nejen editor textových SMS zpráv, ale i e-mailový klient spolupracující s protokoly POP3 a IMAP a aplikace pro instant messaging podporující sítě AIM, Yahoo! a MSN.

E-mail pro děti

Jak už bylo řečeno, e-mailový klient si poradí s protokoly POP3 a IMAP, pro odesílání je dostupná podpora SMTP. Velkým nedostatkem pro firemní klientelu je odepřená možnost připojení na schránky oblíbené americké služby Hotmail nebo na vlastní firemní servery. Snad i proto se Sidekicku občas s nadsázkou říká „BlackBerry pro děti“. Korporátní zákazník mnohem raději sáhne právě po zařízení BlackBerry disponujícím mnohem propracovanějšími business službami.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mechanismus vyklápění displeje

Stahování e-mailů probíhá v předem nastavených časových intervalech, jedině u služby tmail.com podporuje T-Mobile tzv. instant delivering, tedy okamžité doručování příchozích zpráv. Zobrazuje obrázky ve formátu JPEG, přehraje hudební skladby MP3, dokáže vytáhnout text ze souborů DOC a PDF, ale uložit je vám nepovolí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zadní pohledy

Hodně nadějí vkládají prodejci SK3 do klienta pro instant messaging. Jednotný vzhled prostředí telefonu a mobilního klienta by mělo uživateli co nejvíce zpříjemnit pracovní podmínky. Vše ale záleží na operačním systému a právě v něm si zahraniční recenze doslova libují. V srdci SK3 tepe pro většinu Čechů asi ne příliš známý operační systém Danger OS v3 společnosti Danger. Charakteristiky mluví jednoznačně – jednoduchost iPodu v graficky příjemném rozhraní. Nejčastější pochvalné ódy putují směrem k otočnému ikonovému menu, jednoduchým popiskům funkcí a snadnému ovládání SK3 pomocí klávesových zkratek.

Internet raději textově

Nad prostředí pro práci se zprávami přidává SK3 vestavěný kalendář, 1,3 megapixelový fotoaparát (přesto není v „telefonu“ možnost záznamu nebo přehrávání videa) a hudební přehrávač. Ačkoliv i na jeho vzhled sestavují američané básnické sbírky, podpora jen jediného formátu, MP3, by jej u nás velmi rychle srazila na kolena. Dostatek paměťového prostoru pro hudbu a multimédia dodávají komunikátoru karty typu miniSD (64 MB verze v balení).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Internetový prohlížeč • katalog • instant messenger

Když už jsem se zmínil o hudebních souborech ve formátu MP3, SK3 přináší jednu, ve Spojených státech ne zrovna ojedinělou, „zajímavost“. Vyzváněcí MP3 melodie lze totiž stahovat, ale jediným poskytovatelem, jehož tóny v zařízení přehrajete, je T-Mobile. Hodně mi to připomíná politiku Applu v jeho legendárních iPodech. Jen doufám, že se nedočkám doby, kdy budu při stahování hudby omezen jen výběrem „popových pecek“ zaměstnanců výrobce mého přehrávače.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
E-mailový klient • práce s obrázky • kalendář

Stejně ořezaný jako většina funkcí, které nejsou protlačovány dopředu reklamami a tiskovými zprávami, je internetový prohlížeč. Podle zahraničních testů si velice dobře poradí s jednoduchými stránkami včetně oblíbených amerických portálů jako je MySpace, jakmile se na stránce objeví rámce nebo tabulky, přehlednost je ta tam. V případě rámců zobrazí jen ten hlavní, tabulky převádí do textové podoby. Neporadí si ani se streamovanými médii, Javou nebo Flashem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aplikace pro práci se zprávami • poznámky

V konkurenci neobstojí

Velmi omezené jsou možnosti práce s bezdrátovým Bluetooth. Modul v SK3 vám dovolí pracovat s náhlavními sadami a odesílat vizitky kontaktů ve formátu vCard. Na datové přenosy, přehrávání hudby nebo bezdrátové připojení zařízení jako modemu ale zapomeňte. Docela kvalitní součástí výbavy je baterie, která při testech vydržela až 6 hodin nepřetržitého hovoru a asi 2 dny při pravidelném používání e-mailového klienta.

Hlavními konkurenty (nejen ve stáji T-Mobilu) by měli být pro SK3 komunikátory T-Mobile MDA a BlackBerry 8700g. Ve skutečnosti jej ale dle mého názoru oba vysoce převyšují. Ať už dotykovým displejem a možnostmi operačního systému Windows Mobile v případě MDA nebo špičkovou prací s elektronickou poštou v podobě BlackBerry 8700g. Podle mnohých komentářů je to tedy jen operační systém společnosti Danger, který drží SK3 nad vodou.

Tip: prohlédněte si Sidekick z blízka na jeho domovských stránkách

Své příznivce by si Sidekick 3 za cenu kolem 400 amerických dolarů (tedy asi 8 600 Kč) bez smluvních závazků jistě našel i u nás. S drobnými zásahy do výbavy (např. podpora protokolu ICQ) by se z něj dokonce mohl stát zajímavý nástroj především pro mladé lidi zvyklé komunikovat výhradně textově. O masovějším rozšíření ale pochybuji už jen z důvodu velmi omezených funkčních možností. 

T-Mobile Sidekick 3 (Sharp/Danger Hiptop 3) ve zkratce

  • sítě: GSM 850/1 800/1 900 MHz
  • rozměry, hmotnost: 129 × 58 × 23 mm, 189 g
  • displej: aktivní TFT, rozlišení 240 × 160 bodů, 65 536 barev
  • fotoaparát: rozlišení 1,3 Mpx (snímky o velikosti 1 280 × 1 024 bodů), zrcátko pro autoportréty
  • paměť: 2 000 položek ve vestavěném adresáři, rozšiřitelná paměťovými kartami typu miniSD
  • data: GPRS, Bluetooth
  • operační systém: Danger OS v3.0
  • další funkce: QWERTY klávesnice, e-mailový klient, instant messenger, přehrávač skladeb MP3, internetový prohlížeč
Diskuze (16) Další článek: První pokus: Google Maps pro kapesní počítače

Témata článku: Blackberry 8700g, CEM, Kurzorové tlačítko, Američan, Pravidelné používání, Vestavěný kalendář, Zadní pohled, Pracovní podmínky, Velký hit, Okamžité doručováníJaký materiál chcete mít na telefonu? Plast a sklo jsou nejběžnější, některé značky se nebojí ani drahých kovů

Jaký materiál chcete mít na telefonu? Plast a sklo jsou nejběžnější, některé značky se nebojí ani drahých kovů

** Smartphony se mohou chlubit pestrou nabídkou materiálů ** Na trhu najdeme modely z plastu, kovu či kůže ** Jaké mají výhody a jaká omezení?

Martin Miksa
LuxusKovová konstrukceGorilla Glass
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
EISA: nejlepší televizory, projektory a multimediální přehrávač pro rok 2022/2023

EISA: nejlepší televizory, projektory a multimediální přehrávač pro rok 2022/2023

Jako každý rok i letos vybrala asociace EISA nejlepší televizory, projektory, ale také mutimediální přehrávač. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší v těchto kategoriích.

Jaromír Puk
Televizory
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída