Siemens C55: prcek pro každého (zkušenosti)

Siemens C55 patří mezi levné, ale zato velmi vybavené mobily. Své zkušenosti s tímto low-endem nám poslali dva čtenáři. Předkládáme vám je najednou, abyste mohli porovnat dva nezávislé názory.
Siemens C55: prcek pro každého (zkušenosti)
Kapitoly článku

Vzhled a zpracování

Vzhled telefonu se mi moc líbí. To byl také jeden z důvodů, proč jsem si ho koupil. Telefon je opravdu malinký, placatý a dostatečně lehký. To je hlavní změna oproti mému předchozímu telefonu Sony CMD J-6, který byl o dost větší a měl anténu. Na druhou stranu nabízel vetší displej a rozměrnější klávesnici. Siemens C55 má výměnné kryty, což je sice příjemné, ovšem s jejich kvalitou už to tak slavné není. Již od začátku se zadní kryt nepatrně pohyboval, takže jsem ho musel podložit papírkem. Teď už drží pevně  a nevrže. Když se podíváte na telefon ze strany, je zřejmé, že kryty dokonale nelícují (zvláště s podloženým papírkem).

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Siemens C55 je malý a lehký -- po uchopení se v dlani skoro ztratí

Nejhorší je ale „děravost“ telefonu. Díky mezerám mezi krytem a tlačítky se na displej telefonu dostává velmi rychle prach. Proto telefon nesmíte nikdy čistit ofouknutím, ale otřením. Když na klávesnici fouknete, hned máte pod krytem na displeji hromadu prachu a můžete telefon rozdělat. To samozřejmě není veliký problém, ale časem si rozvržete kryty. Osobně, ač se snažím sebevíc, zhruba po 10 dnech musím telefon rozdělat. Prach na displeji mi opravdu vadí. Pokud je to někomu jedno, bude čistit málokdy. Podsvětlení je oranžové a opravdu silné, nemohu mu tedy nic vytknout.

Ovládání

Kdyby měl Siemens C55 ovládání jako starší typy (C35i,C45,S35…), tak bych si ho určitě nekoupil. Dvě tlačítka pod displejem mi vždy připadala hrozná. Tady se konečně objevil středový kříž, což mi připadá jako nejjednodušší způsob ovládání mobilu. Levá a pravá strana má využití podle aktuální práce telefonu. V pohotovostním stavu se pravým stiskem dostanete do menu, levým na nastavenou funkci (já tam mám Nová SMS). Stiskem dolů se dostanete do telefonního seznamu a podržením nahoru do hlasového ovládání/vytáčení. Pod každé číslo si můžete také uložit funkci, kterou chcete, což je opravdu pohodlné.Stačí potom déle podržet zvolenou klávesu a jste hned v přečtených SMS, v melodiích nebo začnete vytáčet požadovanou osobu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Ovládání telefonu probíhá pomocí křížové klávesy, která nahradila dvě tlačítka pod displejem

Pak už zbývá jen tlačítko se zeleným telefonem pro zahájení volání (při stisku v pohotovostním režimu tlačítko zobrazí seznam uskutečněných hovorů) a červeným telefonem pro vypnutí/zapnutí telefonu a návrat o položku zpět v menu. Samotné menu je zbytečně složité. Nikdy předtím jsem Siemens neměl, takže mi ze začátku dělalo problémy nastavit třeba jednotlivé profily. Nejde o samotné nastavení, ale o to,  že se dá všechno udělat několika způsoby, což člověka zbytečně plete. Položka s jedním názvem je jednou v nastavení telefonu, poté v Moje menu a nakonec se objeví ještě u konkrétního jména (teď mluvím třeba o přidání vyzvánění ke konkrétnímu jménu).

Telefonování

Není, co bych vytknul. Zvuk je čistý, žádný šum jsem nezaregistroval. Handsfree je v mezích čistoty i hlasitosti. Telefonní seznam není bohužel vícepoložkový, na druhou stranu se dají k jednotlivým jménům přidat obrázky, které se zobrazí, když konkrétní člověk zavolá. To je docela pěkné. Obrázků je v telefonu skutečně mnoho, takže by si měl vybrat každý. Přiřadit můžete dokonce i animaci.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Kryt baterie může v některých případech nepříjemně vrzat 

Psaní SMS

V porovnání s J-6 je psaní SMS na Siemensu C55 bída. Je sice lepší než u starších Siemensů, celkově jsem ale čekal více. První problém je velikost klávesnice. Spodní řada kláves je opravdu miniaturní a špatně se mačká. Klávesy také potřebují trochu silnější stisk (oproti měkkému zmáčknutí u J-6 je to znát). Nakonec to nejhorší - nereagování kláves. Několikrát za SMS (asi 5x) se vám stane, že po zmáčknutí tlačítka se na displeji nic neobjeví. Většinou se mi to stává při psaní poslepu (nedívám se na displej a píšu SMS). Většinou pak zjistím, že písmenko vypadlo a česká T9 napsala zkomoleninu. Docela mi taky vadí, že se mezera nachází pod jedničkou.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice je vyrobena z kvalitního plastu -- na displej si můžete dát vlastní logo

Pod hvězdičkou jsou všechny speciální znaky, pod nulou tečka, čárka atd. Mřížkou přepínáte malá/velká písmena a T9. Poměrně nedomyšlené je přidávání cizích slov do slovníku T9. Když chcete třeba změnit poslední písmeno slova, které vám T9 navrhuje, nejde jako u Sony CMD J-6 vypnout T9, poslední písmeno upravit, zapnout T9 a slovo je uloženo. U C55 musíte celé slovo od začátku napsat a pak teprve uložit. Příjemné jsou naopak dlouhé SMS, odpočet znaků a EMS. Každý obrázek i zvuk vložený do textovky vám ubere jen pár znaků. Pro lidi, kteří často píší SMS, C55 rozhodně není nejlepší volbou. Na J-6 C55 zkrátka nemá.

Výčet funkcí

O standardních funkcích hovořit nebudu, protože si o nich můžete přečíst v recenzi (zde). Zaměřím se spíše na ty funkce, který nemá každý telefon. Nahrávání vlastního zvonění je opravdu povedené. Zvuk je hlasitý a čistý, což mě velice překvapilo. Najednou však můžete nahrát maximálně 18 sekund (reklamní letáky sice hovoří o čase 0:20/2:45 min, ten je ale nereálný). Podle volné paměti můžete udělat kolik záznamů chcete, ovšem s maximální délkou 18 s. V novějším firmwaru 18 prý lze nahrát již 22 s. Telefon má polyfonní vyzvánění, které je pěkné a podle mě dostatečně hlasité (jsem zvyklý z J-6, kde bylo vyzvánění tišší). Vibrační vyzvánění není zvlášť silné, nicméně stačí. Nastavit si můžete různé formy vibrací.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Zahrát si můžete legendární hru Prince of Persia

Hlasové ovládání a vytáčení nepoužívám, protože není moc přesné. Navíc nejrychleji číslo vytočíte stejně ručně. Hlasové vytáčení jsem zkoušel použít jen na profily. Pod slovo TICHO jsem si uložil Tiché prostředí a pod ZVUK Normální prostředí. Brzy jsem toho ale nechal, protože slovo TICHO telefon akceptoval téměř vždy, nýbrž ZVUK jen občas. Nyní pár slov k Javě. Telefon po zakoupení nabídne hru Prince of Persia. Ta bohužel obsahuje pouze 4 levely, které je možné dohrát za 10 minut. Další levely je nutné stáhnout z internetu. Výdrž telefonu je vyhovující. Moc nevolám, spíš píšu a nabíjím vždy o víkendu. Telefon tedy vydrží 6 - 7 dní. Nabíjení trvá zhruba 80 minut.

Chyby ve firmwaru

Když jsem telefon v březnu kupoval, věděl jsem z různých diskuzí o špatném firmwaru. Jelikož se C55 prodává zhruba od září loňského roku, čekal jsem, že po tak dlouhé době bude v telefonu verze 18. Jaké bylo mé překvapení, když jsem uviděl verzi 10. Nakonec jsem zjistil, že firmware byl do telefonu nahrán 5.9.2002, což značí, že telefon ležel půl roku někde ve skladu. Nyní ke zmíněným chybám. Jednou se mi stalo, že přišla SMS, telefon začal vibrovat a už nepřestal. Stále vibroval, takže jsem ho musel vypnout a zapnout. U doručenek telefon zobrazuje jen číslo, ne jméno od koho doručenka přišla. Nepamatuje si délku posledního hovoru, ani celkovou délku. Když se zaplní paměť na SMS (na SIM), začne vydávat zvuk, jako kdyby přišla SMS.

Shrnutí

Celkově jsem rád, že jsem si Siemens C55 koupil. I přes kritiku některých věcí je to dobrý telefon.

Témata článku: Siemens, Nokia 3510, Siemens C55, Prcek, Celé slovo, ZkušenostRychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

** Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze ** Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací ** Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Vladislav Kluska
Material YouAndroid 12Google
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída