Siemens C65: fotomobil za velmi dobrou cenu

CeBIT 2004: Siemens vedle telefonů, které jsme už představili, uvedl také model základní řady C65. I přes nijak oslňující parametry bude mít ze všech novinek určitě největší prodejní úspěch. Bude z nich totiž nejlevnější.
Siemens C65: fotomobil za velmi dobrou cenu
Kapitoly článku

Siemens C65 nepatří do úplně nejnižší třídy mobilních telefonů. Pro takové mobily německý výrobce vyhradil označení A a řada C míří trochu výš. Nejsou v ní už telefony pro zcela nenáročné uživatele, „céčko“ je určeno lidem, kteří telefon budou využívat víc než jen pro telefonování a práci s textovkami. Nesmíme to ale samozřejmě zase přehnat a myslet si, že Siemens C65 je mobil, který postačí nejnáročnějším. Je zkrátka posazen nad řadou A, ale nad sebou má ještě velmi mnoho lepších a vybavenějších mobilů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální obrázky telefonu

Nesmrtelné vajíčko

Siemens C65 jako jediný z novinek uvedených na CeBITu plně vychází z designu starších telefonů. Je to typické vajíčko s designem, který před dvěma a půl lety vyšel z modelu C45 a s různými inovacemi přešel přes do současnosti. C65 asi není telefon, který na první pohled zaujme tak, že ho prostě budete muset mít. Je to vcelku obyčejný mobil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázky různých výměnných krytů

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Porovnání velikosti s kartou

Displej, ačkoli se to z našich vlastních fotografií pořizovaných ve velmi improvizovaných podmínkách nemusí zdát, je barevný. Dokáže zobrazit až pětašedesát tisíc barev a vzhledem k jeho nepříliš velkým rozměrům a slušnému rozlišení si dovolím kacířskou myšlenku, že na pohled vypadá snad i lépe než displej u dalších dvou novinek. Pravda, není aktivní a při pohledech ze stran se zobrazení ztrácí, je však velice jemný, což o nových telefonech Siemens nejvyšších tříd nelze zrovna říct.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej je opravdu barevný a vcelku kvalitní

Hlavní nabídka je maticová se třemi řádky a třemi sloupci, struktura menu je prakticky stejná jako u dnešních Siemensů. Ikonky vypadají jakoby ručně nakreslené a zdá se, že tohle bude finální stav, podobnou nabídku jsme viděli už u několika nových telefonů Siemens.

K čemu bude tajemné tlačítko?

Místo kurzorových šipek byl v Siemensu C65 - poprvé v této třídě telefonů - použit joystick. Je bohužel poměrně zapuštěný a plochý, prst se o něj špatně opírá. Stisknutím joysticku se dostanete do hlavní nabídky, jednotlivé směry spouští nastavené aplikace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Joystick je hodně zapuštěný

Jsou zde také dvě funkční tlačítka pod displejem, klávesy s červeným i zeleným sluchátkem a opět se setkáváme s tajemným tlačítkem pod joystickem. Stejně jako u dalšího nového modelu S65 se jeho stisknutím otevře vlastní nabídka, ovšem vzhledem k tomu, že tlačítko je takříkajíc na ráně, dalo by se možná předpokládat, že si ho mobilní operátoři přizpůsobí svým potřebám - například T-Mobile pro t-zones, Eurotel pro Live.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K čemu bude tajemné tlačítko pod joystickem?

Číslicová tlačítka na klávesnici jsou rozměrná a i když se směrem dolů zužují, při psaní to nebude vadit. Mačkají se velmi dobře.

Klepněte pro větší obrázek Klávesnice se myslím povedla

Na levém boku je infraport, a to je rovněž úplně nová vlastnost telefonů v řadě C. Zadní stěnu trochu hyzdí konektor pro externí anténu, vedle něj najdeme otvor objektivu vestavěného digitálního fotoaparátu. Baterie je pod odsuvným krytem, nahoře najdeme místo pro poutko, ve spodní části klasický systémový konektor.

Klepněte pro větší obrázek 
Objektiv fotoaparátu nemá nijak atraktivní design

Bez fotoaparátu budou jen ty nejlevnější mobily

Vestavěný fotoaparát se nejrychleji aktivuje posunutím joysticku směrem doleva. Kvůli pasivnímu displeji není zobrazení snímané scény na displeji zrovna hezké a překreslování by určitě mohlo být rychlejší. Musím také upozornit na opravdu velké zpoždění mezi stisknutím spouště/joysticku a zvukovou odezvou; uživatel bude muset prakticky zjistit, v jakém okamžiku se otevře závěrka.

Opět jsem se pokusil vyfocený obrázek poslat přes infraport do počítače, ale stejně jako u všech dalších nových Siemensů jsem nebyl úspěšný.

Klepněte pro větší obrázek Fotoaparát nabízí standardní rozlišení 640 × 480 bodů

Jen pár slov o funkcích

Siemens C65 je pro potřeby běžných uživatelů dostatečně vybavený telefon. Kousek níže najdete výčet funkcí, zde je nebudu všechny opakovat, zmíním jen některé. Například e-mailový prohlížeč, který chybí v nabídce se zprávami - tím se řada C liší od vyšších modelů, které e-mail standardně podporují. Siemens C65 však nabídne funkci pro posílání rychlých zpráv, něco jako je ICQ. Telefon je také vybaven vcelku pokročilými organizačními funkcemi: kalendářem s měsíčním, týdenním a denním grafickým pohledem, úkolovníkem, poznámkami, opakovaným budíkem s možností nastavit den v týdnu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ještě jedna sbírka oficiálních fotografií

Siemens C65 je milý telefon pro normální lidi. V prodeji by se měl objevit přibližně v červnu za cenu přibližně šest až šest a půl tisíce korun. Jakou bude mít konkurenci? Alcatel bude mít v této cenové kategorii model 735i, Motorola už dnes nabízí levné fotomobily, Nokia začíná o pár tisíc výš, ale třeba cena jejího modelu 3200 do doby uvedení nového Siemensu spadne. Budou zde také levné Philipsy. Siemens si trochu konkuruje i sám sobě modelem MC60, který ale nemá ve srovnání s C65 mnoho šancí - je objektivně horší.

Parametry a funkce

Mobilní síť: GSM 900, 1 800 a 1 900 MHz

Datové přenosy: GPRS třídy 10

Rozměry: 105 × 44/47 × 15/18 mm (lomítka oddělují nejmenší a největší rozměr), objem 76 cm3

Hmotnost: 86 g

Udávaná výdrž: až 410 h v pohotovostním stavu, nebo až 300 minut hovoru

Baterie: Li-Ion, 600 mAh, doba nabíjení méně než 2 h

Displej: rozlišení 130 × 130 bodů, 65 535 barev, pasivní

Uživatelská paměť: dynamická, více než 3 MB

Možností připojení: USB kabel, sériový kabel, infračerveně

Další funkce: vestavěný fotoaparát (VGA), možnost dokoupení externího blesku, MMS, výměnné kryty, Java, prohlížeč a editor obrázků, fotoalbum, chat, vícehlasé vyzvánění, wap 2.0

Standardní balení: telefon, baterie, výměnné kryty (není jasné, jestli pouze jeden nebo víc), nabíječka, uživatelský manuál


Přečtěte si i další články o novinkách Siemensu, které byly představeny na veletrhu CeBIT:


V druhé kapitole článku si můžete prohlédnout kompletní fotogalerii vlastních i oficiálních obrázků Siemensu C65

 

Kapitoly článku

Témata článku: Siemens, Siemens C65, Siemens M65, Siemens S65, Foto, Velké zpoždění


Určitě si přečtěte