Siemens CX65 - kompletní informace a první dojmy

Vyzkoušeli jsme horkou novinku od Siemensu. Model CX65 patří do střední třídy, rozsahem funkcí ale sahá výš. Základem výbavy je velký barevný displej, integrovaný fotoaparát a obrovská paměť.
Siemens CX65 - kompletní informace a první dojmy

Oba dva telefony by se měly v prodeji objevit někdy v průběhu druhého čtvrtletí. Můžete to být v dubnu, v květnu, ale když se nezadaří, klidně se s nimi setkáme až v červnu nebo i později. Oficiální plány ale hovoří o druhém čtvrtletí. U klasického telefonu CX65 Siemens odhaduje koncovou cenu na 10 000 Kč, což mi připadá trochu přehnané – s přihlédnutím na současnou situaci na trhu tipuji, že adekvátní částka by mohla být zhruba osm tisíc korun. U véčka CF62 Siemens oficiálně odhaduje cenu na sedm tisíc a i zde bych možná šel o tisícovku níž.

První informace o nových Siemensech jsme vydali už včera:

  
Siemens CX65

  
Siemens CF62

Univerzální dědic

Siemens CX65 je podle našich měřítek malý a lehký mobilní telefon. Svým designem nezapře, že se jedná o Siemens, je zde řada prvků, které už byly dřív použity. Vidím v něm design X modelu M55, linie z SX1, prolis ve tvaru kapky na zadní ploše je stejný jako na SL55.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kryty telefonu jsou plastové, na nic jiného si nehrají. V materiálech Siemensu jsem si přečetl, že jsou výměnné, když jsem však telefon měl v ruce, zdálo se mi, že vše je připevněno a i z obrázků nebo třeba z konstrukce klávesnice mám stejný dojem. Sám Siemens udává pouze jedinou barevnou variantu telefonu. Pravděpodobnější je, že se dá měnit jen kryt baterie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Mobil se v ruce drží dobře, vlevo najdeme okénko infraportu, v levém a pravém horním rohu jsou ukryty dvě světelné diody. Když nesvítí, nejsou vůbec vidět – jinak umí poblikávat do rytmu a oznamovat různé situace, podobně jako na Siemensu M55. Na zadní straně je objektiv vestavěného digitálního fotoaparátu a konektor pro externí anténu – esteticky trochu ruší, možná zde už nemusel být. Konektor je na pohled stejný jako u jiných současných Siemensů, snad bude stejné i jeho zapojení.

Displej míří vysoko

Displej Siemensu CX65 je opravdu hodně velký, trochu improvizovaně jsem došel k rozměru 30 × 41 mm. Siemens na velkém displeji založí reklamní kampaň, v prezentovaném televizním spotu srovnával plochu displeje s různými objekty. Při porovnání se sto sedmdesáti mobilními telefony, které máme v katalogu, se CX65 ocitne na 17. místě, přičemž pokud vyloučíme smartphony, posune se na sedmou pozici.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ruku v ruce s velikostí ale úplně nejde rozlišení. Není nijak malé, 132 × 176 bodů je dost, jednotlivé pixely jsou ale ohraničeny viditelnou linkou, trochu připomínající první barevné displeje Siemensu. Displej dokáže zobrazit až pětašedesát tisíc barev, navzdory informaci prezentované jedním z šéfů Siemensu však podle mého názoru rozhodně nejde o aktivní technologii. V každém případě se ale jedná o nejlepší displej, jaký zatím Siemens v běžném mobilním telefonu představil a navíc se klidně může stát, že ve finálním produktu bude displej ještě kvalitnější. Zajímavé je, že displej nemá žádný okraj, v okénku sahá opravdu od kraje ke kraji.

Tlačítka mají pevný povrch a klasické rozmístění, dobře se mačkají – snad s výjimkou spodní řady, kde bylo nutné klávesy nahustit trochu víc na sebe. Jinak je ale klávesnice dostatečně rozměrná. Mačkací joystick je přiměřeně vystouplý, občas ale nezareagoval tak, jak by měl, věřme, že ho Siemens ještě vylepší. Trochu nahuštěná se mi zdála i funkční tlačítka na levé a pravé straně joysticku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Syrový, ale i tak dobrý

Telefon, který jsem měl možnost vyzkoušet, byl prototyp, alfaverze, která nebyla příliš stabilní. Občas se samovolně restartovala, telefon však velmi rychle reagoval na podněty. Není zatím ani jasné, jak bude vypadat hlavní nabídka. Jde opět o matici devíti ikon, které byly jakoby ručně nakresleny. Nabídka na videích, které Siemens nabídl na svých stránkách, vypadá trochu jinak – jenže stejné hlavní menu bylo i na druhém modelu CF62 a na prezentacích.

Kloním se spíše k tomu, že nabídka bude ještě trochu přepracovaná, nepřipadla mi příliš atraktivní, ale nemohu za to ručit. Rozmístění jednotlivých ikonek v hlavním menu je takřka stejné jako na současných Siemensech, pro rychlý přístup zde lze používat klávesové zkratky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Siemens po dlouhé době změnil písmo. Nyní je jemnější a ze subjektivního pohledu ho hodnotím lépe. Znaky jsou dostatečně velké a dobře čitelné, v editoru SMS jsem objevil možnost nastavit ve třech stupních velikost, ale nezdálo se mi, že by to mělo nějaký vliv.

Telefonní seznam je vícepoložkový, lze do něj zadat jméno, tři telefonní čísla, dva faxy, dva e-maily, adresu webové stránky, číslo ICQ nebo Aol Instant Messengeru, firmu a poštovní adresu. Kontakty lze řadit do skupin a přidat k nim obrázek. Přímo do telefonního seznamu je také možné vložit datum narození. Celkem se do paměti Siemensu vejde až tisíc kontaktů!

Fotoaparát, ICQ, organizace času, GPRS 

Vestavěný fotoaparát dokáže pořizovat snímky v nejvyšším rozlišení 640 × 480 bodů, lze natáčet i video, k dispozici je čtyřnásobný digitální zoom. Snímaná scéna na displeji rozhodně vypadá lépe než na starších mobilech Siemensu, její překreslování je rychlé. Snažil jsem se prostřednictvím infraportu dostat obrázky do notebooku, telefon se ale pravidelně restartoval, tady ještě bude třeba zapracovat. K CX65 lze připevnit externí blesk, který se bude prodávat samostatně. Obrázky se dají prohlížet přes celý displej v poloze naležato.

V nabídce zpráv se objevila nová položka Instant Messaging, která ale zřejmě bude vyžadovat podporu mobilního operátora. Na druhou stranu číslo ICQ, které lze zadat do telefonního seznamu, napovídá, že by mohlo jít o samostatný klient nezávislý na nabídce služeb operátorů, což by bylo pěkné. Nestihl jsem ale tuto možnost detailně prozkoumat. Siemens CX65 kromě běžných textových zpráv (i EMS) podporuje také MMS a má vestavěný e-mailový prohlížeč (POP3/IMAP4/SMTP).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Budík je opakovaný, lze nastavit, ve kterých dnech se má ozvat – je ale pouze jeden. Kalendář standardně ukazuje měsíční pohled, lze jej ale přepnout na týdenní a denní zobrazení. Při pohledu na den jsou vidět jednotlivé hodiny, do kterých se píšou události. Do kalendáře lze zadat tyto typy položek: poznámka, hovor, schůzka, speech memo, narozeniny a svátky. U položky typu speech memo nedokážu přesně říct, o co jde – předpokládal jsem, že si do kalendáře nahraji hlasovou poznámku, další nabídka tomu ale příliš neodpovídá. Na zadané události se lze podívat také ze souhrnného pohledu, kde jsou vidět pod sebou.

Úkolovník je velmi jednoduchý, přibyla nová funkce poznámky, kam lze vkládat různé texty. Do hlasového záznamníku se díky velké paměti (telefon ukazoval 10,7 MB) vejde třeba i 233 minut, jak tomu bylo v tomto případě. Záleží ale na obsazení paměti.

Samozřejmá je podpora SIM Toolkitu, je zde kalkulačka, konvertor měn, stopky i minutka. V hlavní nabídce pod ikonou My Stuff je jakýsi správce souborů – najdete zde složky s různými soubory, jako jsou obrázky, zvonění atd. Nepodařilo se mi bohužel vyzkoušet, jak telefon vyzvání, mlčel jako ryba.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro spojení se světem je k dispozici GPRS třídy 10, s počítačem lze mobil propojit přes infraport nebo kabel. Zatím stoprocentně nevím, jestli Siemens dá k dispozici software pro synchronizaci a správu telefonu, je to však velmi pravděpodobné.

Odlehčený manažer

Parametry Siemensu CX65 už najdete v našem katalogu mobilů – někde si zatím nejsme stoprocentně jisti, některé údaje jsme vůbec nezjistili, ale většina je ověřená. Není to žádné ořezávátko, funkčně odpovídá současnému Siemensu SL55 a jak znalci ví, to je ořezaný model S55, kterému chybí Bluetooth.

Aniž bych chtěl nový telefon Siemensu shazovat, na oficiálních obrázcích, které byly k dispozici v předstihu, vypadá podle mého názoru trošičku lépe než ve skutečnosti. Ale to se stává poměrně často, fotografové a retušéři dokážou zázraky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Siemens CX65 není žádná superbomba, která zvrátí situaci na mobilním trhu, bude to ale velice dobrý mobilní telefon střední třídy, který funkcemi sahá ještě výš. Bude to mobil pro náročnější uživatele, kteří už po telefonu vyžadují řadu funkcí, je pro ně ale zároveň dosti důležitá cena.

Mezi největší konkurenty Siemensu CX65 řadím Alcatel One Touch 735i, Nokii 3100 a Samsung SGH-X600. Z vlastních řad je na přibližně stejné úrovni Siemens M55 nebo MC60, velmi výhodný je stále model S55, který svého nástupce získá na CeBITu.

Siemens CX65 jsme přidali do katalogu mobilů, podívejte se na podrobnou specifikaci.

Diskuze (42) Další článek: Aktuálně: Nové Siemensy na vlastní oči (fotogalerie)

Témata článku: Siemens, Alcatel One Touch 735i, Siemens CF62, Siemens CX65, Siemens M55, Informace, Komp, Ořezaný model, Řada prvků, Komplet, Pevný povrch, Info, Klasické rozmístění


Určitě si přečtěte