Siemens CX75: Bluetooth, MP3 a chrom (test)

Siemens CX75 je prvním telefon z nové řady, který vstoupí na náš trh. Oproti svému úspěšnému předchůdci se může pochlubit megapixelovým fotoaparátem, Bluetooth, podporou paměťových karet a jemnějším displejem. Navíc přidává mírně extravagantní design.
Siemens CX75: Bluetooth, MP3 a chrom (test)

Rychlé odkazy

 parametry telefonu v katalogu mobilů 
 
• fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Klíčové parametry

  • Bluetooth
  • slot pro paměťové karty
  • megapixelový fotoaparát
  • bohatá nabídka doplňkových funkcí

Hlavní nedostatky

  • příliš zapuštěný joystick
  • displej je kvalitnější, ale menší oproti předchůdci
  • MP3 přehrávač neběží na pozadí
  • kontroverzní design
  • zkracování SMS zpráv

Před rokem jsme touto dobo testovali Siemens CX65. První telefon řady 65, který vynikal svojí bohatou výbavou, velkým displejem a výtečně zpracovaným telefonním seznamem a kalendářem. Začal se prodávat v červnu za osm tisíc, od té doby však cena klesla na polovinu a není se čemu divit, že se stal velmi oblíbeným.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální fotografie nového Siemensu CX75

Rok je však pro mobilní telefon natolik dlouhá doba, aby jej na trhu vystřídal modernější nástupce. Tím je v tomto případě stejnojmenný model z nové řady 75. Oficiálně byl představen letos na veletrhu CeBIT spolu s dalšími modely řady. Více informací o nové modelové řadě najdete v našem článku z CeBITu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon v druhé z nabízených barev

Stoupá výš

Již při pohledu na nový Siemens CX75 je patrné, že má tendence se oprostit od střední třídy a mířit trochu výš. Telefon zdobí chromové prvky a působí velmi honosně. A jak si dále ukážeme také výbava je velmi bohatá. Už předchozí model CX65 byl jedním z nejvybavenějších telefonů střední třídy, doba pokročila a s ní přišly i další dnes již celkem běžné vymoženosti. Těšit se proto můžete na megapixelový fotoaparát, Bluetooth či podporu paměťových karet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový CX75 se už netváří jako telefon střední třídy

Výbava modelu CX75 je vyšší zřejmě i z toho důvodu, že částečně zakrývá mezeru po chybějícím nástupci manažerského modelu S. Více vybavený model v nabídce Siemensu bude jen model SXG75, který je koncipovaný více jako multimediální. Je určen pro fajnšmekry a nejnáročnější uživatele, kteří ocení podporu sítí třetí generace, dvoumegapixelový fotoaparát a další výbavu, za kterou jsou také ochotni zaplatit.

Jen se blyští

Máme před sebou telefon, který by měl být určen masám. Jeho design je však poměrně dost odvážný a troufám si tvrdit, že mnoho zákazníků od koupi odradí. Také já jsem se zpočátku na novou CX75 díval dost z opovržením a množství chromu mi přišlo dosti kýčovité. Pomalu ale začínám designu přicházet na chuť. V porovnání s ostatními telefony nebo starším Siemensem CX65 působí novinka skutečně honosně a luxusně. Nabízena bude ve dvou barevných variantách - kovově šedé a běžovostříbrné. K dispozici jsme měli první zmiňovanou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Porovnání se starším modelem CX65 (zde model CX70, který se však liší pouze barvou)

Oproti svému předchůdci telefon narostl do všech směrů. Jeho rozměry jsou 110 × 48 × 19 mm (Siemens CX65 má 108 × 46 × 18 mm). Nárůst hmotnosti o 8 g na 98 g je také docela patrný. Hlavní rozdíl mezi oběma generacemi je ale v designu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Porovnání velikosti

Nejzajímavější je na novém telefonu jeho horní hrana. Je zcela hladká a vyleštěná, takže ji můžete použít jako malé zrcátko. Obraz je však docela protáhlý, protože plocha je zaoblena a přechází v přední stranu přístroje. Zde pokračuje pouze v tenkých páscích po stranách, které vytváří rámeček kolem displeje. Chromově lesklá je také funkční část klávesnice, která na lemy navazuje a rámeček kolem displeje uzavírá. Lesklý povrch ocení také milovníci daktyloskopie - žádný otisk prstu nezůstane skrytý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lesklá stěna „hází prasátka“ na všechny strany • horní hrana je zkosená

Displej není natolik velký, aby dosahoval až k lesklým okrajům, zbývající prostor vyplňuje šedá, metalická plocha. Vše je chráněno krycím sklíčkem a až na něm jsou ozdobné nápisy názvu výrobce a typu přístroje nad a pod displejem. Ochranné sklíčko má však jistou tloušťku a na šedém podkladu se tak při osvitu vytváří efektní stíny těchto nápisů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Na chromu se nešetřilo

Štěrbinu sluchátka můžete snadno přehlédnout – je to jen úzká podlouhlá škvíra nad displejem. Nesmím se zapomenout zmínit o malé štěrbině na horní hraně. Vypadá sice jako poutko na šňůrku, ale tu zde není jak přichytit. Jedná se o příchytný bod do držáku automobilové handsfree. Zbytek čelní plochy zabírá numerická část klávesnice. Její velká šedá tlačítka na sebe navazují a dotváří poměrně dobře vyvážený celek.

Kdo tu vykopal tu díru?

Část bočních partií telefonu zasahující až k okrajům přední části je stříbrná. Stříbrné lemy kopírují v horní části tvar zaoblení a dostávají se až na záď telefonu. Zde je do stříbrného pásku vylisováno logo výrobce. Zbytek boků a celá zadní část je v tmavším odstínu metalicky šedého laku.

Na zadní straně kupodivu nezaujme nejvíce fotoaparát, ale obrovská díra konektoru externí antény. Vzhledem k tomu, že tento konektor většina uživatelů nikdy nepoužije, zasloužil by si vkusnou záslepku. Vedle propasti se zlatým dnem je decentní stříbrný rámeček čočky fotoaparátu. Ten je obdélníkový a mírně vystouplý. Drobným písmem jsou zde uvedeny základní parametry fotoaparátu. U testovaného modelu byla čočka umístěna trochu mimo střed krycího sklíčka. Uvidíme, zda se zpracování u finálních vzorků zlepší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jáma s pokladem

Zbytek zadní části zabírá odnímatelný kryt ozdobený prolisem. Pod ním se nachází lithium-iontová baterie s kapacitou 750 mAh, která by měla telefonu dodat energii až pro 250 hodin v pohotovostním režimu nebo 300 minut při telefonování. Skutečnou výdrž jsme zatím nemohli prověřit. Pod krytem je umístěna SIM karta ve standardním lůžku ala Siemens. Takže to chce pro vysunutí velký nehet a trpělivost, jinak kartu zlomíte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Fotoaparát • jemná ozdoba zadního krytu

Přestože se Siemens CX75 tváří jako kovový mobil, jeho kryty jsou plastové. Konstrukční zpracování je na dobré úrovni, ale při silnějším sevření telefon trochu povrzává. Oproti předchůdci je však znát velká změna k lepšímu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Zadní strana a co pod krytem schovává


V druhé kapitole se zaměříme na paměť telefonu, blíže se podíváme na displej a zhodnotíme klávesnici. Také nahlédneme na uživatelské prostředí.

Témata článku: Siemens, Recenze, Bluetooth, Siemens CX65, Siemens CX75, Výrazné odlišení, Jasná odezva, Bluetoot, BLU, Chrom, Blízké zkoumání, Test


Určitě si přečtěte