Siemens M65: obří uživatelské zkušenosti

Když jsme pro vás připravovali recenzi Siemensu M65, slíbili jsme, že se na tento odolný telefon znovu podíváme po delších zkušenostech. Sliby plníme, a tak si nyní můžete přečíst článek o našich zážitcích s finální verzí neobvyklého mobilu, který je určen k drsnému zacházení.

Na nový odolný mobil Siemensu jsme čekali dlouho. Předchozí outdoorový model ME45 se na trhu objevil už v roce 2001 a od té doby se nedělo nic. Dokonce to vypadalo, že firma s odolnými telefony jednou provždy skoncovala, ale nakonec jsme se přece jen dočkali. Siemens M65 se nechlubí jen vylepšenou odolností, ale je to také po funkční stránce výborně vybavený telefon, který patří v současné době mezi nejlepší na trhu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Design: těžký obrněnec

O tom, jak telefon vypadá, si uděláte nejlépe představu sami z obrázků. Koho zajímá více podrobností, může se podívat na dřívější recenzi. Subjektivně mohu říct, že na mě telefon od začátku působil velmi dobře, kombinace oranžové s šedou je sice nezvyklá, ale efektní. Telefon se mi dokonce líbí čím dál tím víc.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Mobil nikoho nenechá na pochybách, že je určen do nepohody. Je celý zarámovaný v kovovém plášti, který se ho snaží chránit před pády a navíc jej pevně utěsňuje. Díky tomu se dovnitř nedostane prach ani písek. Kovový kryt samotný by ale na všechno nestačil, k zabezpečení čočky fotoaparátu, konektoru pro napájení a externí antény slouží ještě gumové krytky. Pokud se ovšem s mobilem nechystáte šplhat po horách, není nutné, abyste tyto krytky měly na telefonu stále, používal jsem je jen ze začátku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sbírka neupevněných prvků telefonu • kryt konektoru • krytka fotoaparátu

Stejně jako ostatní ochranné prvky i kovový kryt se dá z mobilu jednoduše sejmout. Stačí otočit zámkem na zadní straně a celý kryt povolí. Kryt je třeba odstranit, abyste se dostali k baterii nebo mohli vyměnit kartu SIM. Vytahování karty SIM je mimochodem skutečný zážitek. Budete potřebovat zručnost, sílu i trochu štěstí. Karta je natolik dobře uchycena, že vyjmou ji může být otázka i několika minut. S použitím hrubé síly to jde sice lépe, ale riskovat zničení karty nebo poškození telefonu bude chtít asi málokdo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sejmutí kovového krytu

Siemens v základním balení dodává i náhradní gumové krytky konektoru a také zámek, který připevňuje kovový rám k telefonu. Na krytku chránicí fotoaparát si musíte dávat větší pozor, náhradní k dispozici není. Jako nouzové řešení se dá využít plastový kroužek, který připevníte kolem foťáku. Vypadá sice pěkně, ale neposkytuje příliš velkou ochranu.

Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát s plastovým kroužkem

I když se Siemens M65 chlubí zvýšenou odolností, nijak zvlášť jsem ji neprověřoval, k telefonu jsem se naopak choval velice mírně. Ovšem mobil v brzké době podstoupí nemilosrdný crash test, ve kterém vyzkoušíme, co všechno vydrží. Pokud vás zajímá, zda a za jak dlouho lze tento mobil zničit, doporučuji koupit srpnové Mobility (vyjdou 5. srpna), ve kterých bude vše podrobně popsáno a nafoceno. Siemens M65 bude v testu soupeřit s Nokií 5140 a v boji nebude chybět ani vítěz minulého testu, Alcatel OT 331.

Tip: podívejte se, jak crash test probíhá

Nenechá vás ve štychu: baterie a paměť

Jelikož je Siemens M65 mobil do terénu, je výdrž baterie jedním z důležitých kritérií – v lesích nebo v horách těžko narazíte na elektrickou zásuvku. Telefon vydrží na jedno nabízí zhruba čtyři dny, ale záleží samozřejmě na tom, co s ním budete provádět. Pokud ho budete hodně šetřit, vydrží i o den nebo dva více. Nabíjení zabere dvě hodiny.

Stejně jako se můžete spolehnout na výdrž baterie, nezklame mobil ani velikostí paměti. Její celková kapacita je něco málo pod 10,5 MB. U telefonu jsem ocenil především přehledné členění paměti, ve kterém se velmi snadno orientuje. Všechno je rozděleno do složek, které jsou přístupné pod ikonkou Vlastní soubory v základní nabídce. K tomu, abyste si třeba přehráli zvuky nebo prohlédli všechny obrázky, nemusíte vůbec chodit do nastavení zvonění nebo do nabídky fotoaparátu, vše máte pěkně pohromadě na jednom místě.

 
Správce souborů


V další kapitole se podrobněji podíváme na displej, klávesnici, joystick a ovládání

Témata článku: Siemens, Siemens M65, Drobná vada, Zkušenost, Nejrůznější způsob, Outdoorový model, Malý výběr, Nejmenší podrobnost, Určité data, Podrobný pohled