Siemens M75: pracant do nepohody (uživatelské zkušenosti)

Siemens M75 jsme prověřili tou nejtěžší zkouškou - praktickým používáním. A vzhledem k tomu, že si říká odolný, vůbec jsme ho nešetřili. Co všechno nový Siemens snese? Jaké má přednosti a jaké nedostatky při běžném používání?
Siemens M75: pracant do nepohody (uživatelské zkušenosti)

Mezi mobilními telefony s odolnější konstrukcí není příliš velká konkurence. Novému Siemensu M75 se tak může postavit pouze Nokia 5140i nebo starší Siemens M65. Srovnání zde nemá příliš smysl, výbavou je německá novinka daleko vpředu.

Rychlé odkazy

 • parametry telefonu v katalogu mobilů 
 
• fotogalerie se všemi obrázky
 • recenze telefonu
 •
nerozdělený článek v textové verzi

Zájemci o odolný mobil mají tedy výběr jednoduchý. Bylo by však trochu neuvážené vybírat mobil jen podle konstrukce. O výbavě si každý udělá obrázek ze specifikace, ale jak je to s praktickým používáním telefonu? Díky odolné konstrukci přiláká Siemens i mnoho uživatelů doposud věrných jiným značkám telefonů, jak se jim bude se Siemensem pracovat? A snese vůbec nový odolný Siemens drsnější zacházení?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Na všechny tyto otázky se pokusím odpovědět. Siemens M75 jsem měl k dispozici na tři týdny, po které mi sloužil „na plný úvazek“ místo mého hlavního telefonu. A co je nejlepší, stal jsem se „agentem s povolením rozbíjet“ a telefon nemusel nijak šetřit. Ba naopak, jedním z úkolů bylo prověřit jeho odolnost v praxi.

Poznámka: telefon je zcela finální, verze firmwaru je 05

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Siemens M75 v černé barvě na oficiálních fotografiích

S ručním granátem v kapse

Design telefonu perfektně vyjadřuje jeho hlavní přednost, tedy odolnost. Přístroj působí robustně a nedobytně, za což vděčí především pryžovým bočním hranám a výraznému rámu. Z hlediska rozměrů je trochu větší než běžné telefony, nejvíce mi vadila tloušťka 21 mm po celé délce přístroje. V kapse tak telefon udělá pořádnou bouli, ale je to ještě snesitelné. S většími rozměry souvisí i vyšší hmotnost, konkrétně 110 g. Předtím jsem používal telefon o 20 g lehčí a prvních pár dnů jsem si musel trochu zvykat. Možná se to nezdá, ale opravdu je to mnohdy cítit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Siemens M75 má trochu nadprůměrné rozměry, ale zato se velmi dobře drží

Pogumované boky mají jednu skvělou vlastnost – nekloužou. V ruce telefon sedí jako přikovaný, ani pot, voda nebo krém se nezaslouží o to, aby vyklouzl. Této zdánlivé maličkosti si všimnete až když si po Siemensu M75 vezmete do ruky mobil s typickými lesklými, plastovými kryty. Hned máte pocit, že vám každou chvilku vyklouzne z dlaně. Jde jen o pocit, ale i ten vytváří celkový dojem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Celé boky telefonu jsou gumové.. • ..a navíc zdrsněné rýhami

Pryže je na telefonu ale možná až příliš. Několikrát jsem se setkal s přirovnáním, že vypadá jak ruční granát. Osobně si myslím, že jsou materiály, design i barvy pěkně vyvážené (mám černou variantu). Nedivil bych se, kdyby někteří zájemci o Siemens CX75 nakonec zvolili odolný model, který je decentnější a méně extravagantní.

Snese ledacos

K svému telefonu se chovám slušně, dávám si pozor abych jej zbytečně nepoškrábal nebo nenamáhal křehké kryty. Nosívám jej většinou v prázdné kapse u kalhot.

Tyto zvyky však musely jít na čas stranou. K telefonu jsem připevnil šňůrku a pověsil jej na krk v domnění, že zde bude nejzranitelnější. Očekávání se brzy naplnilo, přišla první rána o hranu stolu při prudkém vstávání ze židle (a kolik jich ještě následovalo...) a namočení v talíři s gulášem. Na tento způsob nošení jsem si ale nemohl zvyknout a tak telefon putoval do kapsy, ve které mu pravidelně dělal společnost svazek klíčů. Občas se jen tak válel s ostatními věcmi v batohu, jindy byl natlačený v kapse s kabely od notebooku. Vyzkoušel si i jízdu se skládacím cyklistickým nářadím v brašně v rámu jízdního kola.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základ ochrany: pevný rám • pryžové boky • a nezbytné krytky choulostivých míst 

V rámci testu jsem se obětoval k telefonátu za poměrně hustého deště. Telefon jsem také několikrát nechal spadnout na zem, ať už tam na něj čekal koberec, tráva, písek, dlaždice nebo beton. Navštívil se mnou i cvičnou horolezeckou stěnu, kde se mu snažil dostat do útrob jemný magnesiový prášek z mých rukou.

Telefon vše přečkal bez větší úhony. Na displeji jsou jen sotva rozpoznatelné šrámy. Krycí sklo se zdá být velmi odolné, navíc je mírně zapuštěné vzhledem k okolnímu rámu a kontaktu s podložkou brání i vystouplý joystick a funkční tlačítka. Pryžové okraje zůstaly bez poškození. Na zadní straně byla nejslabším místem spodní část, respektive oba spodní rohy, kde plast vystupuje nad úroveň gumových okrajů. Zde je škrábanců nejvíc.

Klepněte pro větší obrázek 
Na této hraně se škrábancům daří nejvíc

Nejvíce škody natropil magnesiový prášek, dostal se do spár mezi rámem a pryžovými okraji a také kolem tlačítek klávesnice. Ani vlhkým hadříkem se nepodařilo všechen odstranit. Obtížně se odstraňoval také guláš, čištění pod tekoucí vodou jsem ale neriskoval, mobil přeci jen není oficiálně zcela vodotěsný. Tekutina by měla šanci vniknout do telefonu štěrbinou reproduktoru, kolem joysticku a možná i pod krytkami. Zadní kryt se zdá být dobře utěsněn.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Kde by voda měla šanci?

Na telefon jsem si i sedl, cvičně s ním párkrát hodil do trávy a nechal jej „vypéct“ za letního slunečního dne v interiéru auta. V posledním případě bylo hmatem poznat, že jsou pryžové okraje trochu měkčí než obvykle, ale telefon vše bez problému přetrpěl a stále má příkladně pevnou konstrukci. Slabým místem je uchycení paměťové karty, téměř při každém pádu se uvolnila a nebylo možné z ní číst. Bylo nutné ji vždy vyjmout a opětovně zasunout.

Kolik vydrží?

Ochranu čočky fotoaparátu a systémového konektoru zajišťují pryžové krytky. Krytka fotoaparátu je přichycena do štěrbiny externí antény a při fotografování ji tedy stačí pootočit. Drží celkem pevně. Kdybych chtěl používat telefon v držáku s konektorem pro externí anténu, jistě bych krytku za pár dnů ztratil, protože bych ji musel pokaždé vyjmout a někam odložit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Krytku lze při fotografování pootočit nebo zcela vyjmout

Málem jsem takto několikrát ztratil krytku systémového konektoru a slotu pro paměťové karty na spodní hraně přístroje. Při nabíjení telefonu ji vždy někde odložím a pak marně hledám, hodil by se nějaký pružný úchyt k tělu telefonu, protože používání spodní krytky považuji téměř za nezbytné. Slouží jako nárazník na spodní hraně a zároveň plní funkci dvířek slotu pro paměťové karty. Při pádech se karta většinou uvolní a bez krytky hrozí její úplné vypadnutí..

Vyjímání paměťové karty je trochu obtížné. Je zapuštěná poměrně hluboko a pro vyjmutí je potřeba ji ještě více vmáčknout dovnitř, aby došlo k uvolnění zámku. K tomu se nejlépe hodí pryžová krytka, která je i k tomuto účelu přizpůsobena.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Slot pro paměťovou kartu je velmi hluboký

A jak je na tom Siemens M75 s výdrží? Na jedno nabití, které proběhne do dvou hodin, mi telefon vydržel dva, maximálně tři dny. Mobil přitom nevypínám na noc, mám stále aktivované Bluetooth, denně provolám přibližně 10 minut, napíši několik zpráv, zapisuji důležité úkoly, stáhnu e-mail nebo kontroluji web a v rámci testu sem tam něco vyfotím. Výdrž není nějak oslnivá, ale při této zátěži málokterý telefon vydrží více.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kryt baterie a co se pod ním skrývá • nezbytné těsnění • zámek krytu zevnitř


V další kapitole
zhodnotím displej a ovládání telefonu. Dále se zaměřím na telefonování a práci se zprávami.

Témata článku: Siemens, Nokia 5140i, Nokia N90, Siemens CX75, Siemens M65, Siemens M75, Sony Ericsson W800i, Pracant, Namočení, Opětovné spárování, Původní text, Stížnost uživatelů, Velká konkurence, Zkušenost


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

** Xiaomi dostává 5G konektivitu do telefonu pod 8 000 Kč ** Líbit se bude i skvělý poměr cena/výbava a dlouhá výdrž ** Benefitem je 120Hz displej s funkcí Adaptive Sync

Martin Miksa | 15

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

** Už dva modely chytrých hodinek od Samsungu podporují natočení EKG ** Samsung však v Evropě stále čeká na potřebné schvalovací procesy ** Pokud máte zájem, lze točení EKG na hodinkách aktivovat neoficiálně, ale na své vlastní riziko

Martin Chroust | 46