Siemens rozšířil nabídku svých odolných telefonů o levnější model ME75. Je připraven na nešetrné zacházení a má solidní funkční základ, kterému chybí jen nejmodernější multimediální vymoženosti.
Kapitoly článku:
- Úvod, design, konstrukce, popis
- Displej, ovládání, prostředí, telefonování, zprávy
- Fotoaparát, organizér, doplňkové funkce, data, závěr
- Fotogalerie (i nepublikované snímky)
Klíčové vlastnosti
- odolná konstrukce
- kvalitní displej
- vestavěný VGA fotoaparát
- e-mailový prohlížeč
Hlavní nedostatky
- příliš zapuštěný joystick
- vrzající zadní kryt
- špatné zobrazování češtiny v e-mailech

Nový Siemens ME75
Se Siemensem do nepohody
Siemens ME75 je novinka, která se zařadí do nepříliš početné skupiny mobilních telefonů se zvýšenou odolností. Hlavní slovo má v této skupině Siemens, který už má se svojí odolnou řadou „M“ vybudovanou tradici. Začalo to již před více než pěti lety s modelem M35i, který byl odvozen od standardního modelu C35i. Telefon byl vybaven bytelnějším krytem, přesto se však jednalo o poměrně decentní přístroj. Následníkem se stal model ME45, který byl odolnějším bratrem Siemensu S45. Telefon byl opět masivnější konstrukce, vybavený těsněním krytu baterie, tuhou pryžovou klávesnicí a krytkou systémového konektoru. Design byl „outdoorový“, ale stále docela elegantní.
Siemens M35i • Siemens ME45
V řadě 55 odolný model chyběl, přestože se Siemens s označením M55 nabízel – odolný ale nebyl. Nastoupil proto až Siemens M65 s výrazným, sportovním designem. Tento telefon se ještě doprodává za cenu pod čtyřmi tisíci korunami. Na trhu je už ale také nejnovější přírůstek do „drsňácké“ rodinky, Siemens M75. Ten se možná vzhledem k ceně kolem sedmi tisíc korun méně prodává a předchůdce tak zůstává vhodnější alternativou pro méně náročné uživatele. To možná bylo inspirací výrobce k tomu, aby představil nový, levnější odolný mobil – Siemens ME75.

Siemens M65 • Siemens M75
Konkurencí pro obrněnce značky Siemens může být na našem trhu pouze Nokia 5140i nebo její předchůdkyně 5140. Nokie postavené na platformě Series 40 jsou docela atraktivní telefony, zejména pro mladé sportovce. Jejich největší slabinou je nadsazená cena vzhledem k funkcím.
Nokia 5140i
Vzpomínka na Safari
Siemens ME75 bude svými funkcemi vyhovovat většině běžných uživatelů. Má docela velký barevný displej, VGA fotoaparát, velký adresář s vícepoložkovými záznamy, organizér, wap a GPRS, podporuje Javu a má infraport. Výbava je stejná jako u modelu C75, ze kterého novinka vychází také po konstrukční stránce. Můžeme však říci, že se funkcemi nijak neliší ani od starších modelů CX65 a odolné varianty M65.
Rozměry telefonu jsou 105 × 46 × 18 mm a zapadají tedy do zaběhlého průměru, stejně jako hmotnost 95 g. Jsou to však ve všech případech o něco větší čísla než u sesterského modelu C75. Robustnější vizáž odolného bratříčka ale působí kupodivu elegantnějším a honosnějším dojmem. Na Siemensu C75 je na první pohled trochu znát jeho nižší cena, působí totiž dost „plastově“.

Porovnání rozměrů a úchop telefonu v ruce
Odolný Siemens ME75 se bude nabízet ve dvou barevných variantách – v zelené a šedé. Máme k dispozici první verzi, nicméně na telefonu nenajdeme nic vyloženě zeleného. Pryžové prvky, kterých se tato barva týká, jsou jen mírně nazelenalé a barva spíš působí jako béžová. Doplňkovými barvami jsou tmavě šedá a černá, výjimkou jsou stříbrná funkční tlačítka.
Srovnání: Siemens ME75 • Siemens C75 • Siemens M75
Telefon má vyvážené proporce a použité barvy se k jeho charakteru velice hodí. Trochu mi připomíná starší Siemens ME45 ve verzi Safari.
Siemens ME45 v barvě Safari
Bez krytek se neobejde
Přední strana je celá orámovaná tmavě šedý okrajem, který je vyroben z tmavě šedého, tvrdého plastu. Při očekávaném hrubším zacházení se zde proto mohou brzy objevit škrábance. U vyššího modelu M75 jsou hrany nápaditě vyrobeny z pryže. Z té jsou vyrobeny u Siemensu ME75 boky telefonu, které jsou mírně vybouleny, takže tvrdý plast hran částečně chrání.
Z nazelenalé pryže je také tenký rámeček na přední straně telefonu. Je o pár desetin milimetru vystouplý nad okolní plast, nicméně ochranu displeje před poškrábáním na desce stolu zajistí ještě více vystouplá tlačítka klávesnice a především joystick. Pryžový pásek je ale výborným estetickým doplňkem.
Přední stranu zdobí tenký pryžový pásek
Plochu displeje opticky zvětšuje černý rámeček na krycím sklíčku a je to samozřejmě výborný záznamník otisků prstů. Blok funkčních kláves je stříbrný, prostor mezi samostatnými, černými tlačítky numerické klávesnice je z matného, šedého plastu.
Pryžové boky narušuje pouze na levé straně malé okénko infraportu, jakákoli tlačítka zde chybí. Ve spodní části je snímatelnou krytkou chráněný systémový konektor. Krytka slouží jako nárazník. Vzhledem k tomu, že není k telefonu pevně připojena, hrozí její ztráta – na svém místě sice drží pevně, ale při nabíjení ji můžete někde nešikovně odložit. Horní strana telefonu je celá z pryže, včetně hran. Jediným rušivým elementem je úchyt do držáku, který byste si na fotce mohli splést se štěrbinou pro přichycení šňůrky. Ta ovšem telefonu úplně chybí.
Jediným rušivým prvkem na bocích je okénko infraportu na levé straně • krytka systémového konektoru
Celou zadní stranu tvoří tmavě šedá skořepina krytu. A nutno říct, že pěkně rozvrzaná. Přitom je usazena v pryžovém těsnění a klasické vrzání plastu o plast jsem neočekával. Bohužel, Siemens se tohoto neduhu snad nikdy nezbaví. Zámek krytu je tradičně otočný a k jeho otevření budete potřebovat minci nebo pevný nehet. Trochu víc síly pak vyžaduje samotné sejmutí krytu.

Fotoaparát na zadní straně chrání snímatelná krytka
Oživením zadní strany je pryžová krytka fotoaparátu a vylisovaný název výrobce nad ní. Krytka zároveň chrání konektor externí antény, ve kterém je poměrně pevně přichycena. Při fotografování proto stačí krytku pouze pootočit a nemusíte se bát o její ztrátu.
Tradiční zámek krytu odolných Siemensů • snímatelná je celá zadní strana • před vlhkostí chrání těsnění
V druhé kapitole se zaměříme na displej, prostředí a ovládání telefonu. Budeme se věnovat psaní zpráv a telefonování