Siemens S55: po roce změna na trůnu (velký test)

Je to nejvybavenější mobil, který na prvním místě mobilní hitparády nahradil Sony Ericsson T68i. Oproti tomu se ale hned po uvedení prodává za velmi výhodnou cenu. Siemens S55 si rozhodně zaslouží mimořádně podrobnou recenzi s více než stovkou obrázků.

O novém manažerském telefonu Siemensu pětapadesátkové řady se šuškalo už řadu měsíců před oficiálním uvedením na konci října. Měl nabídnout vše, co uživatele mobilu může napadnout, a jak zjistíte na konci této dlouhé recenze, nakonec opravdu prakticky úplně všechno nabídnul. Podle naší redakční metodiky pro srovnávání mobilních telefonů to je nejvybavenější telefon současnosti.

 

Recenze je velmi dlouhá, proto jsme ji rozdělili do několika kapitol. Nerozdělený článek si můžete přečíst v textové verzi MobilManie.

   

Design: Siemens na každý pohled

Hned první mrknutí určí původ telefonu. Zakulacená vajíčka dělá už nějakou dobu právě Siemens a S55 neomylně prozradí práci jeho designérského týmu. Na každém centimetru najdete nějaký oválný prvek: sluchátko, okraj kolem displeje, křížové tlačítko, hranice klávesnice ... Siemens S55 ale na druhou stranu není tak přehnaně kulatý jako telefony nižších tříd stejné značky, design je navíc oproti předchůdci S45 hodně vylepšen a rozhodně nebudete mít pocit, že v ruce nedržíte nový telefon.

 
Všechno jej kulaté

Siemens S55 je v prvé řadě menší než starší S45. Nemám na mysli žádné neviditelné rozdíly, na výšku se novinka smrskla téměř o celý centimetr a několik milimetrů ubylo také z šířky a tloušťky. Odtučněný telefon má také nižší hmotnost; i když zde jen o kapku, z 93 gramů se dostal na 85.

 
Siemens S55 je velmi malý telefon, téměř nachlup stejný jako
Sony Ericsson T68i, který mu bude nejvíc konkurovat
 

Kryt telefonu není výměnný a i když je kompletně vyroben z plastu, nijak nevrže a zdá se, že by tento stav mohl vydržet uspokojivě dlouho. Slabším, nebo lépe řečeno zatím nejistým konstrukčním prvkem je kryt baterie. U Siemensu S45 se prohýbal, pohyboval a vrzal, bylo nutno podkládat jej papírky – a snad právě proto Siemens u S55 použil jinou konstrukci. Kryt je opět skořepina, která se několika západkami uchytí do těla telefonu. Zatím drží jako přibitá a uvidíme, co s ní provede čas.

 
Kryt baterie Siemens vyřešil jinak

Kromě barevné varianty, kterou máme k dispozici, bude Siemens svůj nový S55 nabízet ve verzi s tmavší klávesnicí a světlejším krytem. Setkal jsem se s názorem, že hezčí by byl telefon s jednobarevným krytem místo současného trochu strakatého vzezření (kryt baterie má jinou barvu než okolí), ale co člověk, to jiný vkus.

  
K dispozici máme verzi se světlejší klávesnicí a tmavším krytem,
bude však existovat ještě jedna barevná varianta

Klávesnice: experiment?

Takovou klávesnici jako na S55 na žádném jiném Siemensu nenajdete. Z malých oválných tlačítek, které sice u posledních modelů byly lepší než dřív, ale ani přesto se nedaly s čistým svědomím stoprocentně chválit, se stala rozměrná plocha rozsekaná do jednotlivých kláves. Velkoplošná tlačítka se ovládají lépe než malé oválky, ovšem podobně jako u přestylovatělé Nokie 7210 designéři Siemensu překřičeli vývojáře, kteří se starají o ergonomii. Klávesy totiž nejsou uspořádány v pravoúhlé matici, ale vepsány do oblého útvaru a směrem dolů se zmenšují. Výsledek sice není tak nezvyklý jako v případě zmíněné Nokie, přesto se s ním ale musíte smířit.


Tlačítka v rozích klávesnice jsou poměrně malá

Jednotlivé řady kláves jsou pod sebou uspořádány do kaskády a jejich převýšené hrany dobře vedou prst. Hmatem poznáte, kde právě jste; tedy alespoň ve vertikálním směru - na jedné řadě to už bude horší. Osobně sice s psaním na S55 nemám problémy, u svých známých jsem se ale setkával s názory, že tisknou dvě tlačítka najednou, že klávesnice není vůbec dobrá.


Řady tlačítek nejsou v jedné ploše

Velmi mi vadí, že na nejpoužívanější tlačítka se zeleným a červeným sluchátkem zbylo jen malé místo v rozích těsně u displeje. Na rozdíl od ostatních kláves jsou tato dvě tlačítka plně zapuštěna a navíc je lze stisknout jen ve spodní části. Na ně si opravdu stále nemohu zvyknout a zde si Siemens zaslouží kritiku; tohle nevymyslel dobře.

 
Největší výtkou k novému Siemensu je umístění a tvar tlačítek se sluchátky.
Musíte je navíc stisknout mimo vyvýšený "zub", jinak nezareagují
 

Pro práci v menu slouží oválné čtyřsměrné tlačítko, které by podle mého názoru v příštím modelu klidně mohlo být i mačkací jako joystick. Dvě funkční tlačítka po obou stranách jsou snadněji přístupná než na starším Siemensu S45, kde se pletla se „sluchátky“. Určitě bych ale přivítal trochu méně ostré hrany, nyní tlačítka řežou do prstu. K levému tlačítku si můžete sami přiřadit funkci z předpřipraveného seznamu.


Funkční tlačítka se už nepletou s klávesami se sluchátky

Dobrý tip: naučte se v pohotovostním stavu využívat čtyřměrné tlačítko. Šipka dolů otevře telefonní seznam, šipka doleva ukáže přenesená data, delší podržení šipky nahoru aktivuje hlasové vytáčení nebo ovládání, šipkou doprava se dostanete do hlavního menu.

Klepněte pro větší obrázek
Množství přenesených dat
(displeje nejsou ve skutečnosti tak zakulacené, příčinou je zkreslení objektivem fotoaparátu)
 

Jak se píše na Siemensu?

Podle mého názoru se na šedé části klávesnice s čísly se píše poměrně dobře. Stisknutí tvrdého tlačítka uslyšíte i zřetelně ucítíte. Neměl jsem problémy s rozpoznáním stisknutí, které Rosťa Kocman popisoval v preview na Mobil.cz. Musel jsem si jen trochu zvyknout, že tlačítka jsou docela daleko od sebe a snažit se je tisknout uprostřed nebo na vnějším okraji; při stisknutí vnitřního okraje někdy nezareagovala. Stříbrná funkční tlačítka při používání slabounce vržou, jakoby pod nimi bylo pár zrnek písku; snad to časem přejde.


Na obrázku je dobře vidět kaskádové uspořádání tlačítek

Podsvětlení klávesnice mohlo být lepší. Funkční tlačítka svítí jen trochu po obvodu, u číslicových tlačítek byly zvoleny snad jen dvě světelné diody a s tímto vybavením prostě nelze dosáhnout rovnoměrného podsvětlení. Nejvíc září tlačítka 7 a 9, pod ostatní klávesy se dostalo podstatně méně světla.

Stejně jako u starších Siemensů lze číslicovým tlačítkům přiřadit rychlé spuštění nastavených funkcí. Nemůžete si zvolit libovolnou funkci z menu, musíte vybírat z předpřipraveného seznamu téměř čtyřiceti položek. Rychlá volba se potom provede delším podržením příslušného tlačítka.


Myslím si, že pro psaní je
klávesnice velmi slušná


Článek ještě neskončil, před vámi jsou další kapitoly. Hned v té následující dokončím popis ovládacích prvků telefonu, zmíním se o výdrži. Hlavním tématem ale bude displej - je opravdu tak špatný, jak se všeobecně traduje? (Když vydržíte, v dalších kapitolách si budete moci na vlastní uši poslechnout, jak zní polyfonické vyzvánění telefonu.)

Témata článku: Siemens, Recenze, Motorola T720, Nokia 6610, Nokia 7210, Nokia 7210 Supernova, Nokia 7650, Siemens ME45, Siemens S45, Siemens S45i, Siemens S55, Sony Ericsson T300, Sony Ericsson T68i, Jediné jméno, Objektivní hodnocení, Hlavní položka, Největší díl, Změna, Trůn, Barevná tapeta, Malá varianta, Zvláštní zvonění, Velký test, Druhá funkce, TestKdyž energii měníte za pohodlí. Víte, kolik ukousne Always On displej z baterie každý den?

Když energii měníte za pohodlí. Víte, kolik ukousne Always On displej z baterie každý den?

** Dxomark provedl testování energetické náročnosti režimu Always On ** Telefon s aktivním režimem AOD se vybíjí až 4× rychleji ** Od optimalizací Applu by se mohli ostatní učit...

Martin Chroust
Always OnDxOMarkSrovnání
Google vylepšil Android Auto. Mapa je blíže k řidiči, na displeji si v autě zobrazíte až tři aplikace najednou

Google vylepšil Android Auto. Mapa je blíže k řidiči, na displeji si v autě zobrazíte až tři aplikace najednou

** Google po delší době konečně vylepšuje režim Android Auto ** Novou normou je zobrazení alespoň dvou aplikací najednou ** Navigace s mapovými poklady bude blíže k řidiči

Martin Chroust
Android AutoPro řidiče
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony pod 10 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony pod 10 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
Fotomobily
Spousta řidičů v Česku riskuje pokutu kvůli umístění držáku mobilního telefonu. Zákon hovoří jasně

Spousta řidičů v Česku riskuje pokutu kvůli umístění držáku mobilního telefonu. Zákon hovoří jasně

** Kam s telefonem v autě, které nemá palubní počítač? ** Variant držáků je celá řada, ale každý má svá specifika ** Není možné jej umístit, kam se vám zlíbí

AutoRevue.cz
LegislativaPro řidičePříslušenství
Tohle nejsou hodinky, nemají displej a chtějí vás od používání nositelností v první řadě odradit

Tohle nejsou hodinky, nemají displej a chtějí vás od používání nositelností v první řadě odradit

** Nowatch bojují proti hodinkám, přesto si je máte koupit ** Tomuto zařízení chybí displej, který nahrazuje drahý kámen ** Při pohledu na hodinky tedy čas nezjistíte...

Martin Chroust
HodinkyCESKuriozita
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si sedm až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

** Chytré hodiny a náramky jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Na výběr jsou náramky, sporttestery a komplexní chytré hodinky

Martin Chroust
Chytré náramkyChytré hodinky
Jak na jednoduché sdílení souborů mezi telefonem a počítačem? Vyzkoušejte tuto aplikaci od českého vývojáře

Jak na jednoduché sdílení souborů mezi telefonem a počítačem? Vyzkoušejte tuto aplikaci od českého vývojáře

** Dnes pro vás máme tip na aplikaci od českého vývojáře ** Řeší jednoduchý přenos dat mezi telefonem a počítačem ** Funguje na Androidu, iPhonu, iPadu, MacOS, Windows,...

Martin Chroust
iOSMobilní aplikaceAndroid
Vodafone ohlásil zdražování. Týká se všech paušálních tarifů, cena naroste o 9 %

Vodafone ohlásil zdražování. Týká se všech paušálních tarifů, cena naroste o 9 %

** Období poklesu cen za mobilní služby končí ** Vodafone oznamuje plošné zdražení paušálů o 9 % ** Od konce února si připlatí noví i stávající zákazníci

Jan Láska
Tarify a mobilní službyNákup a cenyVodafone
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v lednu 2023 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v lednu 2023 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Proč jsem přešel na iPhone? Protože ani Android mi nenabídne vše

Proč jsem přešel na iPhone? Protože ani Android mi nenabídne vše

** Nikdo už nedělá dobré kompaktní androidy ** Přechod trochu bolel, ale iPhone má i výhody ** A jeho nevýhody nejsou tak klíčové, jsem zvyklý na ledacos

Lukáš Václavík
iOSiPhone
Máte nový smartphone? Toto jsou první kroky, které je třeba udělat hned po rozbalení

Máte nový smartphone? Toto jsou první kroky, které je třeba udělat hned po rozbalení

** Dostali jste do ruky nový smartphone? ** V tomto článku si ukážeme, jak vypadá úvodní nastavení ** Připojíme užitečné tipy k tomu, abyste přechod zvládli bez problémů

Martin Chroust
Jak...Chytrý telefonSmartphony
Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Premiéra Samsung Galaxy S23. Příliš stejný, zato dražší. Ani Snapdragon to nezachrání

Premiéra Samsung Galaxy S23. Příliš stejný, zato dražší. Ani Snapdragon to nezachrání

** Řada Galaxy S23 je tady, meziroční změny jsou minimální ** Základní modely mají větší baterii a lehce upravený design zad ** Známe i české ceny novinek, meziročně došlo ke zdražení

Martin ChroustJan Láska
GalaxyPremiéra
Apple začíná v Evropě nabízet repasované iPhony 13. Vypadají jako nové, ušetříte i několik tisíc

Apple začíná v Evropě nabízet repasované iPhony 13. Vypadají jako nové, ušetříte i několik tisíc

** Apple začal v Evropě nabízet repasované iPhony 13 ** Chce tak získat část trhu s použitými iPhony zpátky ** Při pořízení „skoro jako nového“ iPhonu se dá ušetřit i několik tisíc

Martin Chroust
RepasiPhone
Proč nikdy v životě nepřejdu na iPhone. Opravdu jsem to zkusil, ale „jabko“ prostě nezvládne vše

Proč nikdy v životě nepřejdu na iPhone. Opravdu jsem to zkusil, ale „jabko“ prostě nezvládne vše

** Na Androidu jsem vyrostl, a nadále u něj zůstanu ** iPhony vypadají zajímavě, ale nikdy bych si na ně nezvykl ** Jaké jsou největší zádrhele při přechodu na iPhone?

Martin Chroust
iOSSmartphonyiPhone