Siemens S55 versus Sony Ericsson T68i: duel

U recenze Siemense S55 jste se mnozí ptali, zda je mobil lepší či naopak horší než Sony Ericsson T68i. Protože vás tabulka srovnávající parametry zjevně neuspokojila, pokusím se v tomto článku srovnat tyto mobily nejen podle funkcí.
Siemens S55 versus Sony Ericsson T68i: duel
Kapitoly článku

Poznámka: Tento neporovnává zcela všechny vlastnosti a funkce obou mobilů, snažil jsem se uvést jen ty, které jsou pro běžné používání nejdůležitější. Pokud vás zajímá cokoliv jiného nebo máte doplňující otázky, využijte naši diskusi.

Sony Ericsson T68i je následníkem mobilu Ericsson T68m, který byl na český trh uveden v závěru roku 2001. Na jaře 2002 byl vylepšen o nové funkce, dostal nový kabátek a zároveň byl prvním mobilem společnosti Sony Ericsson, která se zformovala v říjnu 2001 z mobilní divize švédského Ericssonu a japonského giganta Sony. Dlouhou dobu, resp. až do uvedení Siemense S55, byl T68i nejvybavenějším mobilem na trhu, alespoň podle srovnávací tabulky časopisu Mobility. Rozdíly ve funkčnosti ale nejsou nijak dramatické, nejvyšší příčku dobyl S55 pouze o jediné procento. Pojďme se tedy podívat na rozdíly mezi telefony – snad vám pomohou se rozhodnout, který mobil budete nosit v kapse.

Rozměry a provedení

Ačkoliv podle přesných čísel jsou oba mobily prakticky stejně velké, při porovnání okem se zdá, že S55 je menší. Mohou za to oblé tvary „vajíčka“, zatímco T68i má tvar spíše kvádru. S55 proto působí subtilněji, nicméně vzhledově dávám přednost spíše T68i. Jeho barevné provedení je vyváženější, lépe na mne působí i jeho design. S55 je příliš podobný svým předchůdcům, navíc mne nijak nezaujalo provedení a tvary tlačítek. Hmotnost obou mobilů je rovněž až na pár gramů stejná, zde rozdíly nehledejte.

 

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nahoře S55, dole T68i

Oba mobily mají velmi kvalitní provedení, jsou pevné ve zkrutu a nevržou. Jediným kritickým místem je tradičně uchycení baterie. T68i nepoužívá samostatný kryt, baterie je jeho součástí. Toto řešení bývá obecně lepší, nicméně baterie nesedí zcela pevně a je možné ji „zamáčknout“. Naštěstí u toho nevydává žádné zvuky a při běžném psaní se to nestane. S55 má samostatný kryt, který při psaní po zhruba 14 dnech lehce vrže; zatím velmi slabě a já doufám, že horší už to nebude. Řešení T68i považuji celkově za lepší.  

 

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Baterie u S55 je pod krytem, u T68i je přímo v krytu

Displej

Už při prvním seznámení se Siemensem S55 jsem psal, že mne displej nijak nenadchl a že jeho kvalita je o něco horší než na T68i. Rozlišení je sice stejné, 101 x 80 bodů, oba displeje zobrazí 256 barev, ale celkově je S55 slabší. Bílá jde hodně do žluté a celkově je displej laděn do teplých barev; na T68i je bílá věrnější. Stejnou fotografii zobrazí S55 v horší kvalitě než T68i a kromě toho se zdá, že displej S55 má hrubší rastr. Trošku se nepovedlo také základní menu, kde se Siemens snažil vyhladit ikony – výsledek ale není nijak dobrý, ikony působí velmi neostře a podivně. Zkrátka T68i i přes své stáří má displej kvalitnější, ačkoliv nemá podobně jako S55 možnost nastavit úroveň jasu. Bod pro T68i.

Poznámka: Pokud chcete porovnat kvalitu displejů, nesmíte tak činit na základě fotografií. Displeje mají různé velikosti, protože byly foceny a upravovány pokaždé v jiné době.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nahoře displeje S55, dole T68i

Menu a ergonomie

Oba mobily se ovládají velmi dobře, a i když způsob ovládání je u každého mobilu odlišný, zvyknete si docela rychle. Celkově hodnotím lépe ovládání T68i, protože má pětisměrový joystick. Na druhou stranu je mobil velmi pomalý, i běžný pohyb v menu je občas utrpení. Pomalé je i listování v seznamu jmen nebo v seznamu textovek, a to nemluvím o psaní SMS, u něhož si vypijete čaj o páté. Oproti němu vede S55 na celé čáře. Bod pro S55.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klávesnice

Kvalita klávesnice se projeví nejvíce při psaní textových zpráv. Pokud si odmyslím pomalost SE T68i, je jeho klávesnice lepší. Tlačítka jsou sice malá, ale dostatečně daleko od sebe, takže se na dobře „trefuje“. Klávesy jsou z tvrdého materiálu, jejich stisk je ovšem trošku tužší, nicméně jistý. S55 oproti tomu má klávesy rozměrnější, ale hned vedle sebe. Tlačítka navíc mají různou velikost a je nutné je stisknout na hranách, jinak mobil nezareaguje. Kapitolou sama pro sebe jsou malá a zapuštěná tlačítka pro zvednutí a položení hovoru, kvůli nimž se stává trošku nesnadný pohyb v menu – červené tlačítko slouží pro návrat o úroveň zpět. Mobil se mi proto ovládá lépe v levé ruce, protože tak je červené tlačítko palcem lépe dostupné. Bod pro T68i.

  ¨

Klepněte pro větší obrázek 
Klávesnice S55 (nahoře) je kaskádovitá a klávesy jsou nalepení na sobě,
u T68i volně „dýchají“

Témata článku: Ericsson, Siemens, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Recenze, Ericsson, Duel, Siemens S55, Sony Ericsson T68i, Jediné procento, Son, Eri, Metallicy, Nový kabátek


Určitě si přečtěte

Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone
Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 27

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny