Siemens SL45: test prvního mobilu s MP3 (test)

Siemens SL45 je v tuto chvíli jeden z nejnašlapanějších mobilů na trhu. Přehrává MP3, má velkou paměť, pětihodinový diktafon a hlavně dobře vypadá. Nejlepší fotografie na českém Internetu!
Siemens SL45: test prvního mobilu s MP3 (test)
Siemens SL45 je v tuto chvíli jeden z nejnašlapanějších mobilů na trhu. Svým způsobem je rozkročen nad několika kategoriemi. Cenou a většinou funkcí spadá do vyšší manažerské, velikostí a designem by se uplatnil ve střední modelingové, úplně bez okolků byste si ale užili i v hodině či na přednášce. Ehm, mít těch 26000 tisíc…

Začnu ale tím, co považuji za nejdůležitější – čili vlastnostmi, jimiž se Siemens SL45 odlišuje od ostatních. Tou nejvýznamnější konkurenční výhodou je jeho sloní paměť a z ní plynoucí řada neobvyklých funkcí. V mobilu je kromě karty SIM také ještě jedna o něco větší paměťová karta MultiMediaCard – ve standardní dodávce o kapacitě 32 MB. Do ní kromě obsahu telefonního adresáře a plánovače pak ukládáte zejména poznámky (32 MB = cca 5 hodin mluveného slova), anebo muziku ve formátu MP3 (32 MB = cca 45 minut hudby). Jinými slovy: v novém božském Siemensu je nejen „pětipáskový“ diktafon s obrovskou kapacitou, ale také jednoduchý přehrávač MP3.

Než se s vámi podělím o zkušenosti s jednotlivými „přístroji uvnitř“, měl bych zdůraznit, že pamětová karta v SL45 může sloužit jako diskový prostor pro ukládání či přenos jakýchkoli souborů z počítače: můžete si do mobilu zaarchivovat své tajné dopisy, fotografie v negližé, po čertech stažené programy. Potíž ale je v nízké přenosové rychlosti mezi počítačem a pamětí mobilu.

     

Diktafon: přídavná hlava i zbraň

Nedávno jsem slyšel zmínku jednoho spisovatele o tom, že si své denní nápady nezapisuje. Prý spoléhá na to, že jeho paměť si jako přirozený cenzor ponechá jen ty nejlepší myšlenky, zatímco bezcenné postřehy sama vyřadí. Pan spisovatel však asi nikam nespěchá – myšlenky se mu tříbí, jablka v klidu zrají... Manažer však nemá stání a luxus pomalého zrání nezná. Co ho napadne, to si hned musí poznamenat, jinak o to přijde a hlava se mu rozletí.

Digitální diktafon v Siemensu SL45 je v tomto případě úžasný pomocník: když je při ruce, nahrává okamžitě po stlačení jediného tlačítka či po hlasové výzvě, umožňuje záznamy „převíjet“ dopředu i dozadu, pojmenovávat (implicitní název odpovídá datu a času pořízení záznamu), mazat a třídit. Jejich počet je fakticky neomezený.

Tři hlavní věci chválím: zaprvé – když mobil položíte na stůl a zapnete záznam, je kvalita uloženého hovoru poměrně vysoká. Zadruhé – můžete zaznamenávat telefonní hovor (aniž by o tom druhý účastník věděl – ale to je trochu nefér, co?). Zatřetí – můžete jakoukoli nahrávku z diktafonu přímo přehrát uprostřed telefonního hovoru tak, že ji uslyšíte oba. Dokonce i záznam, pořízený během téhož hovoru.

Protože je telefon vybaven sluchátky s mikrofonem, a ta fungují jako bondovka i mikrofon diktafonu, můžete si poznámky dělat i s mobilem v kapse. Myslím, že diktafon je naprosto zásadní vlastností tohoto mobilu! Vynikající!

     

Přehrávač MP3: spíše demo

Zatímco u diktafonu jsem jásal, nadšení z přehrávače MP3 si schovávám pro další verze telefonů. Přehrávač MP3 z našeho Siemense je opravdu chudinký. Jeho kapacita je docela malá – cca 40 minut muziky, pokud chcete více, musíte buďto snížit bitrate (datový tok), což se projeví negativně na kvalitě, nebo velmi šetřit pamětí (tj. neukládat poznámky apod.)

Kromě nastavení hlasitosti a možnosti „zapnout treble“ a „zapnout bass“ už jiné funkce pro práci se zvukem nenajdete. A to nejhorší nakonec: dostat do paměti pětačtyřicet minut hudby po sériovém portu počítače znamená mít trpělivost více než půl hodiny! Zazoufal jsem také při zjištění, že datový přenos kabílkem nelze uskutečnit bez napájení mobilu ze sítě. Pokud jste na cestách a nefunguje vám infraport, jste namydlení.

Navíc trošku mrzí, ač to lze pochopit, že během přehrávání skladeb nemůžete s mobilem dělat nic dalšího, jen přijmout případný hovor. Pokud vám někdo zavolá, když zrovna pochodujete do rytmu, přehrávání se vypne a máte na uších zase obyčejný telefon, dokud nezavěsíte nebo hovor neodkloníte. To je šikovné.

Teprve pokud si přikoupíte další paměťové karty (dalších 32 MB prý za 4 tisíce korun) a taky speciální jednotku pro rychlý přenos dat z PC na kartu (cena zatím neznámá), dá se začít hovořit o průměrném přehrávači MP3. Jenže to jsme už cenově někde úplně jinde.

     

Co všechno přinesl zvuk…

Co byste řekli na hlasové ovládání? Ano: nejenže slyší na naučená jména a podle nich vytáčí volaného, ale také mu můžete přímo dávat povely ke spuštění funkcí. Stačí před povelem aktivovat „ucho“ mobilu stlačením tlačítka na bondovce, anebo na přístroji, a vyslovit některý z příkazů či jmen, které jste ho naučili. Dohromady si zapamatuje nejvýše 20 příkazů či jmen.

Typické využití: mobil máte v kapse, sluchátka na uších, např. posloucháte hudbu nebo telefonujete. Pak se rozhodnete udělat si poznámku. Na bondovce stisknete tlačítko a vyslovíte např. „chci diktafon, ty kulihrachu“ a mobil začne nahrávat vaše moudrá slova.

Dočkali jsme se také jedné moc užitečné funkce. Situace: sedíte na poradě a zvoní vám mobil. Je-li to Siemens SL45, nemáte problém. Prostě pod stolem na mobilu zmáčknete adekvátní tlačítko, hovor se „vyzvedne“ a volaný uslyší vaši předem nahranou omluvu. Pak můžete zavěsit, nebo se poradu opustit a hovor dokončit naživo. Omluv můžete namluvit několik a aktivovat tu pravou dle potřeby. Zde se tato funkce jmenuje Tichá odpověď (Silent Answer) a viděli jsme ji už u Motoroly Timeport 250.

Další šikovnost odvozená od zvukových možností: do plánovače úkolů a schůzek si můžete nahrát zvukový záznam. Tedy konec pracného vyťukávání schůzek.

  

Telefony, adresy a schůzky: vysoký komfort

Když už jsem se zmínil o plánovači: ten je poměrně komfortní a přehledný, zobrazuje dny, týdny a měsíce. Pomocí jednoduchého programu můžete synchronizovat naplánované události s Outlookem 98/2000. Protože nejde o velkou kapacitu, takový přenos bude docela rychlý. Samozřejmě, data se ukládají na paměťovou kartu, nikoli na kartu SIM: i přesto je počet událostí v kalendáři omezen na 50 záznamů.

Pokud jde o adresáře pro ukládání kontaktů, tam je to trochu jiné. Musíte se v podstatě rozhodnout, zda budete používat paměť SIM karty, anebo mnohonásobně větší paměť MultiMedia Card. Ta navíc přináší mnohem větší komfort – kromě telefonních čísel si můžete ukládat i adresu, e-mail, firmu, fax a další údaje. K používání tohoto vestavěného adresáře nutí skutečnost, že seznamy nejsou spravovány společně, tedy jména se nevypisují v jednom seznamu – a přepínání je neobratné, podobně jako u Nokie 6210 nebo 7110.

Mobil má řadu dalších praktických vlastností; ty však už většinou významně nevybočují, anebo je pro primárně manažerské použití nepovažuji za tak důležité. Typicky: systém T9 pro rychlé psaní SMS (čeština se připravuje, ale kdy bude, neví nikdo), kalkulačka s pamětí, stopky, minutka, automatické vypínání v nastavenou denní hodinu, konverze měn, jednoduché komponovací rozhraní pro vlastní melodie, automatické zamykání tlačítek, minutové pípání během hovoru, vlastní animace při zapnutí mobilu, loga, které jsou uložena na paměťové kartě apod.

Software pro přenos souborů z mobilu a zpět se chová jako „další disková mechanika“ v počítači. Přes trošku pomalé odezvy při spojení přes sériový port je to jednoduchý způsob, jak se dostat ke svým datům. Mimo jiné umožňuje zkonvertovat soubory poznámek z diktafonu do souborů WAV.

  

  

Oranžová letí

Ergonomie práce s tímto malinkým mobilem je však trošku horší. Mobil má velmi malou klávesnici, která je bez funkčních tlačítek stejně velká jako displej. Siemens SL45 je vůbec první mobil, který má polovinu s displejem větší než polovinu s klávesnicí. Klávesy jsou kopečkovitého tvaru, psaní delších textovek tak není příliš pohodlné. I přesto se píší lépe než předchůdci, modelu S35i, ale hůře, než na Nokii 7110 nebo 6210.

Vzhled mobilu asi nemá smysl příliš hodnotit, protože je tu okolo spousta obrázků. Zmíním jen displej – podsvícení je oranžové a jasnější než má S35i nebo C35i. Velikost i rozlišení je také větší, ovšem v některých případech se mi zdálo, že SL45 až příliš plýtvá místem.

A ještě než odsud utečete, prohlédněte si pět videoklipů, které jsme pro vás natočili, abyste si SL45 mohli lépe představit. Zvláště pak by vaší pozornosti neměl uniknout poslední klip, na které uvidíte tancujího šéfredaktora.

Velké plusy:

 • obrovitý displej, ve většině případech velmi účelně využitý,
 • propracované manažerské funkce,
 • vysoká kapacita: zejména pro adresář kontaktů,
 • téměř nevyčerpatelný diktafon,
 • automatické odpovídání pomocí předem nahraného vzkazu,
 • podrobná kontextová nápověda,
 • rychlý pohyb v menu.

Mínusy:

 • velmi pomalý datový přenos neodpovídající možnostem mobilu,
 • malá výdrž baterií,
 • rozdělená správa SIM a paměti.

Ve zkratce:

 • Mobilní telefon Siemens SL45
 • Cena: 19999 Kč u Oskara
 • Sítě: 900 a 1800 MHz
 • Rozměry: 105 x 47 x 17 mm
 • Hmotnost: 88 g
 • Typ baterie: Li-Ion 540 mAh
 • Pohotovostní doba: až 170 hodin
 • Doba hovoru: až 240 minut
 • Doba poslechy MP3: okolo 4 hodin
 • Doba nabíjení: okolo 2 hodin
 • Paměť: 500 kontaktů, 50 záznamů v kalendáři, 100 míst pro SMS, paměťová karta 32 MB
 • Displej: 7 řádků, grafický, oranžové podsvícení
 • Zvonění: 42 melodií plus vlastní, vibrace
 • Další funkce a možnosti: datové a faxové přenosy (9,6 kb/s), WAP, infračervený port, 7 her (4 na přemýšlení), časové funkce, budík, minutka, stopky, synchronizace s PC, hlasové vytáčení a ovládání, MP3 přehrávač, diktafon na pět hodin záznamu
Diskuze (51) Další článek: Paegas Click opět nefungoval

Témata článku: Siemens, Recenze, Siemens SL45, První mobil, Mobil, Treble, Hlavní věc, Případný hovor, Test, Typické využití, MOBI, Druhý účastník


Určitě si přečtěte