Siemens SX1 a dodávaný software (pokračování megarecenze)

K Siemensu SX1 dostanete na cédéčku softwarový balík Siemens Data Suite pro správu telefonu z počítače. Jeho zprovoznění ale nebylo tak jednoduché jako u programů k jiným telefonům.
Siemens SX1 a dodávaný software (pokračování megarecenze)
Kapitoly článku

V megarecenzi Siemensu SX1 jsem slíbil, že se ve zvláštním článku podívám na software, který k telefonu dostanete na cédéčku. Článek je tady a má trochu zvláštní historii. Původně totiž vypadal úplně jinak, Siemens jsem v něj hodně kritizoval, protože téměř s každou aplikací v dodávaném softwarovém balíku Data Suite byl nějaký problém: Messenger neposílal zprávy, zálohování končilo chybovou hláškou, upravené obrázky se nedalo poslat do telefonu a tak dále.

Dozvěděl jsem se ale, že po přeinstalování Data Suite se může ledacos zlepšit – a byla to pravda. Po první přeinstalaci program poznal telefon připojený kabelem, po druhé začalo fungovat zálohování a přenos obrázků do telefonu. Stále jsem ale nemohl z počítače pracovat se zprávami a nepomohla ani třetí přeinstalace, kde jsem raději vybral, že chci používat anglické prostředí programu. Vím sice, že Messenger u jiných uživatelů funguje, na svém počítači se mi ho ale nepodařilo zprovoznit.

Plyne z toho ale ponaučení, abyste se nedali odradit prvním neúspěchem a zkusili Siemens Data Suite odinstalovat a spustit instalaci znovu. Praktické zkušenosti ukazují, že to může pomoci.

Jak to bude s kabelem

Siemens SX1 je možné s počítačem propojit kabelem, infračerveně nebo přes Bluetooth. První série telefonu mají USB kabel přímo v základní výbavě, později jej ale Siemens zřejmě nebude dodávat. Potvrzuje to papírový lístek vložený do krabice, kde výrobce děkuje svým prvním zákazníkům a dodává, že pro ně do balení přidal dokoupitelný kabel. Kabel rovněž není v seznamu standardního příslušenství.

Siemens se netají s tím, že začátkem příštího roku se pro SX1 objeví nový firmware a kabel má podle mého názoru sloužit k tomu, aby si uživatelé s první verzí softwaru svůj telefon povýšili do finálního kousku. Ale uvidíme, třeba ještě všechno bude jinak.

Všechny tři možnosti spojení počítače s mobilem vcelku fungují, v případě použití Bluetooth je ale napřed nutné aktivovat spojení přes sériový port. Při všech způsobech spojení nezapomeňte v aplikaci mRouter, která se objeví v pruhu ikon vedle hodin, povolit příslušné porty, jinak se budete dlouho divit, proč spojení nefunguje. Jestliže počítač telefon stále nedokáže rozeznat, sáhněte třeba k přeinstalování celého Data Suite.

 
V mRouteru zaškrtněte, na kterých portech má počítač hledat telefon

Obsah cédéčka

K telefonu dostanete CD-ROM. Najdete na něm instalační program aplikace Siemens Data Suite, dvě animované MMS, patnáct vyzváněcích melodií, devět videonahrávek ve formátu RM, který telefon dokáže přehrát, a pět tapet na displej. Je zde i několik aplikací, část z nich je už v telefonu standardně nainstalovaná.

Siemens chválím, že přeložil instalační program do češtiny, i když se špatně zobrazují háčky a čárky. Některé pasáže jsou spíš úsměvné, je vidět, že jde o surový překlad rovnou z angličtiny, navíc velmi rychlý, s překlepy. Na cédéčku je také český manuál ve formátu PDF.

  
Prezentace telefonu na dodávaném cédéčku

Po nainstalování Siemens Data Suite se na ploše a v nabídce Start objeví tři ikony:

  • Siemens Data Suite: vlastní program pro spolupráci Siemensu s počítačem
  • Siemens SX1: složka Průzkumníka, která zobrazuje paměť telefonu. Lze v ní provádět všechny operace jako v běžné složce na pevném disku.

     Pohled z počítače do paměti telefonu
     
  • Siemens GPRS Modem Assistant: pomocník pro připojení k internetu přes mobilní telefon. A jím rovnou začneme.

 Klepněte pro větší obrázek
Ikony na ploše a odkazy v nabídce Start

Připojení přes mobil k internetu

Pro datové spojení bohužel nelze použít dodávaný kabel, k dispozici je pouze infraport nebo Bluetooth. Při spojení prostřednictvím infračervených paprsků se nestyďte použít program GPRS Modem Assistant – najde telefon, nainstaluje a nastaví všechny ovladače, stačí už jen vytočit spojení.

Používáte-li Bluetooth, můžete také zkusit použít průvodce, po svých zkušenostech, které jsem popsal v tomto článku, bych už ale raději volil ruční nastavení. Podrobný návod k nastavení spojení i s obrázky najdete na stránkách distributora Agora Plus.

Pokud se vše podaří nastavit, datové spojení už funguje tak, jak se od něj očekává.

 
GPRS Modem Assistant - manuální nastavení je ale jistější

Siemens Data Suite

Siemens Data Suite ke svému provozu vyžaduje Windows 2000 nebo XP, na nižších verzích nepracuje. Po spuštění programu se na obrazovce objeví lišta – rozcestník k jednotlivým aplikacím. Opět je nutné zmínit, že vše, včetně nápovědy, je lokalizováno do češtiny. Pokud Siemens Data Suite najde připojený telefon, zobrazí v liště jeho název. V dalším textu popíšu jednotlivé aplikace.


Z lišty se dostanete k dalším aplikacím 

Messenger

Jde o program pro práci se zprávami: měl by umět z telefonu přečíst všechny textové a multimediální zprávy, slouží také k jejich odesílání. Dokáže dokonce poslat z počítače i zprávy MMS, což jsem zatím ještě u žádného softwaru dodávaného k mobilnímu telefonu neviděl. Leč při každém pokusu o spojení jsem se dočkal jen chybové hlášky, telefon zkrátka nekomunikuje – vím však, že program je funkční, může proto jít o problém jen na mém počítači.

  
Při snaze o spojení Messengeru s telefonem jsem se pokaždé dočkal jen chybového hlášení,
jiným uživatelům ale program funguje

Zálohování

Účelem aplikace je uložit data z telefonu do počítače, odkud je lze při případné havárii obnovit. Ani v případě tohoto programu jsem ale nebyl úspěšný, proces zálohování pokaždé skončil pouze chybovými hláškami, přeinstalování Siemens Data Suite ale nakonec pomohlo.

  
Průběh zálohování • nastavení zálohování a obnovy


V další kapitole vás seznámím s možností synchronizace a vyzkoušíme si práci s obrázky a MP3

Témata článku: Siemens, Software, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Siemens SX1, První neúspěch, Mega, Pokračování, Malý obdélníkSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Příběh otce laseru. Kdo je Theodore Harold Maiman

Příběh otce laseru. Kdo je Theodore Harold Maiman

V polovině minulého století se naplno rozjel souboj o zkrocení laserových paprsků. Jako prvnímu se to podařilo Theodoru Maimanovi, který by v červenci oslavil pětadevadesáté narozeniny.

Jan Spěšný
Osobnosti vědy a technikyLaser
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Jak prolomit zapomenuté heslo ve Windows 10. Je to až překvapivě snadné...

Jak prolomit zapomenuté heslo ve Windows 10. Je to až překvapivě snadné...

V době, kdy je tlak na volbu co nejsilnějších hesel, není nic výjimečného, když heslo zapomenete. Co ale dělat, když se pak nemůžete dostat do Windows?

Antonín Trčálek
NávodyHesloWindows 10