V pokračování megarecenze Siemensu SX1 se podrobně podíváme na funkce e-mailového prohlížeče. Protože SX1 patří do řady Series 60, informace v článku se z velké části týkají také e-mailového klienta v Nokiích 3650, 6600, 7650 nebo N-Gage.
V megarecenzi Siemensu SX1 jsem vestavěný e-mailový prohlížeč odbyl dvěma větami a slíbil, že k němu připravím samostatný článek. Kvůli plánovanému srovnávacímu testu e-mailových klientů v mobilních telefonech jsme totiž připravili rozsáhlou tabulku parametrů, a byla by škoda ji nevyužít, když už ji máme.
Tip: přečtěte si megarecenzi Siemensu SX1
Na e-mailový klient v Siemensu SX1 se proto podíváme velmi podrobně. Protože jde o chytrý telefon řady Series 60, většina informací, které jsou v článku uvedené, platí i pro mobily Nokia této řady: 3650, 6600, 7650 a N-Gage. Ovládání i funkce jsou naprosto shodné - jediné, čím se Siemens liší, je trochu jiné grafické prostředí.
Nastavení prohlížeče
V každé kategorii začneme souhrnnou tabulkou, pod kterou potom zmíním některé záležitosti, které za to budou stát, a ukážu také obrázky.
Nastavení |
počet schránek |
6 |
schránka POP3 |
ano |
port POP3 |
ne |
schránka IMAP4 |
ano |
port IMAP4 |
ne |
protokol SMTP |
ano |
port SMTP |
ne |
ověření SMTP |
ne |
práce prostřednictvím GPRS |
ano |
práce prostřednictvím CSD |
ano |
práce prostřednictvím HSCSD |
ne |
adresa pro odpověď |
ne |
automatické posílání v kopii na vlastní adresu |
ano |
jméno odesílatele |
ne |
e-mail odesílatele |
ano |
manuální zadání hesla před připojením |
ano |
Nastavení e-mailového klienta je vcelku pochopitelné, pouze u některých položek uživatel nemusí mít úplně jasno, co do nich patří. Když s nimi ale nebude nic dělat a nechá standardní nastavení, ve většině případů bude vše fungovat správně.
E-mailový prohlížeč je v Siemensu SX1 ukryt
v nabídce Messages mezi ostatními druhy zpráv

Jednotlivé položky nastavení e-mailového účtu
Do Siemensu SX1 lze nastavit až šest různých e-mailových schránek protokolů POP3 nebo IMAP4. Každý e-mail, který z mobilu pošlete, ale bude mít v hlavičce pouze e-mailovou adresu, nelze totiž zadat jméno odesílatele.

Nastavit lze až šest schránek (vlevo),
v nabídce telefonu se potom objeví každá zvlášť (vpravo)
Položka Security podle všech dostupných informací aktivuje zabezpečené spojení, volba APOP secure login je v případě spojení přes POP3 určena k zašifrování přenášeného hesla. Tyto dvě funkce jsem ale nijak nedokázal ověřit, takže bohužel nevím, jestli se jedná o zabezpečení SSL.
Pro větší bezpečnost e-mailové schránky se hodí možnost zadávat heslo až před samotným spojením. Jinak ale lze heslo uložit přímo do nastavení schránky a připojovat se automaticky.
Heslo lze zadat ručně až těsně před spojením
Stahování zpráv
Stahování zpráv |
napřed hlavičky |
ano |
rovnou celé zprávy |
ano |
nastavení limitu velikosti zprávy |
ne |
pouze nové zprávy |
ano |
postup stahování zpráv |
od nejnovějších |
lze změnit řazení zpráv? |
ne |
ukazuje počet zpráv na serveru |
ne |
ukazuje průběh stahování |
ano |
ukazuje přenesená data |
ne |
zprávy se ukládají v paměti telefonu |
ano |
zprávy zůstávají na serveru |
ano |
lze nastavit opačné chování? |
ne |
pravidelná kontrola schránky |
ne |
přednastavené intervaly |
ne |
vlastní intervaly |
ne |
min. interval |
ne |
max. interval |
ne |
přenesená data (10 000 znaků) [kB] |
14,00 |
Během stahování se neukazuje počet zpráv ve vzdálené schránce. Že se něco děje, dává najevo jen tzv. "teploměr".

Připojování k serveru a stahování zpráv
Standardně se do Siemensu SX1 stahují pouze hlavičky, volbou z nabídky ale lze stáhnout rovnou celé zprávy včetně příloh. Při práci s hlavičkami se označí e-maily, které se mají stáhnout, což se potom stane najednou. Jinak ale lze načítat jednotlivá těla zpráv i jednotlivě. E-maily se stahují od nejnovějších k nejstarším, máte-li proto zájem jen o aktuální zprávy, lze stahování v případě potřeby přerušit.
Na displeji se v seznamu přijatých e-mailů ukazuje jméno odesílatele a předmět zprávy. Podle ikony lze rozeznat, zdali je stáhnutá pouze hlavička nebo i tělo zprávy, zdali jde o nový e-mail nebo již přečtenou zprávu. Stáhnuté zprávy se ukládají do vnitřní paměti telefonu - lze je z ní smazat, a případně i rovnou ze serveru.

Seznam zpráv: na levém obrázku ikony ukazují, že se jedná jen o hlavičky, na druhém
obrázku jsou e-maily kompletní. Červená tečka značí, že jsem je ještě nečetl
V telefonu bohužel nelze nastavit pravidelnou kontrolu vzdálené e-mailové schránky. Všechna stahování musíte iniciovat manuálně.
Příchozí e-maily
Příchozí e-maily |
běžný text bez diakritiky |
ano |
běžný text s diakritikou |
ano |
diakritika v předmětu zprávy |
ne |
diakritika v těle zprávy |
ne |
zpráva ve formátu HTML |
ano |
tučné písmo |
ne |
větší písmo |
ne |
barevný text |
ne |
obrázek |
ne |
ALT k obrázku |
ano |
příloha: TXT |
ano |
diakritika |
ne |
příloha: MID |
ano |
příloha: JPG a GIF |
ano |
příloha: XLS |
ne |
ukazuje, že jde o e-mail s přílohou? |
ano |
Siemens SX1 a ostatní telefony Series 60 si bohužel příliš nerozumí s českými znaky. Předměty zpráv psané diakritikou jsou nečitelné, nad textem v těle je někdy nutné dost přemýšlet. E-maily ve formátu HTML prohlížeč zobrazí jako prostý text, v němž je formátování vyjádřeno značkami. Přiložené obrázky se ale ztratí, zůstanou po nich pouze popisky (ALT).

E-mail jako prostý text • dva obrázky textové zprávy s češtinou • e-mail ve formátu HTML
Do telefonu se stáhnou také přílohy a když jsou podporovány, dají se i otevřít.

E-mail s textovou přílohou a její prohlížení v Poznámkách

Siemens SX1 si rozumí se soubory MIDI i s obrázky v přílohách

S excelovou tabulkou ale narazíme
V druhé kapitole se podíváme na práci se zprávami, možnosti odesílání a na závěr klienta srovnáme s ostatními telefony Series 60.