Siemens SX1: finále (delší zkušenosti)

O Siemensu SX1 jsme toho napsali hodně a tento článek by měl celou sérii uzavřít. Najdete v něm zkušenosti po měsíci a půl používání. V telefonu již máme finální českou verzi firmwaru, které v článku věnujeme dost prostoru.
Siemens SX1: finále (delší zkušenosti)

Siemens SX1 je chytrý telefon s operačním systémem Symbian řady Series 60 – tedy stejné jako používají mobilní telefony Nokia 3650 nebo 6600. Je to zařízení, které je v prvé řadě mobil, obsahuje ale i funkce pro organizaci času a díky otevřenému systému lze do něj doinstalovat další aplikace. Siemens SX1 je určen pokročilým uživatelům, není to rozhodně telefon pro začátečníky.

     
Oficiální obrázky: SX1 ze všech stran

Siemens SX1 už od začátku prosince používám jako svůj hlavní mobil. Na rozdíl od recenzí a srovnání, kdy jsem se snažil pouze popisovat bez velkého subjektivního hodnocení, se nyní na mobil podívám trochu z vlastního uživatelského pohledu. Jde tedy o zkušenosti z delšího používání. A pokud Siemens z SX1 neudělá příruční televizor, je to nejspíš na dlouho dobu také poslední článek na tohle téma.

Český software je rychlejší

Při psaní prvních článků jsem měl k dispozici anglickou verzi telefonu. Až na rychlost, která citelně pokulhávala za největším konkurentem, Nokií 6600, jsem k telefonu neměl velké připomínky. Nezasekával se, fungovaly všechny služby. První uživatelé v České republice, kteří si koupili telefon s českým firmwarem, ale neměli takové štěstí. Siemens odmítal psát s českým slovníkem T9, nedaly se zprovoznit multimediální zprávy, ve fórech jsem četl i řadu stížností na tuhnutí a nutnost restartů, mobil se nechtěl spojit s počítačem přes kabel. Naše redakční ocenění Opravdová Mobilita, které jsme Siemensu SX1 v recenzi udělili, se proto v tomto světle mohlo zdát trochu komické.

Udělejme ale tlustou čáru, Siemens totiž v současnosti nabízí nový český firmware s označením 06, který už funguje stejně dobře jako původní anglický originál. Dokonce ještě lépe, je totiž výrazně rychlejší a při srovnání rychlosti s Nokií 6600 nyní můžeme oba chytré telefony postavit na stejnou příčku žebříčku.

  
Anglická a počeštěná hlavní nabídka; rozdílů ve výšce obrázků si nevšímejte,
to jen program, který jsem pro snímání obrazovek používal dřív, nepočítal s tím,
že displej u SX1 je o pár řádků větší než na Nokiích

Všechny displeje jsem pro tento článek sejmul znovu na české verzi telefonu.

Co čeština?

Kvalita počeštění je vcelku dobrá. Ve většině případů je vše přeloženo naprosto správně, občas se ale setkáte s překlepy (Mailboy je používán) a některé termíny mohly být do češtiny převedeny trochu lépe. Například uvedený „Mailboy je používán“ ve významu aktuálně zvoleného e-mailového účtu by se také dal lépe přeložit stylem „Používaný mailbox“ – když už mermomocí nechceme použít české slovo schránka.

 
Mailboy je škaredý překlep • pojmenování fotoaparátu jako „Momentka“
sice není tradiční, ale v tomto případě termín hezky vystihuje danou funkci

Někde není pěkné zkracování textů, např. „Otevřít obr“, ale je jasné, že člověk provádějící lokalizaci se musel vejít do předem určeného počtu znaků a v takovém případě jsou nutné kompromisy. To stejné platí o českém skloňování a výrazech typu „Zobrazit náklady v: Měna/Jednotek“.

  
Zkracování je nepříjemné, ale co se dá dělat • s českými tvary to je horší,
třeba zde se dal vymyslet lepší překlad • v SMS šablonách už zřejmě chyběla
inspirace, dvě položky jsou úplně stejné

Několik málo aplikací, které nejsou standardní součástí operačního systému Symbian a které Siemens k telefonu přidal sám, zůstaly v angličtině. Příkladem budiž přehrávač souborů MP3.

I přes některé připomínky hodnotím počeštění Siemensu SX1 chvalitebně; zase tak hrozné to není.

Konstrukce, jak se drží a jak používá

Siemens SX1 není malý mobilní telefon, v kapse si zabere dost místa. Ale s výjimkou Motoroly MPx200 lze totéž prohlásit o každém současném chytrém mobilu. Konstrukce Siemensu je pevná, pouze plastová skořepina, která kryje baterii, občas vrže. Ještě horší je, že má trochu vůli, proto ji už podkládám dvěma vizitkami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
SX1 není malý telefon 

Číslicová tlačítka umístěna na bocích telefonu jsou při prvních zkušenostech doslova šílená. Běžnou textovku píšete několik minut a telefon mezi tím chcete několikrát zahodit. Od Siemensu to je podraz na ergonomii, funkční tlačítka rozhodně nepotřebují tak velký prostor pod displejem – ale věřte mi, zvyknete si. Dnes, s českým slovníkem T9, píšu poměrně rychle a i když stejný text na klasickém rozložení tlačítek zvládnu svižněji, rozložení tlačítek na Siemensu už beru jako vlastnost a ne chybu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Číslicová tlačítka se tísní na boku, zatímco funkční se rozvalují pod displejem

V první recenzi, kterou jsem psal po týdenní zkušenosti s mobilem, jsem si postěžoval na tlačítko s červeným sluchátkem, které v pohotovostním stavu zobrazí přehled vyzváněcích profilů. Tímto sluchátkem jsem bohužel zvyklý rozsvěcet displej telefonů – a i po měsíci a půl se pětkrát denně rozčiluji, když se místo hlavního displeje objeví seznam, který musím dalším stisknutím zrušit.

 Důvěrně známá nabídka vyzváněcích profilů

Zrovna teď jsem znovu objevil, že na pravém boku SX1 jsou dvě tlačítka pro aktivaci fotoaparátu a hlasového ovládání – ani jednou jsem je nepoužil. Joystick funguje stále tak, jak by měl, jen je ve srovnání s jinými telefony trochu tuhý.

Klepněte pro větší obrázek Hle, dvě tlačítka!

Při čekání na nový firmware běžela fáma, že by SX1 mohl začít podporovat paměťové karty SD. Nebyl to úplný výmysl, karty se totiž do slotu vejdou a uvnitř Siemens počítá s dalším kontaktem, který mají jen karty formátu SD. Ale nepřečte je, používat je možné pouze karty MMC.

 Siemens sice zakřičí, ale paměťovou kartu lze vyjímat i za běhu

Paměti není nikdy dost a v případě interních čtyř megabajtů si to budete často opakovat. Rozhodně doporučuji dokoupit paměťovou kartu a všechny programy, které nemusí být přímo v telefonu, instalovat na ni. Siemens ale kartu mohl přidat rovnou k telefonu, že?

 
Údaje o paměti v telefonu a na paměťové kartě


Článek pokračuje v další kapitole.

Témata článku: Siemens, Motorola MPx200, Nokia 3650, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Siemens SX1, Sony Ericsson P800, Sony Ericsson P900, České slovo, DEL, Zvláštní design, Fin, Dobrá vlastnost, Zkušenost, Český software


Určitě si přečtěte