Siemens SX1: finále (delší zkušenosti)

O Siemensu SX1 jsme toho napsali hodně a tento článek by měl celou sérii uzavřít. Najdete v něm zkušenosti po měsíci a půl používání. V telefonu již máme finální českou verzi firmwaru, které v článku věnujeme dost prostoru.

Siemens SX1 je chytrý telefon s operačním systémem Symbian řady Series 60 – tedy stejné jako používají mobilní telefony Nokia 3650 nebo 6600. Je to zařízení, které je v prvé řadě mobil, obsahuje ale i funkce pro organizaci času a díky otevřenému systému lze do něj doinstalovat další aplikace. Siemens SX1 je určen pokročilým uživatelům, není to rozhodně telefon pro začátečníky.

     
Oficiální obrázky: SX1 ze všech stran

Siemens SX1 už od začátku prosince používám jako svůj hlavní mobil. Na rozdíl od recenzí a srovnání, kdy jsem se snažil pouze popisovat bez velkého subjektivního hodnocení, se nyní na mobil podívám trochu z vlastního uživatelského pohledu. Jde tedy o zkušenosti z delšího používání. A pokud Siemens z SX1 neudělá příruční televizor, je to nejspíš na dlouho dobu také poslední článek na tohle téma.

Český software je rychlejší

Při psaní prvních článků jsem měl k dispozici anglickou verzi telefonu. Až na rychlost, která citelně pokulhávala za největším konkurentem, Nokií 6600, jsem k telefonu neměl velké připomínky. Nezasekával se, fungovaly všechny služby. První uživatelé v České republice, kteří si koupili telefon s českým firmwarem, ale neměli takové štěstí. Siemens odmítal psát s českým slovníkem T9, nedaly se zprovoznit multimediální zprávy, ve fórech jsem četl i řadu stížností na tuhnutí a nutnost restartů, mobil se nechtěl spojit s počítačem přes kabel. Naše redakční ocenění Opravdová Mobilita, které jsme Siemensu SX1 v recenzi udělili, se proto v tomto světle mohlo zdát trochu komické.

Udělejme ale tlustou čáru, Siemens totiž v současnosti nabízí nový český firmware s označením 06, který už funguje stejně dobře jako původní anglický originál. Dokonce ještě lépe, je totiž výrazně rychlejší a při srovnání rychlosti s Nokií 6600 nyní můžeme oba chytré telefony postavit na stejnou příčku žebříčku.

  
Anglická a počeštěná hlavní nabídka; rozdílů ve výšce obrázků si nevšímejte,
to jen program, který jsem pro snímání obrazovek používal dřív, nepočítal s tím,
že displej u SX1 je o pár řádků větší než na Nokiích

Všechny displeje jsem pro tento článek sejmul znovu na české verzi telefonu.

Co čeština?

Kvalita počeštění je vcelku dobrá. Ve většině případů je vše přeloženo naprosto správně, občas se ale setkáte s překlepy (Mailboy je používán) a některé termíny mohly být do češtiny převedeny trochu lépe. Například uvedený „Mailboy je používán“ ve významu aktuálně zvoleného e-mailového účtu by se také dal lépe přeložit stylem „Používaný mailbox“ – když už mermomocí nechceme použít české slovo schránka.

 
Mailboy je škaredý překlep • pojmenování fotoaparátu jako „Momentka“
sice není tradiční, ale v tomto případě termín hezky vystihuje danou funkci

Někde není pěkné zkracování textů, např. „Otevřít obr“, ale je jasné, že člověk provádějící lokalizaci se musel vejít do předem určeného počtu znaků a v takovém případě jsou nutné kompromisy. To stejné platí o českém skloňování a výrazech typu „Zobrazit náklady v: Měna/Jednotek“.

  
Zkracování je nepříjemné, ale co se dá dělat • s českými tvary to je horší,
třeba zde se dal vymyslet lepší překlad • v SMS šablonách už zřejmě chyběla
inspirace, dvě položky jsou úplně stejné

Několik málo aplikací, které nejsou standardní součástí operačního systému Symbian a které Siemens k telefonu přidal sám, zůstaly v angličtině. Příkladem budiž přehrávač souborů MP3.

I přes některé připomínky hodnotím počeštění Siemensu SX1 chvalitebně; zase tak hrozné to není.

Konstrukce, jak se drží a jak používá

Siemens SX1 není malý mobilní telefon, v kapse si zabere dost místa. Ale s výjimkou Motoroly MPx200 lze totéž prohlásit o každém současném chytrém mobilu. Konstrukce Siemensu je pevná, pouze plastová skořepina, která kryje baterii, občas vrže. Ještě horší je, že má trochu vůli, proto ji už podkládám dvěma vizitkami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
SX1 není malý telefon 

Číslicová tlačítka umístěna na bocích telefonu jsou při prvních zkušenostech doslova šílená. Běžnou textovku píšete několik minut a telefon mezi tím chcete několikrát zahodit. Od Siemensu to je podraz na ergonomii, funkční tlačítka rozhodně nepotřebují tak velký prostor pod displejem – ale věřte mi, zvyknete si. Dnes, s českým slovníkem T9, píšu poměrně rychle a i když stejný text na klasickém rozložení tlačítek zvládnu svižněji, rozložení tlačítek na Siemensu už beru jako vlastnost a ne chybu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Číslicová tlačítka se tísní na boku, zatímco funkční se rozvalují pod displejem

V první recenzi, kterou jsem psal po týdenní zkušenosti s mobilem, jsem si postěžoval na tlačítko s červeným sluchátkem, které v pohotovostním stavu zobrazí přehled vyzváněcích profilů. Tímto sluchátkem jsem bohužel zvyklý rozsvěcet displej telefonů – a i po měsíci a půl se pětkrát denně rozčiluji, když se místo hlavního displeje objeví seznam, který musím dalším stisknutím zrušit.

 Důvěrně známá nabídka vyzváněcích profilů

Zrovna teď jsem znovu objevil, že na pravém boku SX1 jsou dvě tlačítka pro aktivaci fotoaparátu a hlasového ovládání – ani jednou jsem je nepoužil. Joystick funguje stále tak, jak by měl, jen je ve srovnání s jinými telefony trochu tuhý.

Klepněte pro větší obrázek Hle, dvě tlačítka!

Při čekání na nový firmware běžela fáma, že by SX1 mohl začít podporovat paměťové karty SD. Nebyl to úplný výmysl, karty se totiž do slotu vejdou a uvnitř Siemens počítá s dalším kontaktem, který mají jen karty formátu SD. Ale nepřečte je, používat je možné pouze karty MMC.

 Siemens sice zakřičí, ale paměťovou kartu lze vyjímat i za běhu

Paměti není nikdy dost a v případě interních čtyř megabajtů si to budete často opakovat. Rozhodně doporučuji dokoupit paměťovou kartu a všechny programy, které nemusí být přímo v telefonu, instalovat na ni. Siemens ale kartu mohl přidat rovnou k telefonu, že?

 
Údaje o paměti v telefonu a na paměťové kartě


Článek pokračuje v další kapitole.

Témata článku: Siemens, Motorola MPx200, Nokia 3650, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Siemens SX1, Sony Ericsson P800, Sony Ericsson P900, Český software, Fin, DEL, Zvláštní design, Zkušenost, Dobrá vlastnost, České slovoSrovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání
Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

** AGM oznámilo další superodolný telefon s vyztuženými rohy ** Pyšní se opravdu hlasitým reprákem a nočním viděním ** Světelný kruh na zádech se rozbliká v rytmu hudby

Martin Chroust
MIL-STD 810IP68Smartphony
Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

** QHD displeje se před sedmi lety dostaly do top smartphonů ** Po letech však v mobilech stále dominuje Full HD ** Je to krokem zpět, a kde se vlastně stala „chyba“?

Martin Chroust
DisplejeHistorieSmartphony
Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

** iPhone 14 Pro se pyšní novým vizuálním prvkem Dynamic Island ** Touto cestou Apple omlouvá nutný průstřel ** Na Android se podobná funkce dostala za necelý týden

Martin Chroust
schémataOLED
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

** Apple představil hned tři modely chytrých hodinek Apple Watch ** Series 8 je nový mainstream, pro mladé jsou určeny Watch SE 2 ** Profíci a sportovci mohou vzhlížet k novému modelu Watch Ultra

Martin Chroust
MIL-STD 810Apple Watch
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

** Kaktus má nejlevnější neomezená data na českém trhu ** Nové tarify Neřešto přidávají neomezený FUP s rychlostí 2 Mbit/s ** Tarify jde používat bez příplatku i v zemích EU

Jan Láska
Neomezená dataTarify a mobilní službyKaktus
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger
Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

** Apple ukázal iPhone 14 Pro, je nejvybavenější, ale u nás i nejdražší ** Výřez vyměnil za průstřel a prezentuje to jako výhodu ** Výbava je špičková, zlepšil se fotoaparát a přibyla satelitní konektivita

Martin Miksa
Vlajková loďiPhone
7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

** O iPhonu 14 se loni začalo spekulovat rekordně brzy, dokonce před příchodem iPhonu 13 ** Některé spekulace se nakonec pravděpodobně vyplní ** Mnoho jich však bylo úplně mimo a ty nejzajímavější si připomeneme

Martin Miksa
Jon ProsserSpekulaceiPhone