Siemens SX1 prakticky: nic pro amatéry

Siemens SX1 patří mezi nejlépe vybavené telefony na trhu. Pokud chcete maximálně využít jeho možností, přečtěte si mnoho zajímavých poznatků a tipů zkušeného uživatele. O některých věcech jste určitě neměli ani ponětí.
Siemens SX1 prakticky: nic pro amatéry
Kapitoly článku

Rychlé odkazy

 parametry telefonu v katalogu mobilů 
 •
nerozdělený článek v textové verzi

Tento článek nemá být recenzí telefonu Siemens SX1, který se prodává již déle než rok. Chtěl bych se zaměřit na jeho pokročilejší používání, tipy a triky a na možnost modifikace firmwaru telefonu pro podporu témat a české T9.

Výborný český zdroj informací pro Siemens SX1 je SymbianForum.com a SiemensMania.cz, ze zahraničních je to AllAboutSymbian.com a iphone-forum.org.

Zálohování telefonu (disk C:)

Než začnete provádět jakékoli zde uvedené postupy, doporučuji si telefon zazálohovat. Udělat to můžete několika způsoby:

  • pomocí Siemens Data Suite, aktuální verze 1.1.56.1P – solidní varianta, je zdarma, ale občas nezálohuje některé soubory (contacts.db, alarms.db), velikost downloadu je 40 MB,
  • pomocí Mobile Phone Manager a AddOn pro SX1 – podobné jako SDS, zdarma, ale je o 30 MB větší, takže MPM nedoporučuji, pokud ovšem nepotřebujete také kompatibilitu s telefony řady S6x,
  • pomocí Sprite Backup – nejlepší varianta, ovšem komerční, dokáže udržovat více verzí záloh; zálohuje a obnovuje veškeré soubory naprosto spolehlivě; pokud je to nutné, provede i restart telefonu a obnovu uzamčených souborů při jeho novém spuštění,
  • pomocí pluginu pro Total Commander a mRouter 3.0beta – skvělá varianta pro zálohy, ale nedovede obnovit veškeré soubory, protože bývají uzamčené,
  • pomocí použití vestavěné aplikace Karta – zálohuje obraz C: na E:\Backup, nicméně umí udržovat jen jednu zálohu a většinou není schopna zazálohovat veškeré aplikace; je to ovšem nejjednodušší varianta.

Reset telefonu (výmaz disku C:)

Každý, kdo si na telefon se Symbianem 60 instaloval pár stovek aplikací, dospěje k tomu, že paměť je stále menší a menší a telefon je nutné promazat. To se dá udělat spolehlivě jedině resetem.

Telefon můžete resetovat dvěma způsoby. Oba způsoby zformátují interní paměť C:, nikoli MMC kartu (E:).

  • vypněte telefon, stiskněte tlačítka * a # a telefon zapněte, interní disk C: bude zformátován (dokonale spolehlivé),
  • při zapnutém telefonu zadejte kód *#7370#, potvrďte a zadejte svůj uzamykací kód telefonu (standardně je to 12345); tato volba nevymaže vše, některá nastavení ponechá.

Konfigurace internetu, MMS, GPRS, wap

Nejjednodušší způsob, jak po resetu telefonu nastavit přístupové body pro wap, MMS, GPRS a internet, je použít Siemens Settings Configurator. Zde vyplníte svého poskytovatele, telefonní číslo a během pár sekund (někdy minut) dostanete konfigurační SMS zprávu, kterou stačí uložit do nastavení.

Na stejné adrese si můžete nechat zaslat i nastavení e-mailů, včetně hesel (ale ta bych si asi posílat nenechal).

Zálohování kontaktů pomocí SyncML a OBEX

SyncML je standard, který implementují veškeré novější telefony pro synchronizaci kontaktů, poznámek a údajů kalendáře. Existuje výborná webová aplikace Mobical.net pro SyncML synchronizaci.

Na Mobical.net se můžete zdarma zaregistrovat, po registraci si vyberte svůj typ telefonu (Siemens SX1) a nechte si poslat konfigurační SMS zprávu. Po této jednorázové proceduře se v sekci Organizér/Sync objeví nové připojení nazvané Mobical.net a při první synchronizaci se veškeré vaše kontakty, záznamy kalendáře a poznámky přenesou na tento vzdálený server.

Dále můžete kontakty editovat přímo ve webovém rozhraní Mobical.net a nechat je synchronizovat se svým telefonem, nebo naopak. I když nebudete Mobical.net používat, doporučuji si registraci a zprovoznění SyncML zřídit. Je to dobrá alternativa, jak provést zálohu kontaktů. Pokud používáte Linux, nebo nemáte na svých Windows instalován Microsoft Outlook (s ničím jiným SDS či MPM synchronizovat neumí), je to dokonce jediná mně známá alternativa, jak kontakty zdarma editovat i mimo telefon a mít je kdekoli dostupné.

Další variantou zálohování kontaktů do MS Outlooku nemusí být SDS či MPM, ale Widcomm Bluetooth ovladače. Obsahují totiž standardně OBEX synchronizaci kontaktů s Microsoft Outlookem. To znamená, že pokud máte Bluetooth, postačí vám Widcomm ovladače, mRouter 3.0beta a plugin do Total Commanderu. Mamutí a padající SDS nemusíte vůbec instalovat. Dobrou podporu (anglicky) pro drivery Widcomm a Symbian 60 naleznete třeba na gsmhosting.com.

Řada dobrých bluetoothových USB donglů se s ovladači Widcomm již dodává. Pokud budete Widcomm ovladače instalovat na Windows XP se Service Packem 2, budete muset nejdříve smazat z C:\Windows\INF\ veškeré BT*.* soubory a také INFCACHE.1 soubor (jinak tam budou Windows XP dávat svoje drasticky ořezané microsoftí BT ovladače). Dále budete muset restartovat počítač a až potom Widcomm ovladače instalovat.

Správce souborů

Vestavěný správce souborů v telefonech se Symbianem 60 neumí zobrazit skryté soubory a neumí pokročilé operace, což uživatelé, kteří si s telefonem rádi hrají, nutně potřebují. Existuje ale celá řada náhrad vestavěného Správce souborů, zde je seznam těch nejlepších:

  • FExplorer – je zdarma a poměrně dobře funkční, postrádá ovšem práci s více soubory najednou (třeba jejich kopírování, mazání či přemístění),
  • SymbianWare FileMan – dle mého názoru nejlepší správce souborů, zvládá i hromadné operace se soubory a je možné jej propojit s prohlížečem souborů SmartViewer; je to ovšem komerční aplikace,
  • ProfiExplorer – jde o skvělý správce souborů, je dostupný zdarma jako doplněk ke komerční aplikaci ProfiMail, nicméně práci s více soubory nezvládá.

Více paměti v telefonu

Pokud chcete více paměti v telefonu a máte jej již nějaký ten pátek, doporučuji rozhodně zálohu, reset a reinstalaci jen těch programů, které potřebujete. Po reinstalaci všech programů proveďte následující kroky pro další zvětšení paměti telefonu:

1. Smažte veškeré soubory v adresáři C:\System\Install\. Tyto soubory jsou určeny pro deinstalaci aplikací a zbytečně zabírají místo. Pokud chcete nějaký program odinstalovat, není nic jednoduššího, než jej smazat ručně (typicky adresář E:\System\Apps\název-aplikace), popřípadě jej znovu nainstalovat, čímž se do C:\System\Install\ znovu dostanou záznamy pro deinstalaci, a potom aplikaci přes Manažer Aplikací standardně smazat.

2. Přesuňte veškeré soubory z adresáře C:\System\Libs\ do E:\System\Libs\. Systém si je tam v drtivé většině případů najde taky. Jediné dva soubory, které jsem tam musel nechat z přibližně 150 instalovaných programů, byla podpora zvuku pro GoBoy Plus 1.4 (emulátor GameBoy konzole), tedy soubory WildSnd2.dll a WildSoundApi2.dll.

3. Přesuňte veškeré dokumenty z adresáře C:\Nokia\ do adresáře E:\Nokia\ – ponechte ale na původním disku strukturu adresářů. Takový QuickOffice 2.0 instaluje na interní disk zhruba 500 kB dokumentů. Je možné je přesunout na E:, ale je nutné na C: zanechat adresář C:\Nokia\Documents\Unfiled, jinak QuickWord nic nenajde ani na E:\Nokia\Documents.


V další kapitole se dozvíte, jak můžete ušetřit místo v interní paměti, jek nejlépe zabezpečit komunikaci s počítačem a jak upgradovat a modifikovat firmware telefonu

Témata článku: Siemens, Apple iPhone 4GB, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Siemens SX1, Praktický smysl, Pro +, Pracovní hovor, Přístupový kód, GhislerDigitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

** Google Wallet je náhradou Google Pay ** Kromě bezkontaktního placení toho ale umí mnohem víc ** Chce být agregátorem všech vašich karet, klíčků či dokladů

Martin Miksa
Digitální dokladyAndroid 13Mobilní aplikace
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

** Nokia ukázala tři nové tlačítkové telefony, které mají čím zaujmout ** Model 5710 XpressAudio slouží zároveň i jako krabička pro sluchátka ** Další hrají na nostalgii a lákají nenáročné uživatele

Martin Miksa
RetroTelefonyHudba v mobilu
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

** T-Mobile představil svou letní kampaň ** Pokud vám dojdou data, v apce Můj T-Mobile dostanete zdarma stejnou porci ** Akce platí i pro firemní zákazníky a předplacenky

Martin Chroust
Můj T-MobileMobilní dataT-Mobile
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

** Xiaomi poprvé představilo „Pro” verzi svého populárního náramku ** Mi Band 7 Pro dostal GPS a funkcemi má blízko k hodinkám ** Cena i výdrž baterie přitom stále potěší

Martin Miksa
Chytré náramkyNositelnosti
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

** Jedete na výlet nebo na dovolenou? ** Smartphone vám na cestách může být nenahraditelným pomocníkem ** Dáme vám několik tipů, jak konkrétně telefon pomůže

Martin Miksa
Tipy a trikyMobilní aplikacePro turisty a cyklisty
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

** Výdrž baterie smartphonů je věčné téma, poradíme jak ji prodloužit ** Některé triky přidají i hodiny výdrže navíc ** Jiné zas pomohou udržet její dlouhou životnost

Martin Miksa
VýdržBaterieTipy a triky
První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

** Nothing Phone je v prodeji pouhých pár dní ** První uživatelé už se přesto potýkají s nečekanými problémy ** Všechny se točí okolo displeje, který firma ze startu dost chválila

Martin Miksa
DisplejeProblém