Siemens SXG75: příliš mnoho ale (velký test)

Otestovali jsme nejvybavenější telefon značky Siemens. Má velký displej s QVGA rozlišením, podporuje 3G sítě, chlubí se 2Mpx fotoaparátem, MP3 přehrávačem, slotem pro paměťové karty a rádiem. Navíc přidává GPS modul a vestavěný navigační systém. Telefon je výborně vybavený, ale...

Rychlé odkazy

 parametry telefonu v katalogu mobilů 
 
• fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Siemens SXG75: ve zkratce
cena 9 940 Kč
hodnocení výborný (82 %)
rozměry 112 × 53 × 20 mm, velký telefon
hmotnost 134 g, velmi těžký telefon
hlavní displej 34 × 45 mm, 240 × 320 bodů, aktivní, 262 tisíc barev
udávaná výdrž až 400 h (pohotovost), 360 min (hovor)
komunikace infraport, Bluetooth, systémový konektor, GPRS (třída 10), 3G
paměť 72 MB, paměťová karta: RS-MMC
operační systém ne
adresář 500 jmen, vícepoložkový, vyhledávání postupným psaním
vyzvánění polyfonní, 40 hlasů, MP3
zprávy SMS (sdílená), T9 zkracuje, MMS, e-mail
multimédia Java, MP3 přehrávač, rádio
fotoaparát 1 600 × 1 200 bodů, 1,92 Mpx, natáčení videa
Podrobné parametry telefonu najdete v katalogu mobilů

Klíčové vlastnosti

 • kvalitní velký displej
 • vestavěný GPS modul
 • podpora sítí třetí generace
 • dvoumegapixelový fotoaparát
 • přehrávač MP3 a rádio s RDS
 • velká paměť a navíc slot pro karty

Hlavní nedostatky

 • větší rozměry a hmotnost
 • nemá otevřený operační systém
 • zbytečně velké písmo v nabídce
 • špatné zobrazení češtiny v e-mailu a prohlížeči
 • pouze 500 míst v adresáři

Po odchodu Siemensu SX1 neměl výrobce žádný elitní mobil, který by svými vlastnostmi vyčníval nad ostatními telefony značky. Siemens SXG75 to má změnit. Nejedná se sice o smartphone s otevřeným operačním systémem, ale ve své výbavě má téměř všechny vymoženosti, které může současný mobilní telefon nabídnout. Bude mít podobný úspěch jako SX1?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Siemens SXG75

Novodobá cihla

Hned na první pohled Siemens SXG75 upoutá svými rozložitými proporcemi. Rozměry 112 × 53 × 20 mm mluví za vše a řadí telefon mezi smartphony. Třeba taková Nokia N70 má rozměry podobné – 119 × 53 × 24 mm. Siemens však „chytrý“ není a ve srovnání s běžnými mobily pohoří. Hmotnost 134 g je také dost znát a i zmiňovaný smartphone od Nokie je dokonce o 8 g lehčí. Vzhledem k výbavě a zabudovanému modulu GPS se to však dá s přimhouřeným okem tolerovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Je to macek

Nosit telefon v kapse se však ukázalo značně nešikovné. Příliš zde překážel a proto putoval do tašky. Větší rozměry mají však výhodu v jistějším úchopu telefonu. Při psaní textovek se ale negativně projevila hmotnost, která napomáhá převažování telefonu dopředu. Spodní řada kláves je totiž umístěna velmi blízko spodnímu okraji a tak je nutné telefon držet dost nízko.


Prohlídka telefonu ze všech stran (2,4 MB, DivX)

V článku s prvními dojmy jsem si dovolil napsat, že telefon není hezký. V diskusi se vzedmula vlna odporu od příznivců tohoto telefonu, která mě inspirovala k malému průzkumu. Telefon jsem ukázal čtrnácti svým známým a kolegům, ale nikdo se o designu telefonu nevyjádřil pozitivně. S většinou jsme se shodli, že je to hranatý telefon bez nápadu. Ale nikomu nevnucuji svůj názor, o designu si raději udělejte obrázek sami z přiložených fotografií. Kromě černé varianty se nabízí ještě bílá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Telefon v bílé barvě na oficiálních obrázcích

Černá a stříbrná

Přední straně vládne velký displej, který je umístěn nezvykle hluboko pod krycím sklíčkem. Pod ním se rozprostírá klávesnice, které dominuje stříbrná navigační klávesa. Zbytek klávesnice je černý a černé je také celé okolí displeje. V oblasti klávesnice přístroj trochu opticky zeštíhlují stříbrné lemy na bocích. Zajímavostí jsou funkční tlačítka umístěná po stranách kolem displeje – pár na každé straně. Možná je to taková tichá vzpomínka na Siemens SX1, který měl kolem displeje rozprostřenu numerickou klávesnici. Nad displejem je kromě štěrbiny sluchátka ozdobeného logem výrobce také nenápadné okénko kamery pro videohovory.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přední strana • horní část je celá černá • kamera pro videohovory • klávesnice se stříbrným lemováním

Na bocích má telefon ozdobné stříbrné rámečky a uvnitř černý pás s funkčními prvky. Na pravé straně jsou to dvě tlačítka pro regulaci hlasitosti sluchátka a ve spodní části okénko infraportu. Na druhé straně najdeme dvě funkční tlačítka pro spuštění fotoaparátu a přehrávače hudby a šuplík pro paměťovou kartu. Ten lze vysunout po zatlačení ostrým předmětem na vyznačený důlek, ale stačí trochu vystouplý nehet. Ve spodní části je systémový konektor, který je stejný jako u ostatních modelů řady 75 a 65.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Boční partie telefonu

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Systémový konektor je stejný jako u stávajících Siemensů • vyjmutí SIM karty


Vyjmutí a vložení paměťové karty (1,4 MB, DivX)

Zadní část telefonu je převážně stříbrná. Stříbrný je totiž snímatelný kryt, pod kterým se nachází baterie a slot pro SIM kartu. Kryt drží velmi pevně. Pochválit musím vůbec celou konstrukci telefonu, která ze sebe ani při silném promačkávání a kroucení nevydala nepříjemné vrzavé zvuky. Horní část nad krytem je černá. Zdobí ji logo výrobce a především pás s důlky a vystouplým chromovaným rámečkem čočky fotoaparátu. Krycí sklíčko se díky bytelnému rámečku jistě nepoškrábe, ale ve štěrbině se budou držet nečistoty. U horního okraje zadní části telefonu je nekrytý konektor pro externí anténu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana je více stříbrná než černá • pás s fotoaparátem zdobí důlky • mohutný rámeček chrání sklíčko fotoaparátu

Lithium-iontový akumulátor schovaný pod krytem má velkou kapacitu 1000 mAh a výrobce s ním na jedno nabití slibuje výdrž až 400 hodin v pohotovosti a 360 minut při hovoru. Telefon máme k dispozici jen pár dnů, tak zatím nemůžeme otestovat výdrž v praxi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled pod zadní kryt

Vzpomínka na SX1

Proč jsou tlačítka po stranách displeje? Protože výrobce potřeboval čtyři funkční klávesy navíc a na běžné klávesnici už nezbylo místo. Levou stranu vyhledáte, pokud budete chtít komunikovat. Je zde klasické zelené tlačítko pro příjem nebo start hovoru a nad ním tlačítko pro spuštění videohovoru. Tlačítka jsou pro palec pravé ruky docela daleko, ale dosáhnout se dá. Pokusy o stisk prostředníčkem zespodu byly plané. Na druhé straně displeje je tlačítko s červeným sluchátkem a nad ním klávesa pro přímý přístup k internetovému prohlížeči. Tlačítka jsou sice zarovnána s okolním povrchem, ale jsou dostatečně velká, takže se stiskem nejsou žádné problémy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice má dost vystouplá tlačítka

Hlavním ovládacím prvkem je hranatá čtyřsměrná navigační klávesa, kterou tvoří vystouplý stříbrný rámeček. Ovládání je velmi pohodlné, přehmaty nehrozí. Uprostřed je trochu „utopený“ potvrzovací střed, ale je dostatečně velký, takže i zde je stisk jistý.

Po stranách je čtveřice funkčních kláves. Jeden pár tvoří samozřejmě kontextová tlačítka, jejichž funkce se mění podle zobrazení funkcí ve spodním řádku na displeji. Pod levým kontextovým tlačítkem je klávesa pro přepínání spuštěných aplikací (tlačítko úkolů) a pod pravým tlačítko C sloužící pro mazání textů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Navigační klávesa je velmi pohodlná

Numerická část klávesnice je tvořena čtveřicí úzkých řad tlačítek. Jednotlivé trojice jsou od sebe odděleny výraznou drážkou, takže se palec rychle zorientuje i bez zrakové navigace. Všechna tlačítka jsou hodně vystouplá nad okolní kryt a snadno se proto tisknou. Volbu vždy potvrdí typické cvaknutí, které je ale na můj vkus moc hlasité.

Popisky kláves jsou bíle podsvíceny. Nadevše září rámeček okolo navigační klávesy. Příliš světla se ale nedostává tlačítkům na boku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Podsvícení je rovnoměrné a dostatečné • na boční tlačítka se světla moc nedostává


V další kapitole: uživatelské prostředí a ovládání

Témata článku: Siemens, Recenze, Ostatní, MasterCard, Nokia 6230, Nokia 6680, Nokia N70, Nokia N70 Music Edition, Siemens SX1, Siemens SXG75, Hranatý telefon, Zbytečné plýtvání, Zmiňovaný smartphone, Světlý podklad, Test, Špatné zobrazení, Druhý případ, MNO, Úplný závěr, Velký test, Bleutooth, Kmitočet, Řípa, Tradiční problém, Strana horníTěchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Premiéra Samsung Galaxy S23. Příliš stejný, zato dražší. Ani Snapdragon to nezachrání

Premiéra Samsung Galaxy S23. Příliš stejný, zato dražší. Ani Snapdragon to nezachrání

** Řada Galaxy S23 je tady, meziroční změny jsou minimální ** Základní modely mají větší baterii a lehce upravený design zad ** Známe i české ceny novinek, meziročně došlo ke zdražení

Martin ChroustJan Láska
GalaxyPremiéra
Proč jsem přešel na iPhone? Protože ani Android mi nenabídne vše

Proč jsem přešel na iPhone? Protože ani Android mi nenabídne vše

** Nikdo už nedělá dobré kompaktní androidy ** Přechod trochu bolel, ale iPhone má i výhody ** A jeho nevýhody nejsou tak klíčové, jsem zvyklý na ledacos

Lukáš Václavík
iOSiPhone
Tohle nejsou hodinky, nemají displej a chtějí vás od používání nositelností v první řadě odradit

Tohle nejsou hodinky, nemají displej a chtějí vás od používání nositelností v první řadě odradit

** Nowatch bojují proti hodinkám, přesto si je máte koupit ** Tomuto zařízení chybí displej, který nahrazuje drahý kámen ** Při pohledu na hodinky tedy čas nezjistíte...

Martin Chroust
HodinkyCESKuriozita
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si sedm až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Google vylepšil Android Auto. Mapa je blíže k řidiči, na displeji si v autě zobrazíte až tři aplikace najednou

Google vylepšil Android Auto. Mapa je blíže k řidiči, na displeji si v autě zobrazíte až tři aplikace najednou

** Google po delší době konečně vylepšuje režim Android Auto ** Novou normou je zobrazení alespoň dvou aplikací najednou ** Navigace s mapovými poklady bude blíže k řidiči

Martin Chroust
Android AutoPro řidiče
Jak na jednoduché sdílení souborů mezi telefonem a počítačem? Vyzkoušejte tuto aplikaci od českého vývojáře

Jak na jednoduché sdílení souborů mezi telefonem a počítačem? Vyzkoušejte tuto aplikaci od českého vývojáře

** Dnes pro vás máme tip na aplikaci od českého vývojáře ** Řeší jednoduchý přenos dat mezi telefonem a počítačem ** Funguje na Androidu, iPhonu, iPadu, MacOS, Windows,...

Martin Chroust
iOSMobilní aplikaceAndroid
Vodafone ohlásil zdražování. Týká se všech paušálních tarifů, cena naroste o 9 %

Vodafone ohlásil zdražování. Týká se všech paušálních tarifů, cena naroste o 9 %

** Období poklesu cen za mobilní služby končí ** Vodafone oznamuje plošné zdražení paušálů o 9 % ** Od konce února si připlatí noví i stávající zákazníci

Jan Láska
Tarify a mobilní službyNákup a cenyVodafone
Když energii měníte za pohodlí. Víte, kolik ukousne Always On displej z baterie každý den?

Když energii měníte za pohodlí. Víte, kolik ukousne Always On displej z baterie každý den?

** Dxomark provedl testování energetické náročnosti režimu Always On ** Telefon s aktivním režimem AOD se vybíjí až 4× rychleji ** Od optimalizací Applu by se mohli ostatní učit...

Martin Chroust
Always OnDxOMarkSrovnání
Máte nový smartphone? Toto jsou první kroky, které je třeba udělat hned po rozbalení

Máte nový smartphone? Toto jsou první kroky, které je třeba udělat hned po rozbalení

** Dostali jste do ruky nový smartphone? ** V tomto článku si ukážeme, jak vypadá úvodní nastavení ** Připojíme užitečné tipy k tomu, abyste přechod zvládli bez problémů

Martin Chroust
Jak...Chytrý telefonSmartphony
Apple začíná v Evropě nabízet repasované iPhony 13. Vypadají jako nové, ušetříte i několik tisíc

Apple začíná v Evropě nabízet repasované iPhony 13. Vypadají jako nové, ušetříte i několik tisíc

** Apple začal v Evropě nabízet repasované iPhony 13 ** Chce tak získat část trhu s použitými iPhony zpátky ** Při pořízení „skoro jako nového“ iPhonu se dá ušetřit i několik tisíc

Martin Chroust
RepasiPhone
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony pod 10 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony pod 10 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
Fotomobily
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v lednu 2023 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v lednu 2023 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Proč nikdy v životě nepřejdu na iPhone. Opravdu jsem to zkusil, ale „jabko“ prostě nezvládne vše

Proč nikdy v životě nepřejdu na iPhone. Opravdu jsem to zkusil, ale „jabko“ prostě nezvládne vše

** Na Androidu jsem vyrostl, a nadále u něj zůstanu ** iPhony vypadají zajímavě, ale nikdy bych si na ně nezvykl ** Jaké jsou největší zádrhele při přechodu na iPhone?

Martin Chroust
iOSSmartphonyiPhone
Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

** Chytré hodiny a náramky jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Na výběr jsou náramky, sporttestery a komplexní chytré hodinky

Martin Chroust
Chytré náramkyChytré hodinky
Spousta řidičů v Česku riskuje pokutu kvůli umístění držáku mobilního telefonu. Zákon hovoří jasně

Spousta řidičů v Česku riskuje pokutu kvůli umístění držáku mobilního telefonu. Zákon hovoří jasně

** Kam s telefonem v autě, které nemá palubní počítač? ** Variant držáků je celá řada, ale každý má svá specifika ** Není možné jej umístit, kam se vám zlíbí

AutoRevue.cz
LegislativaPro řidičePříslušenství