Siemensy a Benq-Siemensy v záruce zdarma nikdo neopraví!

Záruční listy k mobilním telefonům značky Siemens a Benq-Siemens jsou téměř k ničemu. Výrobce se potýká s existenčními problémy a servis přestal řádně fungovat. Za opravu se musí zaplatit a brzy už zřejmě také dojdou potřebné náhradní díly.
Siemensy a Benq-Siemensy v záruce zdarma nikdo neopraví!

Siemens neoživen, ale umrtven

Když byl minulý rok v červnu ohlášen prodej krachující mobilní divize Siemensu tchajwanskému Benqu, většina veřejnosti očekávala vzkříšení produkce mobilních telefonů v Německu. A po představení nové značky Benq-Siemens už by se zdálo, že je nastartováno k podobně úspěšné budoucnosti, jako v případě spolčené značky Sony Ericsson. Ale chyba lávky, Benq nedokázal Siemens vymanit z krize a nově vzniklá společnost Benq Mobile je nyní v konkurzu (Benq Mobile je dceřinou firmou Benqu, zabývající se výrobou mobilních telefonů Benq-Siemens).

Ze strany Benq Mobile se zatím nedostává žádných oficiálních informací o dalším průběhu situace. Ale prognózy z různých stran se shodují. Benq Mobile se bude snažit německého břemene zbavit a dál bude vyrábět telefony už jen v Asii. Německým břemenem máme namysli zejména odboráře z německých výroben, které se Benq rozhodl zavřít. Samotný prodej hmotných statků „zděděných“ po Siemensu už by neměl být problém.

Postup Benqu je celkem logický. Koupí Siemensu získal solidní pozici na evropském trhu, známou značku a technologické know-how. Výroba v Německu se ale zřejmě ukázala oproti výrobě v Asii příliš drahá a nejefektivnějším řešením situace je přesun veškeré výroby do Asie. Zní to jednoduše, ale vše se pěkně komplikuje.

Benq Mobile je v konkurzu a několik tisíc německých zaměstnanců žije v nejistotě. A v nejistotě se nyní mohou cítit i majitelé telefonů Benq-Siemens nebo ještě starších Siemensů. Firma přestává fungovat a kromě samotné výroby se dostaly problémy už i na servis. Hlavní servisní středisko nepřijímá produkty k opravě, pravděpodobně z důvodu neproplácení záručních oprav ze strany výrobce.

Reklamace noční můrou

Problém servisu Benq-Siemensu není jen německou záležitostí, týká se teď i českých zákazníků. Benq-Siemens má v Česku dva servisní partnery – Britex CZ, s.r.o. a PPI-ETC, s.r.o. Oba dva oznámili v uplynulých dnech dalším servisům a prodejcům telefonů Benq-Siemens, že dočasně pozastavují veškeré záruční opravy mobilních telefonů a příslušenství značky Benq-Siemens na základě záručních listů z volné distribuce, tedy záručních listů s hlavičkou Benq-Siemens.

Oznámení firmy Britex CZ je dostupné na internetových stránkách, přepis tištěného oznámení od PPI-ETC předkládáme přímo zde:

Aktuální informace o způsobu řešení záručních oprav značky Benq-Siemens

Vzhledem k vyhlášení konkurzu řízení na společnost Benq-Siemens a s tím spojeného přerušení veškeré podpory našeho servisního střediska ze strany našeho smluvního partnera jsme nuceni Vám tímto oznámit, že ode dne 24.10.2006 dočasně pozastavujeme veškeré záruční opravy mobilních telefonů a příslušenství značky Benq-Siemens na základě záručních listů volné distribuce, tedy záručních listů společnosti Siemens a Benq-Siemens.

Z výše uvedených důvodů Vás tímto žádáme o nezasílání mobilních telefonů této značky z důvodu záručních oprav na naše servisní středisko, jelikož bychom byli nuceni Vaši zakázku vrátit zpět bez jakéhokoli servisního zásahu s vyúčtováním našich nákladů spojených s Vaši zakázkou. Chtěli bychom Vás tímto požádat o poskytnutí této informace Vašim dealerům a prodejcům.

Nezáruční opravy budeme dále provádět až do vyčerpání našich skladových zásob náhradních dílů od tohoto výrobce.

Zakázky obsahující mobilní telefon, či příslušenství výrobce Benq-Siemens, které jsou v tuto dobu již fyzicky na našem servisním středisku, budou v nejbližších termínech vráceny zpět na adresu zadavatele a bude přiloženo toto vyjádření.

V případě jakékoliv změny ve vývoji této politováníhodné situace Vás budeme informovat a jsme připraveni vést individuální obchodní jednání v případě návrhů postupů ze strany našich obchodních partnerů.

Prodejci jsou v pasti

Z výše uvedeného vyplývá, že servisním střediskům za záruční opravy telefonů Benq-Siemens nikdo neplatí a tak je jednoduše neprovádějí. Chcete-li telefon opravit, musíte zaplatit. Kromě finanční podpory ze strany Benq-Siemensu chybí zjevně i ta materiální, a tak nebude za nedlouho ani z čeho opravovat, protože náhradní díly budou chybět.

Běžný zákazník, který bude telefon značky Benq-Siemens v rámci záruky reklamovat, se ovšem nemusí placení poplatků za opravu bát. Je chráněn zákonem a pokud je reklamace oprávněná, musí ji prodejce telefonu přijmout a do třiceti dnů vyřídit. Prodejce se tak ocitne v pasti, protože mu nezbude nic jiného, než telefon na vlastní náklady opravit, nabídnout zákazníkovi zboží stejné kvality (po dohodě např. telefon jiné značky) nebo vrátit peníze. Kdo je vrátí jemu? To je otázka. Prodejci budou tlačit na distributory a české zastoupení značky, kteří se mohou pokusit získat náhradu škody od výrobce.

Jak je ve vyjádření firmy PPI-ETC uvedeno, problémové reklamace se týkají pouze telefonů se záručním listem Benq-Siemens. Telefony z nabídek mobilních operátorů jsou vybaveny záručním listem operátora a dá se tedy vydedukovat, že operátoři řeší problém tak, že záruční opravy či výměny telefonů hradí ze svého. Mají pak ostatně daleko větší moc k tomu, aby finanční vyrovnání od výrobce získali.

Siemens odchází s ostudou

Jeden z důvodu krachu mobilní divize Siemensu byly prý i nadměrné náklady na servis, z čehož se dá usuzovat, že mobily této značky do servisu míří docela často. Stávající problém by proto mohl mít závažné důsledky zejména pro malé prodejce mobilních telefonů. Ti se proto mohou při přijímání reklamací zdráhat, ale zákon zde jasně stojí za zákazníkem.

Co bude dál se značkou Benq-Siemens můžeme zatím jen odhadovat. V redakci MobilManie i myslíme, že po těchto událostech si značka Benq-Siemens značně uškodí a proto už Benq nebude dále využívat značky Siemens na svých telefonech a vyrábět bude pouze pod vlastním jménem, případně výrobu mobilů úplně zastaví. Likvidace zadlužené dceřiné společnosti Benq Mobile se dá od Benqu ostatně očekávat.

O situaci se bouřlivě diskutuje ve fóru.

Poznámka: krize Benq-Siemensu zjevně dopadla i na novináře. Od agentury zastupující Benq-Siemens jsme obdrželi oznámení, že pozastavují zápůjčky mobilních telefonů k testování. Získat některé modely na test se nám dlouho nedařilo a teď už je to prakticky nemožné. Proto se omlouváme, že recenze některých Benq-Siemensů stále chybí. Telefony se pokusíme zajistit od některého prodejce.

Diskuze (128) Další článek: Vodafone posílá delší textovky s přeposílanými e-maily

Témata článku: Benq, Siemens, Zdarma, A/B, Nejbližší termín, Neo, Náklad spojený, Likvidace, Žďár, BenQ Mobil, Zář, Servisní partnerJak dobře vybrat multimediální přehrávač. Chytrá může být každá televize nebo projektor

Jak dobře vybrat multimediální přehrávač. Chytrá může být každá televize nebo projektor

Jakýkoli televizor anebo projektor doplníte chytrými funkcemi pomocí multimediálního přehrávače. Při výběru dejte pozor, šlápnout vedle je snazší než vybrat správně.

Jiří Kuruc
Průvodce nákupem
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Hry zadarmo, nebo se slevou: velký balík série Resident Evil a kuchařská jednohubka zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: velký balík série Resident Evil a kuchařská jednohubka zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Bez zabezpečení není soukromí. Musíme spolupracovat se specialisty, říká viceprezident Samsungu

Bez zabezpečení není soukromí. Musíme spolupracovat se specialisty, říká viceprezident Samsungu

Těžko si představit příhodnější dobu pro kybernetický zločin než tu dnešní. Stačí dostatečně nekalé úmysly a technické znalosti, podmínky jsou přímo ideální.

redakce
Knox VaultBezpečnost
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak automaticky vyvětrat ložnici? Zkusili jsme ten nejpitomější způsob, ale větráček z počítače funguje!

Jak automaticky vyvětrat ložnici? Zkusili jsme ten nejpitomější způsob, ale větráček z počítače funguje!

** Tři miliony obyvatel Česka bydlí v panelovém domě ** Většina nemá žádnou sofistikovanou technologii větrání ** A tak jsme si ji postavili sami z počítačových větráčků

Jakub Čížek
DIYPojďme programovat elektroniku
Kompaktnější a se skvělým prostorovým zvukem. Sluchátka Galaxy Buds2 Pro podporují až 24bit audio

Kompaktnější a se skvělým prostorovým zvukem. Sluchátka Galaxy Buds2 Pro podporují až 24bit audio

** Nová sluchátka Galaxy Buds2 Pro jsou příjemným zjevením ** Dostaly 24bit audio, Bluetooth 3.0 a vylepšený ANC ** Prostorový zvuk až 7.1 je jen třešničkou na dortu

Martin ChroustJakub Michlovský
Aktivní potlačení hlukuZcela bezdrátová sluchátka