Siemensy a Benq-Siemensy v záruce zdarma nikdo neopraví!

Záruční listy k mobilním telefonům značky Siemens a Benq-Siemens jsou téměř k ničemu. Výrobce se potýká s existenčními problémy a servis přestal řádně fungovat. Za opravu se musí zaplatit a brzy už zřejmě také dojdou potřebné náhradní díly.

Siemens neoživen, ale umrtven

Když byl minulý rok v červnu ohlášen prodej krachující mobilní divize Siemensu tchajwanskému Benqu, většina veřejnosti očekávala vzkříšení produkce mobilních telefonů v Německu. A po představení nové značky Benq-Siemens už by se zdálo, že je nastartováno k podobně úspěšné budoucnosti, jako v případě spolčené značky Sony Ericsson. Ale chyba lávky, Benq nedokázal Siemens vymanit z krize a nově vzniklá společnost Benq Mobile je nyní v konkurzu (Benq Mobile je dceřinou firmou Benqu, zabývající se výrobou mobilních telefonů Benq-Siemens).

Ze strany Benq Mobile se zatím nedostává žádných oficiálních informací o dalším průběhu situace. Ale prognózy z různých stran se shodují. Benq Mobile se bude snažit německého břemene zbavit a dál bude vyrábět telefony už jen v Asii. Německým břemenem máme namysli zejména odboráře z německých výroben, které se Benq rozhodl zavřít. Samotný prodej hmotných statků „zděděných“ po Siemensu už by neměl být problém.

Postup Benqu je celkem logický. Koupí Siemensu získal solidní pozici na evropském trhu, známou značku a technologické know-how. Výroba v Německu se ale zřejmě ukázala oproti výrobě v Asii příliš drahá a nejefektivnějším řešením situace je přesun veškeré výroby do Asie. Zní to jednoduše, ale vše se pěkně komplikuje.

Benq Mobile je v konkurzu a několik tisíc německých zaměstnanců žije v nejistotě. A v nejistotě se nyní mohou cítit i majitelé telefonů Benq-Siemens nebo ještě starších Siemensů. Firma přestává fungovat a kromě samotné výroby se dostaly problémy už i na servis. Hlavní servisní středisko nepřijímá produkty k opravě, pravděpodobně z důvodu neproplácení záručních oprav ze strany výrobce.

Reklamace noční můrou

Problém servisu Benq-Siemensu není jen německou záležitostí, týká se teď i českých zákazníků. Benq-Siemens má v Česku dva servisní partnery – Britex CZ, s.r.o. a PPI-ETC, s.r.o. Oba dva oznámili v uplynulých dnech dalším servisům a prodejcům telefonů Benq-Siemens, že dočasně pozastavují veškeré záruční opravy mobilních telefonů a příslušenství značky Benq-Siemens na základě záručních listů z volné distribuce, tedy záručních listů s hlavičkou Benq-Siemens.

Oznámení firmy Britex CZ je dostupné na internetových stránkách, přepis tištěného oznámení od PPI-ETC předkládáme přímo zde:

Aktuální informace o způsobu řešení záručních oprav značky Benq-Siemens

Vzhledem k vyhlášení konkurzu řízení na společnost Benq-Siemens a s tím spojeného přerušení veškeré podpory našeho servisního střediska ze strany našeho smluvního partnera jsme nuceni Vám tímto oznámit, že ode dne 24.10.2006 dočasně pozastavujeme veškeré záruční opravy mobilních telefonů a příslušenství značky Benq-Siemens na základě záručních listů volné distribuce, tedy záručních listů společnosti Siemens a Benq-Siemens.

Z výše uvedených důvodů Vás tímto žádáme o nezasílání mobilních telefonů této značky z důvodu záručních oprav na naše servisní středisko, jelikož bychom byli nuceni Vaši zakázku vrátit zpět bez jakéhokoli servisního zásahu s vyúčtováním našich nákladů spojených s Vaši zakázkou. Chtěli bychom Vás tímto požádat o poskytnutí této informace Vašim dealerům a prodejcům.

Nezáruční opravy budeme dále provádět až do vyčerpání našich skladových zásob náhradních dílů od tohoto výrobce.

Zakázky obsahující mobilní telefon, či příslušenství výrobce Benq-Siemens, které jsou v tuto dobu již fyzicky na našem servisním středisku, budou v nejbližších termínech vráceny zpět na adresu zadavatele a bude přiloženo toto vyjádření.

V případě jakékoliv změny ve vývoji této politováníhodné situace Vás budeme informovat a jsme připraveni vést individuální obchodní jednání v případě návrhů postupů ze strany našich obchodních partnerů.

Prodejci jsou v pasti

Z výše uvedeného vyplývá, že servisním střediskům za záruční opravy telefonů Benq-Siemens nikdo neplatí a tak je jednoduše neprovádějí. Chcete-li telefon opravit, musíte zaplatit. Kromě finanční podpory ze strany Benq-Siemensu chybí zjevně i ta materiální, a tak nebude za nedlouho ani z čeho opravovat, protože náhradní díly budou chybět.

Běžný zákazník, který bude telefon značky Benq-Siemens v rámci záruky reklamovat, se ovšem nemusí placení poplatků za opravu bát. Je chráněn zákonem a pokud je reklamace oprávněná, musí ji prodejce telefonu přijmout a do třiceti dnů vyřídit. Prodejce se tak ocitne v pasti, protože mu nezbude nic jiného, než telefon na vlastní náklady opravit, nabídnout zákazníkovi zboží stejné kvality (po dohodě např. telefon jiné značky) nebo vrátit peníze. Kdo je vrátí jemu? To je otázka. Prodejci budou tlačit na distributory a české zastoupení značky, kteří se mohou pokusit získat náhradu škody od výrobce.

Jak je ve vyjádření firmy PPI-ETC uvedeno, problémové reklamace se týkají pouze telefonů se záručním listem Benq-Siemens. Telefony z nabídek mobilních operátorů jsou vybaveny záručním listem operátora a dá se tedy vydedukovat, že operátoři řeší problém tak, že záruční opravy či výměny telefonů hradí ze svého. Mají pak ostatně daleko větší moc k tomu, aby finanční vyrovnání od výrobce získali.

Siemens odchází s ostudou

Jeden z důvodu krachu mobilní divize Siemensu byly prý i nadměrné náklady na servis, z čehož se dá usuzovat, že mobily této značky do servisu míří docela často. Stávající problém by proto mohl mít závažné důsledky zejména pro malé prodejce mobilních telefonů. Ti se proto mohou při přijímání reklamací zdráhat, ale zákon zde jasně stojí za zákazníkem.

Co bude dál se značkou Benq-Siemens můžeme zatím jen odhadovat. V redakci MobilManie i myslíme, že po těchto událostech si značka Benq-Siemens značně uškodí a proto už Benq nebude dále využívat značky Siemens na svých telefonech a vyrábět bude pouze pod vlastním jménem, případně výrobu mobilů úplně zastaví. Likvidace zadlužené dceřiné společnosti Benq Mobile se dá od Benqu ostatně očekávat.

O situaci se bouřlivě diskutuje ve fóru.

Poznámka: krize Benq-Siemensu zjevně dopadla i na novináře. Od agentury zastupující Benq-Siemens jsme obdrželi oznámení, že pozastavují zápůjčky mobilních telefonů k testování. Získat některé modely na test se nám dlouho nedařilo a teď už je to prakticky nemožné. Proto se omlouváme, že recenze některých Benq-Siemensů stále chybí. Telefony se pokusíme zajistit od některého prodejce.

Diskuze (128) Další článek: Vodafone posílá delší textovky s přeposílanými e-maily

Témata článku: Benq, Siemens, , Likvidace, A/B, Zář, Náklad spojený, Žďár, Servisní partner, Neo, Neo +, BenQ Mobil, Nejbližší termín