Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

  • Internet věcí už není prázdná fráze
  • Čekali byste chytrou elektroniku ve vinohradu na jihu Moravy?
  • Čerstvé informace každých 30 minut umožní šetrně pracovat s chemií

Pro mnohé je IoT zatím stále jen abstraktní věc, nicméně praxe je taková, že se technologie s výhodami využívá v nezanedbatelném počtu. Síť Sigfox obsluhuje přes 7 milionů zařízení ve 13 evropských zemích. Jedním příkladem za všechny budiž dálkový odečet vodoměrů, elektroměrů a plynoměrů. Fantazii se ale meze nekladou a takovéto systémy budete potkávat stále častěji a na místech, která se zprvu mohou zdát exotická.

Proč vinice?                

Nechci se pouštět na tenký led stran péče o révu vinnou, ale od pana Milana Baumana, u kterého se exkurze konala, jsem dostal základní průpravu. Přínos IoT ve vinici spočívá jednak v dlouhodobém sběru dat, ale i rychlém přehledu o aktuálním dění. Systém chytré vinice umí každých třicet minut předat vinaři informace o teplotě, rosném bodu, srážkách a vlhkosti. Uvedená data jsou pak dostupná na webovém widgetu nebo v telefonech a Androidem. Podpora iOS je v přípravě.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka z webového widgetu, kde má vinař aktuální informace o srážkách, vlhkosti, rosném bodu a teplotě. Na základě těchto dat se predikuje pravděpodobnost výskytu patogenů a plísní

Tyto údaje jsou pro vinaře zásadní z hlediska aplikování postřiků. Po „staru“ se postřiky aplikují v přesně daných termínech dle výrobce bez ohledu na to, jestli má patogen nebo plíseň podmínky pro rozvinutí. Systém chytré vinice právě díky neustálému sběru dat může vinaři dát informace, že choroba nemá podmínky pro svůj růst, a tak je možné prodloužit intervaly mezi jednotlivými postřiky a zohlednit i jejich dávkování. Pan Bauman hovořil prozatím o až 30% úspoře chemie. Což se pochopitelně podepíše i na úspoře finanční, nehledě na větší šetrnost k životnímu prostředí. Druhým dechem ale pan Bauman dodává, že hodně záleží na tom, jaký jak rok, jaké jsou teploty, kolik prší atd. Protože může nastat situace, kdy kvůli počasí bude nutné dodržet přesný počet postřiků podle výrobce.

Systém Chytrá vinice

Sofistikované zařízení vypadá v reálu velmi nenápadně, což je podle všeho záměr, aby si jej nevšimli nenechavci. Díky jednoduché elektronice a napojení na síť Sigfox vydrží krabička v provozu čtyři až pět let, tudíž není třeba řešit žádný solární panel, který by zase jen lákal lidi k „průzkumu“.

Sigfox

Síť primárně určenou pro internet věcí u nás provozuje SimpleCell společně s T-Mobilem. Aktuálně hlásí pokrytí 93 % populace a 91 % území v ČR. Pracuje v nelicencovaném pásmu 868 MHz a je konstruovaná na minimální spotřebu energie. Zařízení v síti vydrží na baterii fungovat pět až patnáct let, podle četnosti komunikace a využívání dalších služeb (typicky polohovací služby). Sigfox je zároveň celosvětovou sítí, kde se neřeší roaming. V současnosti ji najdete asi v polovině Evropy a další výstavba probíhá třeba v USA.

Na hardware je pochopitelně navázaný i software, který data reprezentuje. Informace, které se k vinaři dostanou, se liší podle toho, jaký platí tarif. V základu Basic totiž vinař dostane jen surová data, s nimiž naloží dle vlastního uvážení. Ve vyšším balíčku Pro už jsou i predikce a reprezentace dat v podobě pravděpodobnosti výskytu chorob podle uvěřených modelů. A pak je zde nejvyšší balíček VIP, kde je možné individuální nastavení. Za systémem Chytré vinice stojí Ing. Radovan Breuss a Ing. Radek Osička. Více se o celé záležitosti dozvíte na webu www.chytravinice.cz.

Oba pánové se pak rozhovořili o budoucích možných aplikacích. Dle nich je možné měřit a přenášet vše, co se dá převést na elektrický signál, ale musí se najít takové veličiny, které mají pro vinaře vypovídající hodnotu a dají se prakticky interpretovat. Proto zatím zůstává rozšíření systému otevřenou záležitostí. V plánu je i nasazení přímo do provozu vinařství, kde by bylo možné dálkově hlídat teploty v kvasných kádích atd. Tyto veličiny se dnes už běžně měří a slouží jako vstupní data pro lokální automatiku, ale obvykle neexistuje možnost nahlédnout do provozu zvenčí, třeba pomocí telefonu, což by právě systém IoT umožnil.

Podle pana Baumana je výhodou celého řešení to, že lze zařízení snadno demontovat a přenést na místo, kde má měření lepší vypovídací hodnotu. A pochopitelně je možné mít i více zařízení, technologický limit v počtu jednotek stran obsloužení sítí Sigfox je podle zástupců z T-Mobile zatím v nedohlednu. Více zařízení dá pochopitelně lepší výsledky, navíc se dle slov pana Baumana může dramaticky lišit možnost výskytu chorob už na vzdálenosti 300 m. Pan Bauman na to má tvrdá data.

Jak vybrat mobil s nejlepším poměrem výkon/cena:

Váš názor Další článek: Sony Xperia XZ1 uniká v plné parádě. Známe i výbavu nové vlajkové lodi

Témata článku: Android, T-Mobile, Internet, USA, Internet věcí, Zajímavosti, IoT, Sigfox, Chemie, Přínos, Ovzduší, Celá záležitost, Praxe, Reprezentace, Interpret, Životní prostředí, Druhý dech, Data, Vinař, Rychlý přehled, Chytrá elektronika, Dávkování, SimpleCell, ZOH, Morava


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
Vodafone mění firemní slogan a snižuje cenu pevného internetu na polovinu
Jan Láska
InternetAkční nabídkaVodafone
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
Co nezvládl Apple, dokázali Číňané. Nabíječka AirPower je na světě, ale nese značku Xiaomi
David Polesný
Nabíjecí podložkaBezdrátové nabíjení