Signál ve vlacích se má zlepšit do dvou let. Asociace operátorů vysvětluje, proč je teď mizerný

Signál ve vlacích se má zlepšit do dvou let. Asociace operátorů vysvětluje, proč je teď mizerný

Špatný mobilní signál uvnitř vagonů vlakových souprav je věčné téma českých telekomunikací, podobně jako předražená mobilní data. Na rozdíl od vysokých cen tarifů ale v prvním případě nejsou operátoři hlavními viníky situace, kdy se ve vlaku s mobilem nalepeným k oknu snažíte marně ulovit alespoň jednu čárku z LTE.

Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS), která brání zájmy tří největších českých operátorů, vydala video, ve kterém vysvětluje hlavní problém s připojením na českých železnicích. Tím je útlum signálu zejména moderními vlakovými soupravami typu Pendolino, Railjet a dalšími novějšími typy vagonů.

Elektromagnetické vlny mobilního signálu se od vlakové soupravy odrazí a do interiéru proniknou značně utlumeny. Operátoři sice mohou pokrýt železniční koridory posílenou soustavou vysílačů, ale na prostup signálu do vlaků už vliv nemají.

Jak dostat signál do vagonu?

Zde se musí snažit i jednotliví železniční provozovatelé, kteří z vnějšku na vozové jednotky instalují anténu a signál do vnitřku vagonů (tzv. salonů) rozvedou pomocí opakovačů. Zde se pak cestující připojí pomocí mobilních dat na svých zařízeních. Dálkové soupravy většiny dopravců dnes nabízejí pouze možnost připojení pomocí Wi-Fi na vlastní přístupový bod.

„Příští rok by Ministerstvo průmyslu a obchodu mělo vypsat dotační titul v rámci Fondu obnovy, což jsou peníze na podporu digitalizace Česka, a v něm by měly být alokované peníze jak pro dopravce, aby si koupili opakovače, tak na to, aby se postavily nějaké sloupy podél tratí. Pokud vše půjde dle plánu, tak v průběhu dvou let bychom mohli mít mobilní signál ve vlacích výrazně kvalitnější než dnes,“ říká Jiří Grund, ředitel APMS, v rozhovoru pro ČT24.

Druhou možností je „chytit“ si signál přímo na svůj mobil z vnějších vysílačů okolo trati. To je ale možné v omezené míře pouze u starších vagonů bez pokovených tlakotěsných oken. Řešením by do budoucna mohl být nový typ skla, které vyvinula společnost Siemens a které je speciálně upraveno pro lepší průchod elektromagnetických vln při zachování jiných těsnicích vlastností. Vagony s těmito okny budou již brzy na vybraných trasách provozovat České dráhy jako jeden z prvních dopravců v Evropě.

Diskuze (42) Další článek: Pivo, které vám zamotá hlavu. Tento chytrý stojánek ocení každý vloger

Témata článku: Technologie, Mobilní sítě, Wi-Fi, České dráhy, Infrastruktura, APMS, Signál, Vlaková souprava, Asociace, Operátor, Evropa, Railjet, Mobilní signál, Vlak, Česká republika, Koridor, Jiří Grund, Okno, Pendolino, VagónPřehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

** Lidé často jednají podle toho, co si myslí o druhých ** Odmítají očkování i proto, že jsou přesvědčeni, že stejně smýšlí většina, ale v tom se pletou ** Pokud jsou se svými omyly konfrontováni, existuje reálná šance, že své rozhodnutí korigují

Jaroslav Petr
COVID-19OčkováníPsychologie
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment