Silní budou ještě silnější. Trh s mobily poroste a 5G telefony budou zlevňovat

Silní budou ještě silnější. Trh s mobily poroste a 5G telefony budou zlevňovat

Výzkumná společnost Strategy Analytics vypracovala prognózu pro trh chytrých telefonů v letošním roce 2021. Podle analytiků by se měl trh už definitivně vzpamatovat z turbulencí zaviněných epidemií koronaviru a vrátí se k mírnému růstu. První pětka výrobců zaznamená očekávanou změnu.

Za růstem trhu budou stát snižující se ceny 4G a zejména 5G smartphonů, jejichž nákup se bude operátorům dařit směrem k zákazníkům mnohem lépe odůvodňovat než v uplynulých dvou letech, kdy k pořízení 5G zařízení prakticky nebyl žádný důvod. Letos už ale většina operátorů bude nabízet nové 5G tarify a pokrytí 5G sítí se bude dále rozšiřovat.

Objem distribuce smartphonů má letos narůst o 7 % a na úroveň před pandemií se má vrátit už v roce 2022. Rychlejšímu růstu zatím brání nedostatek některých komponent, zejména mobilních čipsetů. Pozici tržní jedničky si má udržet Samsung následovaný Applem na druhém místě. O třetí místo se poperou značky Xiaomi, Oppo a Vivo, které po problémech Huawei a odprodeji Honoru dostali prostor k expanzi. Pět největších značek zajistí 70 % světové distribuce, tedy o 6 procentních bodů víc než loni.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (3) Další článek: Samsung spustil projekt Wildlife Watch. Galaxy S20 FE streamují zvířata z Afriky

Témata článku: Smartphony, Koronavirus, Sítě 5G, Chytrý telefon, Analýza, Predikce, Strategy Analytics, Prognózy, Epidemie, Telefon, Operátor, Mobil, Trh, Růst


Určitě si přečtěte

Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone
Samsung Galaxy Watch 4 se blíží. Hodinky zřejmě dokáží změřit glykémii
Martin Chroust
Krevní cukrSpekulace
Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče