O2

Síť O2 zbořila rekord. U hokejového finále vyšplhal datový provoz téměř na 3 Tb/s

Letošní Mistrovství světa v ledním hokeji láme rekordy nejen ve fyzické divácké návštěvnosti, ale také ve sledovanosti přenosů. Mnoho diváků využívá služeb internetové televize, což s sebou vedle různé úrovně zpoždění signálu proti rychlejšímu terestrickému šíření přes DVB-T2 (výkřiky „Góóól“ z okolních bytových domů už zdaleka nejsou tak unisono, jako když všichni sledovali přes anténu) přináší také velký nápor na datové sítě poskytovatelů.

Klepněte pro větší obrázek
Monitoring provozu v datovém centru O2

Operátor O2 se pochlubil vytížeností své sítě. Během finálového utkání o zlato zaznamenal špičku datového přenosu ve třetí třetině v čase 22:40 hodin, kdy se objem datových přenosů zastavil těsně pod hranicí 3 Tb/s, tedy 3 miliony megabitů za sekundu. Do provozu výrazně promlouvalo jak streamování hokejového přenosu z iVysílání České televize, tak i sledování na dalších IP TV platformách. Samo O2 je zároveň provozovatelem vlastní O2 TV, navíc se na straně vysílatele podílelo na zajištění přenosu z hokejové O2 areny.

Fotbal s poloviční sledovaností

„Oproti loňskému šampionátu jsme zaznamenali nárůst provozu v síti o 40 %, pokud bychom srovnávali s mistrovstvím světa v ledním hokeji v roce 2022, pak mluvíme o nárůstu provozu dokonce o rovných 100 %," popisuje ředitel fixních sítí O2 Tomáš Křešťák. Z grafu provozu jde pak poměrně dobře vyčíst, kdy v rámci přenosů probíhala samotná hra a kdy byly například reklamní pauzy nebo přestávky mezi třetinami.

Klepněte pro větší obrázek

Jak obrovský zájem nedělní hokejový zápas vyvolal, dokládá i srovnání s odpoledními zápasy fotbalové ligy, kdy se souběžně utkala Slavia Praha s Mladou Boleslaví, Sparta Praha s Viktorií Plzeň a Baník Ostrava s 1. FC Slovácko. I tyto zápasy jde v grafu najít. Ačkoli to byly finálové zápasy Fortuna Ligy a dalo by se říct, že jsou divácky velmi vyhledávané, z pohledu provozu byl zájem ve srovnání s večerním hokejem sotva poloviční.

Operátor zvýšenou úroveň provozu očekával a síť proto náležitým způsobem nadimenzoval. Navýšil kapacitu linek jak v páteřní síti, tak směrem k peeringovým partnerům, a to včetně největšího NIX.CZ. Jen tímto internetovým uzlem proteklo během finálového zápasu 1,2 Tb/s. Že ve finále padne absolutní rekord, se dalo odhadovat už podle sledovanosti dřívějších zápasů českého týmu v play-off, kdy se provoz pravidelně dostával přes 2 Tb/s.

Diskuze (11) Další článek: Darování aplikací naruby. Na Google Play si vyberete obsah, ale žádost o zaplacení pošlete někomu jinému

Témata článku: , , , Slavia Praha, Síť, Rekord, Finále, Provoz, Viktoria Plzeň, Sparta Praha, Datový provoz, Mladá boleslav, Hokejový, Přenos