Síť pro internet věcí ještě dostupnější. České radiokomunikace uzavřely partnerství s firmou Vodafonu

Síť pro internet věcí ještě dostupnější. České radiokomunikace uzavřely partnerství s firmou Vodafonu

Na českém území je v provozu několik mobilních sítí pro zařízení internetu věcí (IoT). Vedle 5G sítí, které se dají virtuálně „nasekat“ na jednotlivé vrstvy (tzv. network slicing), jsou to samostatné sítě starší generace Sigfox, NB-IoT a LoRa.

Klepněte pro větší obrázek
Vantage Towers spravuje pro Vodafone na 4 000 vysílačů v celé ČR | Foto: Vodafone

Poslední jmenovaná síť, celým názvem LoRaWAN (Long Range Wide Area Network), kterou provozují České radiokomunikace (ČRa), se díky novému partnerství bude moci rozšířit na další vysílače. ČRa uzavřely s Vantage Towers, dceřinou firmou Vodafonu, která pro operátora spravuje mobilní vysílače, pětiletou smlouvu.

Klepněte pro větší obrázekSchéma sítě IoT Českých radiokomunikací | Zdroj: ČRa

LoRa využije k provozu celkem 500 ze 4 000 provozovaných vysílačů Vodafonu – ČRa si budou moci vybrat, které nejlépe dokryjí jejich vlastní síť. Technologie umožňuje bezdrátově připojit chytrá zařízení, jako jsou senzory, sondy nebo jiná měřicí zařízení, na větší vzdálenosti s minimálními energetickými nároky.

„Spolupráce s Vantage Towers nám umožní další zahuštění pokrytí sítě LoRaWAN, na které dnes poskytujeme služby v oblasti IoT napříč celou Českou republikou. Máme na výběr z téměř čtyř tisíc lokalit, na které bude možné ve zrychleném režimu umístit naše zařízení,“ upřesnil technický ředitel ČRa Pavel Kos.

Váš názor Další článek: Nabídky operátorů v říjnu: nové iPhony, podzimní akce a elektrická koloběžka

Témata článku: Vodafone, Mobilní sítě, Internet, IoT, Infrastruktura, Internet věcí, Sigfox, Radiokomunikace, Síť, Lora, Česká radiokomunikace, Pavel Kos, České radiokomunikace, Partnerství, Zařízení, Česká republika, VysílačRychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny