Sítě 3G a rychlá data: Evropa inovuje, u nás se mlčí

HSDPA s maximální rychlostí spouští v Irsku a na Slovensku. V Německu vylepšují a v Itálii padl rychlostní rekord.

Éra hlasových služeb už definitivně došla do fáze zralosti a příjmy operátorů v této oblasti budou stagnovat nebo dokonce klesat. Tedy samozřejmě za předpokladu, že je operátor na konkrétním trhu vůbec nabízí. Nahlédneme-li totiž za naše hranice, uvidíme v mnoha zemích rychlý závod inovací a výstavby datových sítí třetí generace a implementaci či vylepšování stávající technologie HSDPA a HSUPA. Po rychlých mobilních datech totiž existuje velká poptávka, a tak se operátoři na západ i východ od nás snaží zákazníkům nabídnout tu nejlepší technologii za přijatelný peníz. V tomto článku se proto podíváme na aktuální dění ve čtyřech evropských zemích, kde za operátory místo prázdných frází a planých slibů mluví činy.

Itálie

Zatímco v Rakousku zdokonalují HSPA co do rychlosti stahovaní dat, v Itálii se vydali opačnou cestou. Tedy cestou zdokonalování stávající sítě pro odesílání dat (prozatím). Místní operátor 3 a Ericsson co by dodavatel technologií dosáhli vylepšením infrastruktury a vyladěním softwaru ve stávající síti uploadu rychlostí 5,8 Mb/s! Také italská „Trojka“ pravděpodobně vděčí za rychlostní rekord tzv. „ploché architektuře sítě“, což v praxi znamená, že základové stanice HSPA sítě jsou připojeny přímo do sítě internet. Každopádně jde o velmi zajímavé vylepšení, ještě zapracovat na downloadu a mobilní surfování po internetu pak bude pro Italy jedna báseň.

Klepněte pro větší obrázek

Neměcko

A nyní malý výlet na západ, ale nikam daleko, jen do Německa. Nejdříve se podíváme na T-Mobile, ten minulý týden oznámil zdokonalení své UMTS sítě o data HSDPA s maximálními rychlostmi 7,2 Mb/s pro stahování a 1,4 Mb/s pro odesílání dat, přičemž do konce roku plánuje operátor ještě vylepšit upload na rovné 2 Mb/s. Abychom ale byli přesní, nejvyšší rychlost 7,2 Mb/s zatím platí „pouze“ pro 250 sídel s nejvyšší hustotou provozu, jinak je HSDPA se základní rychlostí 3,6 Mb/s dostupné ve všech hlavních metropolích a městech nad 50 tisíc obyvatel včetně aglomerací. Mezi další plány německého T-Mobilu patří úplné rozšíření signálu GSM a alespoň EDGE pro všechny německé domácnosti. Dalším trvalým cílem je rozšiřování veřejných Wi-Fi hotspotů, kterých má nyní operátor po celé zemi přes 20 tisíc.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Němcům těm je hej, nejen úroveň datových technologií je trochu někde jinde než u nás (o dopravě nemluvě)

A v Německu ještě na chvilku zůstaneme, jelikož k inovaci se odhodlal i O2. Na tamějším trhu je totiž taková situace, že „kyslíkový“ operátor zde hraje až čtvrté housle s 13 miliony zákazníků, a tak se musí snažit. Minulou středu proto podepsal smlouvu se společností Nokia Siemens Networks, která jakožto dodavatel technologií vylepší jeho první generaci sítě UMTS a také pokrytí. Během tří let má být nově zprovozněno 200 nových BTS s nejrychlejšími data HSDPA, rozšíření se ale dočká i pokrytí GSM a EDGE. Ve zprávě pro tisk se sice nic neříká o implementaci I-HSPA s teoretickou rychlostí downloadu 10 Mb/s, ale superlativy o nejmodernější a nejúspornější technologii ani jedna strana nešetří, takže Nokia Siemens možná v síti O2 rovnou uplatní své nové zkušenosti z Rakouska.

Irsko

V Irsku O2 naplňuje reklamní slogan o neomezených možnostech a k UMTS spouští HSDPA. Takže Irové budou stahovat rychlostí až 7,2 Mb/s a odesílat 1,4 Mb/s. To ale není vše, v rámci letní akce nabízí svým zákazníkům USB modemy zvládající nové možnosti irské informační dálnice. A když myslím USB modemy, tak opravdu jen malé přístroje velikosti flash disku. A ceny? Vesměs symbolické, za 19 euro (440 Kč) je k mání základní model Huawei E220, který ale zvládá upload jen 384 kb/s, download ovšem plnou rychlostí. Luxusnější variantu představuje Huawei E270 s uploadem 2,0 Mb/s a cenou 49 euro, tedy 1 130 Kč.

Klepněte pro větší obrázek

Ceny platí při podpisu smlouvy na jeden rok, měsíční paušál činí opět symbolických 19 euro. Jedinou vadou na kráse je 10 GB FUP, ale pro mobilní připojení plně dostačuje. A ještě než se přesuneme k našim východním sousedům na Slovensko, neodpustím si malou poznámku vzhledem k aktuální tuzemské nabídce. Pokud byste u nás chtěli mobilně surfovat s maximální 7 × nižší rychlostí 1 Mb/s, tak u T-Mobile zaplatíte skoro dvanáct stovek za tarif 4G Premium. Modem vyjde bez dotace na lidových sedm a půl tisíce…

Slovensko

To u našich východních sousedů jsou jen o ždibec pozadu. Místní operátor Orange zvýší rychlost downloadu v celé své 3G síti na 7,2 Mb/s v následujících dnech. Slováci si tak datové možnosti nového iPhonu, který Orange na podzim nabídne, vychutnají naplno. Za zmínku určitě stojí také to, že vysokorychlostní datové přenosy jsou u Orange dostupné téměř pro 60 % populace, operátor uvádí, že má pokryto 131 měst a víc jak 120 přilehlých obcí, tedy území na kterém žije přes 3 miliony obyvatelů Slovenska. A ptáte se co u nás? U nás se myslí jen na Prahu, kde O2 pomaloučku, polehoučku přidává nové BTS s UMTS. Jste-li mimopražští, tak si ale velké naděje nedělejte, to si spíš za pár let zadatujete v LTE…

...tedy pokud je u nás někdo vybuduje a zase se jako UMTS nepřeskočí.

Diskuze (109) Další článek: Nokia N78 se bude nabízet i bez FM vysílače. Proč?

Témata článku: Operátoři, Ostatní, 3G, NAS, Planý slib, Sít, Zajímavé vylepšení, Evropa, Veřejný wi-fi, Základní rychlost, Letní akce, AGL, Data, Velká poptávka, Rychlá, Reklamní slogan