Síťoví a virtuální operátoři na ostří nože. Obhájí si ČTÚ regulaci trhu?

  • ČTÚ naznal, že na trhu je něco shnilého, síťoví operátoři ale nesouhlasí
  • Naopak virtuálové tvrdí, že stav je ještě mnohem horší
  • Pozadí telco byznysu v ČR není tak líbivé, jako reklamy v televizi
Síťoví a virtuální operátoři na ostří nože. Obhájí si ČTÚ regulaci trhu?

Český telekomunikační trh je pokřivený, což mj. dokazují připomínky síťových i virtuálních operátorů k tzv. testu tří kritérií, který provedl ČTÚ se zaměřením na mobilní datové služby. Podrobněji jsme o něm psali zde:

Důležitá je ta skutečnost, že regulátor podrobil testu velkoobchodní trh, tedy trh, na kterém působí na straně nabídky síťoví operátoři (MNO) a tzv. virtuální operátoři zpřístupňující mobilní síť (MVNE, prostředník mezi MNO a klasickým virtuálem) a na straně poptávky právě virtuálové (MVNO). Analýza ale řeší i přesah na trh běžných zákazníků z řad domácností.

Není sporu o tom, že síťoví operátoři a virtuálové se nemají v lásce a obě strany se cítí poškozeně. Nejde o snadno stravitelnou problematiku, ale pokusíme se ji v tomto článku objasnit.

Zpět k připomínkám – obě strany to vidí naprosto opačně a obě strany strhaly analýzu ČTÚ ze svého pohledu. Zjednodušeně: virtuálové se cítí být likvidováni praktikami síťových operátorů (trio Vodafone, O2 a T-Mobile) a ti síťoví zase pláčou a stěžují si, že ČTÚ chce regulovat.

Z připomínek MNO je nejsmířlivější T-Mobile, zato O2 s Vodafonem nenechali na testu nit suchou a rozporují co se dá. Že ČTÚ to zkoušel už v minulosti a nic z toho nebylo, že v Bruselu to nepovažují za nutné, že neexistuje žádný spor mezi MNO a MVNO, ke kterému by jedna ze stran vyžadovala mediaci ČTÚ a vše je OK, že bariéry vstupu jsou v normě, že vzájemná spolupráce dává smysl, že trh je konkurenční, atd.

 

Jeden virtuál za všechny: „Skutečnost je výrazně horší, než jak ji popisuje ČTÚ.“

 

O2 se v připomínkách ostře obouvá do tzv. šedých operátorů, které líčí jako největší zlo a vyzývá ČTÚ, aby si došlápnul právě na tyto subjekty, které dle jeho názoru pokřivují trh.

Nezaženeš duchy, které si sám vyvolal

Šedí operátoři mají smlouvy na pohádkově levné tarify, přeprodávají je, ale jako MVNO nevystupují, což má zákonné a další konsekvence. Stejně tak firemní tarify dle odhadu O2 využívá až z 50 % obyčejná populace, což je nepřijatelné. Mezi řádky čteno – ti všichni by měli platit pořádně mastný paušál za běžnou cenu pro rezidentní zákazníky, čili 749 Kč měsíčně, ideálně víc.

O2 ale zapomíná, že se na vzniku šedých operátorů v minulosti samo podílelo. Tehdy bylo přednější prodat rámcovou smlouvu. Komu, bylo vedlejší. A dnes jsou z toho problémy... Resp. už v roce 2013 byly, když O2 řešilo tehdejšího šedého operátora Bonerix (O2 Family) velmi drastickým způsobem:

Teď kauzu v připomínce vytahuje na světlo světa společnost KlokanMobil. Další výtkou je, že ČTÚ řadí O2 Family k MVNO, což je dle asociace virtuálů (AČVO) zcela chybné a zkresluje analýzu, jelikož o žádného virtuála nejde (100% vlastník je O2).

Jak O2, tak Vodafone pak nacházejí všemožné rozpory v analýze, respektive testu ČTÚ. Některé ryze účelově, jinde jim nelze, než dát za pravdu. To jediné v čem se obě strany shodují je, že ČTÚ udělal v analýze mnohé školácké chyby.

Vodafone si stěžuje na vše možné. Stručný výčet: špatně vymezený trh, analýza překážek (vstupu na trh) není relevantní, to či ono není dostatečně odůvodněno, analýzy úřadu nejsou v čase konzistentní, závěry mylné…

A nesmíme zapomínat ani na největší zlo dle Vodafonu – sdílení LTE sítě mezi O2/Cetin a T-Mobilem. Sdílení fyzické infrastruktury je z pohledu Vodafonu „hlavní překážka účinné soutěže na mobilním trhu“. Vodafone tak lze v daném případě označit za nejhlasitějšího stěžovatele a odpůrce regulace (jeho připomínky mají 24 stran).

Živoříme, flatům nelze konkurovat

Analýzu ČTÚ připomínkovali MVNO jako jednotlivci i v rámci sdružení AČVO (18 členů). Ti to vidí přesně opačně, a sice tak, že předmětný trh měl být regulován už dávno, projekty s majetkovou účastí MNO, které se jako virtuálové tváří, jsou jen trik, zkreslují skutečnost a ČTÚ by měl udělat mnohem víc, aby MVNO mohli dlouhodobě fungovat a prosperovat.

Stručně a jednoduše: síťoví operátoři prodávají (zejména data) virtuálům příliš draze a MVNO často nemají šanci síťovým operátorům konkurovat. Především u vyšších tarifů s neomezeným voláním a SMS, kde jsou v základu 4 a víc GB. Další připomínky směřují k tomu, že MNO soustavně hází virtuálům klacky pod nohy, na to si stěžuje například Quadruple:

Klepněte pro větší obrázek
Nabídky pro virtuály ze strany MNO byly dle Quadrupe nevýhodné od počátku

Společnost Maxprogres (99mobile) zase dodává stížnost na roaming, který virtuálům chtě nechtě generuje ztrátu (platí poplatky za své zákazníky v zahraničí, jim neplatí nikdo, jelikož nemají síť). Společnost Český bezdrát ve své připomínce uvádí, že síťoví operátoři si nekonkurují a naznačuje, že je úplně jedno, komu se upíšete. Stěžuje si také na rychlost LTE, kterou síťoví operátoři virtuálům škrtí.

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů:

ČTÚ nyní připomínky vypořádá, ale jak už jsme psali v prvním článku, cesta k možné regulaci je ještě dlouhá, pokud k ní vůbec dojde...

Diskuze (6) Další článek: Qualcomm dělá drahoty. Odmítl gigantickou nabídku, pravděpodobně čeká ještě víc

Témata článku: Virtuální operátoři, SMS, Mobilní data, Kauzy, ČTÚ, Analýza, Telekomunikace, Regulace, Pokřivený trh, Česká republika, Velkoobchodní trh, Síťový operátor, Virtuální operát, Firemní tarif, Neomezené volání, Vzájemná spolupráce, Maxprogres, Český bezdrát, Sít, Vodafone, Běžná cena, Klasický virtuál, Levný tarif, Stručný výčet, Rámcová smlouva, Vodafone — Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Bodnou vám neomezená data? Kaktus je rozdává tento víkend pro všechny zdarma

Bodnou vám neomezená data? Kaktus je rozdává tento víkend pro všechny zdarma

** Neomezená data zdarma od Kaktusu platí do neděle 24.7. 23:59 ** Využít je může kdokoliv aktivací v mobilní aplikaci či na webu ** Součástí akce je i 3,5 GB volných dat v roamingu v rámci EU

Martin Miksa
Neomezená dataKaktusVirtuální operátoři
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 16 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace
8 bezplatných editorů videa. Od jednoduchého ořezávátka po střižnu s profi možnostmi

8 bezplatných editorů videa. Od jednoduchého ořezávátka po střižnu s profi možnostmi

** Potřebujete sestříhat video z dovolené či vytvořit klip? ** Vybrali jsme sedm nejlepších bezplatných editorů videa ** Nabídka čítá jednoduché, ale i komplexní programy

Karel Kilián
Střih videaNejlepší programy