„Sjednocování cen“ byl majstrštyk, nese miliardy

V minulých letech sjednotili operátoři nižší sazby do vlastní sítě na úroveň těch vyšších do cizí sítě, navíc výrazně poklesy propojovací poplatky.

V tajné zprávě pro Evropskou komisi říká Český telekomunikační úřad (ČTÚ) bez obalu, že operátoři u nás zdražují a znevýhodňují, i když oficiální stanovisko zní, že cenově jsme na evropském průměru a všechno je naprosto standardní. Extra vysoké ceny ale můžeme snadno prokázat, jak se věci mají se může přesvědčit každý, stačí se podívat na ceny těch stejných operátorů u nás a v zahraničí...

Zajímavý je ovšem v tomto ohledu kontinuální pokles propojovacích poplatků, na které se operátoři ještě před lety vymlouvali. Naříkali, že jsou moc vysoké a ceny proto opravdu, ale opravdu snižovat nemohou.

 
Propojovací poplatky klesly na evropský průměr, operátoři na ně ale stejně nehledí
 

Dnes když terminační sazba činí jen osm haléřů nad korunu, tvrdí, že mají další spousty nákladů a snížení propojovacích poplatků, které má v režii právě ČTÚ, někdy nějak zohlední. Ale zpět do minulosti, dva a půl roku zpět činila sazba 2,99 Kč (bez DPH), nyní poklesla až na 1,08 Kč. A nyní ať si každý odpoví sám – stalo se něco s cenou minuty, kterou jste platili v lednu 2009 a dnes?

Sjednocování cen byl majstrštyk

Propojovací poplatky si operátoři platí mezi sebou za objem minut, který zákazníci každého z nich provolají do cizí sítě a pozor - sobě navzájem si je účtují po jednotlivých sekundách. Nám zákazníkům (krom Vodafone a U:fona) ale vnucují (a účtují) po celých minutách. V důsledku jim tak zůstane víc peněz. Při volání do vlastní sítě za „sjednocené ceny“ navíc operátoři shrábnou vše, propojovací poplatek se v tomto případě neplatí.

Jak klesaly propojovací poplatky v čase (bez DPH):

  • 31. října 2001: 8,00 Kč/min.
  • 1. listopadu 2001: 3,66 Kč/min.
  • 1. března 2005: 3,11 Kč/min.
  • 1. kvězna 2006: 2,99 Kč/min.
  • 1. únor 2009: 2,65 Kč/min.
  • 1. červenec 2009: 2,31 Kč/min.
  • 1. leden 2010: 1,96 Kč/min.
  • 1. červenec 2010: 1,66 Kč/min.
  • 1. leden 2011: 1,37 Kč/min.
  • 1. červenec 2011: 1,08 Kč/min.

Bohužel pro nás tuzemští operátoři v drtivé většině už nerozlišují mezi sazbou do cizí a vlastní sítě, pro jednoduchost a přehlednost (krásné zdůvodnění, co říkáte?) totiž přišli na to, že bude lepší nižší sazby do vlastní sítě „sjednotit“ s vyššími sazbami do cizí sítě. Tím si pořádně mastí kapsu, jelikož tak náklad (propojovací poplatek) vlastně změnili ve svůj příjem.

Klepněte pro větší obrázekKéž by v tomtu duchu klesaly i ceny koncovým zákazníkům...

A hlavně, sazby do vlastní sítě, dále volání po špičce a o víkendu bývaly výrazně levnější než ceny volání do ostatních sítí. Ty se za posledních pět let změnily jen nepatrně, za to výhodnější sazby do vlastní sítě sjednocováním pořádně narostly. Přesvědčte se sami, následující grafy pocházejí ze Zprávy o vývoji trhu elektronických komunikací se zaměřením na rok 2010, kterou před pár dny vydal ČTÚ. K dispozici je zde ve formátu pdf.

Klepněte pro větší obrázek
Do vlastní sítě se alespoň loni volalo nejčastěji
Klepněte pro větší obrázek
Stručně a jasně: za hlasové služby operátoři loni utržili 45,2 miliardy bez DPH (meziročně o 1,9 % více) přičemž nejvíc narýžovali na volání do vlastní sítě, které dosáhlo téměř 51,0 % podílu na tržbách a zároveň i nejvyššího meziročního nárůstu o 4 % na rovných 23 miliard Kč. Volání do ostatních národních sítí narostlo o 2,1 % na 15,7 mld. Kč.
Klepněte pro větší obrázek
Kdyby měli operátoři volání do vlastní sítě zdarma (jakože jejich náklad na minutu hovoru do vlastní sítě je halířový), přišly by o polovinu tržeb z hlasových služeb (22,5 miliardy Kč)

Když jsme se jich na to v dubnu 2010 ptali (čtěte zde: ČTÚ snižuje propojovací poplatky. Zavoláme si levněji?), řekli nám v podstatě, že už voláme tak levně, že levněji to nejde. Nebo že s tím počítají a někdy v budoucnu pokles nákladů do svých cen promítnou. Prostě ukázkové, falešné a nic neříkající formulace PR týmů okořeněné o nějaký ten příslib, že jednou bude líp.

Operátorský humor, nebo to snad mysleli vážně?

Tiskový mluvčí Vodafonu Miroslav Čepický nám v dubnu mimo jiné řekl: „Pokles ceny mezioperátorských poplatků se budeme snažit využít ve prospěch zákazníků.“ Tuto snahu lze vypozorovat třeba na případu zrušení Nabité karty a její nahrazení Kartou na míru, která má minutovou sazbu o 45 haléřů výše než její předchůdkyně. A cenu SMS o 30 haléřů vyšší. Takhle si prospěch pro zákazníky nepředstavujeme.

Operátor ale udělal vtipnou reklamní kampaň s keckami a v očích veřejnosti je vše v pořádku. Neinformovaní zákazníci se chytnou a platí. O víkendu dostanou od Vodafone bezplatné volaní či SMS do vlastní sítě a vlastníci operátora si mnou ruce, jelikož náklady jsou v tomto minimální.

Naopak tiskový mluvčí O2 Martin Žabka nám ve vyjádření na možný cenový pokles v dubnu zašprýmoval: „Telekomunikační trh v ČR je velmi dynamický a ke snižování cen za volání dochází v ČR kontinuálně.“ No a od T-Mobile jsme se dozvěděli, že už voláme tak levně, že levněji to prostě nejde. K tomu už není co dodat.

Celý článek včetně kompletních reakcí operátorů doporučuji přečíst zde, s odstupem času stojí za to.

Nevěřím statistice, kterou jsem si sám...

Propojovací poplatky jsou u nás na evropském průměru, jejich výše ovšem operátory stejně nezajímá. Své ceny totiž určují dle zisku, který chtějí dosáhnout. A i kdyby snad jejich výše dále klesala, oni nehnou s cenami ani o píď. Co si o tom myslíte vy? Věříte operátorům jejich sliby, že pokles propojovacích poplatků do svých cen promítnou?

Diskuze (90) Další článek: Kindle Fire keynote: podívejte se, jak Amazon schoval Android

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Nákup a ceny, Vodafone, O2, Kauzy, Propojovací poplatek, Mil, Evropský průměr, Stejný operátor, Vodafone — Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Recenze odolného tabletu Panasonic Toughbook FZ-G2. Je libo Windows do nepohody?

Recenze odolného tabletu Panasonic Toughbook FZ-G2. Je libo Windows do nepohody?

Pro práci v nejrůznějších provozech, v terénu a jiných obtížných podmínkách klasický tablet neobstojí. Je potřeba sáhnout po takovém, který odolá všem nástrahám, a přitom bude dostatečně vybaven.

Antonín Trčálek
PanasonicTablety
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem