Skener oční duhovky před pěti lety zkoušel i Google. Nakonec však zůstal jen v prototypu Pixelu 2

  • Skenery oční duhovky dostal na trh jen Samsung
  • Po letech se ukázalo, že je zkoušel i Google
  • Konkrétně u prototypu Pixelu 2, do běžné verze telefonu se ale nedostal

Samsung a Microsoft nebyly před lety jedinými značkami, které ve svých smartphonech používaly skener oční duhovky. Se stejným zabezpečovacím mechanismem telefonu koketoval i Google, byť jen ve fázi prototypu Walleye. Konkrétně ještě předtím, než se na svět dostal Pixel 2, který se datuje do roku 2017.

Prototyp Pixelu 2 se týkal primárně skeneru oční duhovky, a tak se Google nezdržoval s osazením selfie kamerky. Nad displejem byla připravena infračervená dioda a infračervená kamera. Aby bylo možné zaregistrovat duhovky, bylo třeba oči vyrovnat do předpřipravených kruhů a nechat je otevřené. Po stisknutí tlačítka „Verify“ byly skeny oční duhovky porovnány s originálem a telefon vypsal, zdali se shodují, nebo jsou jiné.

Klepněte pro větší obrázek
Jeden z prototypů Pixelu 2 se zaměřoval na skener oční duhovky. Tato biometrická metoda zabezpečení se však do komerčně dostupné verze telefonu nedostala (Zdroj: Internal Archive)

Prototyp byl zřejmě složen velmi narychlo, protože i přes „přiznanou“ přisvětlovací diodu na zadním krytu v prototypu vlastně žádná nebyla. Velký spěch je ostatně vidět i v rámci operačního systému. V prototypu běží na svou dobu velmi ořezaný AOSP Androidu. V telefonu byla prakticky jen povinná základní sada aplikací a k tomu testovací aplikace pro skener oční duhovky.

Google jej však do Pixelu 2, ani do nástupnických generací, nenasadil. A protože na skener oční duhovky zanevřel i Samsung, dnes už na trhu žádné telefony skenující oční duhovku nenajdete. Zřejmě kvůli nespolehlivosti a pomalosti čtečky. Kdyby jen výrobci věděli, že už v roce 2019 bude oční skener potřeba více, než kdy jindy. S nástupem pandemie koronaviru si uživatelé zakryli rouškami, respirátory a maskami tváře, takže systémy na rozpoznávání obličeje přestaly fungovat. Jenže, oči si nikdo nezakrýval, a tak bylo řešení doslova na dosah ruky...

Jenže do dnešních dní zůstalo nevyužito. A to platí i o prototypu Pixelu 2, který je jen zajímavým kusem mobilní historie.

Zdroj: Twitter

Diskuze (1) Další článek: Pixel 7 je první čistě 64bitový Android na trhu. Google to vidí jako jedinou cestu, jak systém posunout kupředu

Témata článku: Google, Microsoft, Samsung, , , , , , , Verze telefonu, Telefon, Pandemie koronaviru, Běžná verze, Duhovka, Walleye, Skener,