Skládací telefony nabírají obrátky. Boom pohání konkurence i pomalu klesající ceny

Jsou skládací telefony dalším vývojovým stupněm, pouhým mezičlánkem, nebo slepou větví? Na tuto otázku odpoví až budoucnost. Aktuálně zájem o tento typ zařízení roste, což potvrzuje i prognóza od Counterpoint.

Z dat je zřejmé, že segment skládacích smartphonů nabírá na obrátkách. Postupně se přidávají další výrobci, kteří připravují představení alespoň jednoho smartphonu s ohebnou konstrukcí.

Samsung hraje první ligu

Podle předpovědi zůstane podíl skládacích smartphonů v dohledné budoucnosti v nízkých jednociferných číslech. Do jisté míry je to dané tím, že výrobci teprve hledají ideální design, provedení a materiály, jež odolají mechanickému namáhání.

V loňském roce se po celém světě prodaly zhruba 1,3 miliardy chytrých telefonů, přičemž skládací modely si z pomyslného koláče urvaly jen nepatrný zlomek procenta. Ani výhled do blízké budoucnosti není vysloveně optimistický – v roce 2022 by „skládačky“ mohly dosáhnout 1,2% podílu.

Jednoznačně nejsilnějším hráčem v tomto segmentu je Samsung – vyrobil více než 80 % prodaných skládacích smartphonů. Má nejširší nabídku, několik modelů s různými způsoby ohýbání. Letos však matadora čeká doslova plejáda vyzyvatelů. Xiaomi se vytasilo s modelem Mi Mix Fold, ale to Samsung mrzet nebude, protože pro něj dodá displeje. Svá želízka v ohni budou mít také Vivo, OPPO, TCL a další. Nádhernou ohýbačku má také Huawei, ale tyhle smartphony stále dusí americké sankce.

Za rok již 18 milionů prodaných „skládaček“

Při pohledu na graf dosavadního a předpokládaného vývoje je zjevný rostoucí trend. Ten ale do značné míry ovlivňuje fakt, že začínáme na malých číslech. Taková křivka je typická pro řadu nových technologií. Zatímco v roce 2019 se prodalo jen půl milionu skládacích telefonů, v loňském roce to byl zhruba pětinásobek. Analytici očekávají, že letos atakují prodeje ohebných smartphonů hranici 7,5 milionů a v roce 2022 dosáhnou až 18,3 milionů.

Klepněte pro větší obrázek 
Prognóza prodejů skládacích telefonů

K úspěšnému nástupu skládacích telefonů však bude nutné, aby jejich cena klesla (u vlajkových lodí na částky kolem 21 500 až 32 000 Kč). Dnes je nejlevnější Moto Razr za 20 500 Kč, ale zrovna tento model nelze označit za hit třídy. Dalším nezbytným předpokladem je rozšíření konkurence. Velmi důležitou roli může hrát Apple, který lze považovat za udavatele trendů. Dle dosavadních spekulací bychom se skládacího iPhonu mohli dočkat na přelomu let 2022 a 2023.

Významnou roli může hrát i Google. Tentokrát však nikoli tím, že by připravil vlastní „skládačku“, ale optimalizací Androidu. V této oblasti nyní hrozí velká fragmentace a zastřešení oficiálním vydavatelem softwarové platformy by mohlo pomoci v dalším rozvoji.

Diskuze (19) Další článek: Motorola uvedla další levný smartphone. Moto G20 zaujme zvýšenou odolností IP52

Témata článku: Android, Skládací displej, Analýza, Skládací konstrukce, Counterpoint, Klesající cena, Model, Telefon, Boom, Skládačka, Mix Fold, Konkurence


Určitě si přečtěte

Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
Vodafone mění firemní slogan a snižuje cenu pevného internetu na polovinu
Jan Láska
InternetAkční nabídkaVodafone
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
Co nezvládl Apple, dokázali Číňané. Nabíječka AirPower je na světě, ale nese značku Xiaomi
David Polesný
Nabíjecí podložkaBezdrátové nabíjení