Skupina Vodafone prodává své aktivity v Maďarsku za 1,8 miliardy eur. Vznikne polostátní operátor

Dosud má Maďarsko prakticky stejné složení mobilních operátorů jako my v Česku – působí zde maďarský Telekom ze skupiny Deutsche Telekom, nově přejmenovaný Yettel (dříve Telenor) z Kellnerovy skupiny PPF a také Vodafone z britské skupiny Vodafone Group. Právě ta se ale rozhodla, že své maďarské podnikání z portfolia vyřadí.

Vodafone Group interně odsouhlasila prodej svého maďarského operátora za 1,8 miliardy eur (44,4 miliardy korun). Skupina se tímto způsobem snaží zjednodušit evropské portfolio a také snížit své zadlužení. Maďarský Vodafone je podobně jako ten český tržní trojkou se zhruba třemi miliony mobilních zákazníků.

Operátora odkoupí maďarský poskytovatel IT služeb a systémů 4iG společně se státní holdingovou společností Corvinus. Vznikne tak polostátní operátor se státní účastí 49 %. Transakci ještě bude předcházet kompletní audit hospodaření a podléhá také schválení regulačními orgány. Dokončena by měla být na závěr letošního roku.

Generální ředitel Vodafonu Nick Read uvedl, že maďarská vláda má jasnou strategii vybudovat z operátora maďarského národního šampióna v sektoru ICT. Zároveň se také polostátní subjekt má stát nástrojem k lepšímu přístupu pro digitalizaci Maďarska. Ambice směřují na pozici tržní dvojky v mobilních i fixních službách.

Vodafone Group:

Jedna z největších světových operátorských skupin. Sídlí v Británii a provozuje své aktivity v Evropě, Asii, Africe a Austrálii. V EU působí na trzích ve Velké Británii, Německu, Španělsku, Portugalsku, Itálii, Nizozemsku, Řecku, Maďarsku, Irsku, Rumunsku a České republice. Výrazné ztráty v letech 2016 až 2020 donutily firmu ke konsolidaci portfolia. Svého času se neoficiálně hovořilo také o prodeji české pobočky, nakonec k němu nedošlo.

Diskuze (25) Další článek: Překvapivý update pro starší Samsungy. Nový firmware dorazil i na stařičké Galaxy S7 a Galaxy S8

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Portfolio, Deutsche Telekom, Německo, Byznys, Evropská unie, Austrálie, Peníze, Vodafone Group, Maďarsko, PPF, Česká republika, Miliarda eur, ICT, Řecko, Itálie, Nizozemsko, Nick Read, Maďarská vláda, Operátor, Irsko, Velká Británie, Asie, Aktivita, Vodafone — Heureka.cz