Skupina Vodafone prodává své aktivity v Maďarsku za 1,8 miliardy eur. Vznikne polostátní operátor

Dosud má Maďarsko prakticky stejné složení mobilních operátorů jako my v Česku – působí zde maďarský Telekom ze skupiny Deutsche Telekom, nově přejmenovaný Yettel (dříve Telenor) z Kellnerovy skupiny PPF a také Vodafone z britské skupiny Vodafone Group. Právě ta se ale rozhodla, že své maďarské podnikání z portfolia vyřadí.

Vodafone Group interně odsouhlasila prodej svého maďarského operátora za 1,8 miliardy eur (44,4 miliardy korun). Skupina se tímto způsobem snaží zjednodušit evropské portfolio a také snížit své zadlužení. Maďarský Vodafone je podobně jako ten český tržní trojkou se zhruba třemi miliony mobilních zákazníků.

Operátora odkoupí maďarský poskytovatel IT služeb a systémů 4iG společně se státní holdingovou společností Corvinus. Vznikne tak polostátní operátor se státní účastí 49 %. Transakci ještě bude předcházet kompletní audit hospodaření a podléhá také schválení regulačními orgány. Dokončena by měla být na závěr letošního roku.

Generální ředitel Vodafonu Nick Read uvedl, že maďarská vláda má jasnou strategii vybudovat z operátora maďarského národního šampióna v sektoru ICT. Zároveň se také polostátní subjekt má stát nástrojem k lepšímu přístupu pro digitalizaci Maďarska. Ambice směřují na pozici tržní dvojky v mobilních i fixních službách.

Vodafone Group:

Jedna z největších světových operátorských skupin. Sídlí v Británii a provozuje své aktivity v Evropě, Asii, Africe a Austrálii. V EU působí na trzích ve Velké Británii, Německu, Španělsku, Portugalsku, Itálii, Nizozemsku, Řecku, Maďarsku, Irsku, Rumunsku a České republice. Výrazné ztráty v letech 2016 až 2020 donutily firmu ke konsolidaci portfolia. Svého času se neoficiálně hovořilo také o prodeji české pobočky, nakonec k němu nedošlo.

Diskuze (25) Další článek: Překvapivý update pro starší Samsungy. Nový firmware dorazil i na stařičké Galaxy S7 a Galaxy S8

Témata článku: , , , , , , , , , Nick Read, PPF, Asie, Aktivita, Španělsko, Telenor, Maďarská vláda, Nizozemsko, Rumunsko, Operátor, Portugalsko, Afrika, ICT, Česká republika, Irsko, Řecko,