Skype na Pocket PC: telefonování přes Wi-Fi je zdarma

Skype je v současné době zřejmě nejoblíbenější komunikační program typu VoIP. Tvůrci importovali tento skvělý program i na platformu Windows Mobile. Stačí být v dosahu veřejné sítě a můžete dlouze telefonovat. Zdarma.
Skype na Pocket PC: telefonování přes Wi-Fi je zdarma

Technologie VoIP (Voice Over Internet Protocol – více zde) se stává fenoménem, před kterým blednou snad i takové přelomy, jakými byly ve své době MP3 či DivX. Čím byl Winamp mezi Mp3 a VirtualDub v časech DivXu, tím je Skype dnes, ve světě hlasové internetové komunikace. Přes třicet milionů stažených kopií mluví za sebe. Na Skype se také stále intenzivně pracuje, seznam změn je počtením na dlouhé večery.

Skype stručně

Uveďme si stručnou charakteristiku programu Skype pro běžné počítače; kdo ji zná, nechť přeskočí. Skype je komunikační program, jehož prioritou je hlasová komunikace. Podpora psané konverzace je spíše doplňkem, Skype si neklade za cíl vytlačit MSN Messenger či ICQ, i když tyto funkce také nabízí.

Systém funguje podobně jako u klasických instant messaging programů: zaregistrujete se, svému známému dáte svou jedinečnou identifikaci (v případě Skype jde o Nick), protějšek vás vyhledá a přidá si vás do kontaktů. S postupným vylepšováním přibyla podpora přenosu souborů a hlasová konference až pro pět lidí současně. Skype také nabízí volání na pevné i mobilní telefony, stačí si předplatit kredit (více v podrobné recenzi na Živě). Ceny do zahraničních pevných i mobilních sítí jsou opravdu lákavé. Za úspěch může i multiplatformnost programu – Skype se kamarádí s Windows, Mac OS X, Linuxem a konečně i Pocket PC.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 
Uvítací obrazovka Skype na obrazovce kapesního počítače a seznam kontaktů

Právě varianta pro Pocket PC nás zaujala. Pro naše testy jsme využili výborný kapesní počítač iPaq hx4700 s podporou nezbytné technologie Wi-Fi.

Skype na Windows Mobile

Skype je na domácích stránkách distribuováno ve dvou formátech. Prvním je klasický a uživatelsky přívětivější soubor EXE. Máte-li PDA připojeno k PC, stačí soubor po stažení spustit a instalace proběhne automaticky. Výběr umístění je na vás, upozorním ale na velikost programu – 3,37 megabajtů.

Druhou možností je stažení souboru CAB, který stačí zkopírovat kamkoli do PDA a pak spustit. V tomto případě ale neovlivníte, kam se program nainstaluje. Ať se vám to líbí nebo ne, namíří si to rovnou do paměti RAM kapesního počítače (lze ošetřit utilitou Cabinst). Možnost stažení souboru CAB ale vítám! Již několikrát se mi stalo, třeba na dovolené, že jsem potřeboval nějakou aplikaci stáhnout a nainstalovat přímo v PDA.

Důležité je datové spojení

Základním požadavkem programu je datová komunikace. Využíváte-li pro spojení s internetem GPRS či CDMA, můžete se přihlásit, hlasovou komunikaci si však díky pomalým odezvám neužijete. Můžete však posílat a přijímat textové zprávy včetně české diakritiky.

Pro hlasovou komunikaci je nezbytně vyžadována síť Wi-Fi, která může nabídnout rychlou odezvu a dostatečnou šířku přenosového pásma. Kompresní algoritmus Skype si ale vystačí i s rychlostí okolo čtyřiceti kilobitů za sekundu. Po spuštění se můžete přihlásit se svým vlastním účtem, nebo si vytvořit nový účet, což považuji za vhodnější řešení. Vaši přátelé tak poznají, zdali jste zrovna na cestě, doma či v kanceláři.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
První přihlášení, výpis uskutečněných a zmeškaných hovorů

Nyní je čas zaplnit adresář. Pokud znáte přesnou přezdívku hledané osoby, zvlote Add a Contact. Hledáte-li spřízněnou duši pro povídání, nebo osobu, jejíž nick přesně neznáte, zvolte Search for Skype Users. Když někoho vyhledáte, bude dotyčný požádán o vaši autorizaci. Pokud vše proběhne v pořádku, máte seznam osob s jejich aktuálním stavem. Telefonování je prosté, stačí vybrat osobu a klepnout na zelené sluchátko. Skype dokonce přenese i obrázek, který si mohou uživatelé ke svému jménu přiřadit.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vyhledávání podle jména, právě autorizuji uživatele, který mne vyhledal

Funguje? Funguje!

Nejprve jsme zkoušeli Skype v domácí Wi-Fi síti. Připojení k internetu přes komunitní Wi-Fi sít jsme nasdíleli prostřednictvím druhé bezdrátové karty a softwarového přístupového bodu a vše fungovalo na výbornou. Díky nízkým pingům (okolo 20 ms) byla komunikace plynulá a jen s drobným zpožděním.

V druhém testu jsme opustili teplo domova a vydali se do ulic na dosah vysílačů komunitní sítě. Spojení i telefonování fungovalo bez problémů. Kvalita je závislá zejména na přímé viditelnosti a také míře zahlcení přenosového pásma. Ve městech, kde vedle sebe existuje několik bezdrátových sítí v bezlicenčním pásmu, není situace tak růžová. Otestovali jsme také komunikaci ve firemní a školní síti, vždy bez problémů. Skype zkrátka není vybíravé a vystačí si s každou sítí, kde je rychlost datového přenosu alespoň 40 kbit/s.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Právě si telefonuji s kolegou, zároveň si můžeme posílat krátké zprávy

Reproduktor a mikrofon na správném místě

Mikrofon a reproduktor má každý kapesní počítač, ale jen málo z nich má tyto komponenty dobře umístěné. iPaq hx4700 má reproduktor umístěn v horní části nad displejem, mikrofon je naopak v pravém dolním rohu. Počítač tak můžete přiložit k tváři a hovořit jako například s MDA. iPAQ navíc disponuje automatickou regulací citlivosti mikrofonu, a tak lze libovolně oddalovat či přibližovat PDA od úst.

Kapesních počítačů na platformě Pocket PC s takto vhodným rozvržením ale není mnoho: Acer n10 (nemá integrované Wi-Fi), iPAQ h5450 a h5550, MDA III. Se sluchátky lze ale hovořit i s ostatními kapesními počítači.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Snadné ztlumení mikrofonu, konference ve čtyřech

Sluchátka při komunikaci doporučuji, kapesní počítače nejsou vybaveny pro potlačení zpětné vazby. Bez problémů a překvapivě dobře fungovala také konference mezi čtyřmi uživateli.

Volejte zdarma ze zahraničí

Telefonování prostřednictvím kapesního počítače, Skype a bezdrátové sítě je zajímavou alternativou hlasové komunikace. Se Skype lze ušetřit, můžete volat z veřejných otevřených sítí, a to zcela zdarma ostatním Skype uživatelům, či velmi levně na zahraniční pevné i mobilní linky. Kapesní počítač s Wi-Fi a Skype můžete ocenit také při cestách do zahraničí. Stačí vyhledat otevřenou síť, kterých je ve velkých městech spousta, a hned můžete být v kontaktu se svou kanceláří či s rodinou.

Diskuze (48) Další článek: Samsung P510: má ji motorovou (test)

Témata článku: Smartphony, Operátoři, Windows, Wi-Fi, Software pro mobily, Ostatní, Zdarma, Skype, T-Mobile MDA III, Telefonování, Pocket, Žďár, Telefon, Pře


Určitě si přečtěte

RECENZE: Realme 6 – Tahle výbava za tyhle peníze? Konkurence by měla zpozornět

RECENZE: Realme 6 – Tahle výbava za tyhle peníze? Konkurence by měla zpozornět

** Realme 6 je nejlevnější telefonem na trhu s 90Hz displejem ** S 30W adaptérem dokáže telefon dobít z nuly na sto do 60 minut ** Čtyři fotosnímače sice neumí zázraky, ale ostudu neudělají

Milan Měchura | 12

RECENZE: Samsung Galaxy A31 – když chcete Galaxy A51 a současně ušetřit

RECENZE: Samsung Galaxy A31 – když chcete Galaxy A51 a současně ušetřit

** Letošní áčka od Samsungu začaly u třech základních modelů ** K nim se však brzy nabalily další, takže se v portfoliu začínáme ztrácet ** Galaxy A31 má hodně blízko ke Galaxy A41, má však lépe doladěný software

Martin Chroust | 16