Slovenskému O2 vadí bezplatný roaming, žádá o výjimku z pravidel

  • O2 SK se bojí propadu tržeb, byť ty slušně rostou a operátor vydělává
  • Účtovat příplatky mají povoleno například i operátoři v Litvě
  • Proč vymýšlet triky, když to jde oficiální cestou?

V půlce června začne platit další vlna regulace, která občanům EU umožní čerpat služby v roamingu za domácí ceny. Operátorům se regulace nezamlouvá, ti čeští ale už deklarovali, že principu „Roam Like At Home“ dostojí a nebudou uplatňovat datové stropy (i když by mohli).

Najdou se ale i operátoři, kteří se chtějí regulaci vyhnout, například slovenský Orange rozdělil data na hrstku řádných a zbytek bonusových jen na čerpání doma. Slovenský regulační úřad už deklaroval, že za porušení pravidel hrozí vysoká pokuta.

Ještě zajímavější je případ slovenského O2, které zkouší oficiální cestu. Podle MobilMania.sk operátor žádá regulátora o výjimku z roamingových pravidel. Úřad tuto kompetenci skutečně má – stanovit cenové stropy, které si operátor může účtovat. Po roce úřad rozhodnutí přezkoumá. Opatření lze aplikovat, pokud prokazatelně hrozí propad tržeb.

Dle mluvčí slovenského O2 je podmínkou, že očekávaný propad tržeb z roamingu je nejméně 3 % z obratu. Pak může být účtován příplatek, ale jen v rozsahu nezbytně nutném k pokrytí nákladů. Jde samozřejmě hlavně o poplatky za mobilní internet. Co přesně O2 po úřadu žádá, není známo.

Vyjádření mluvčí O2 SK Terezy Molnárové pro MobilMania.sk:

„V tomto štádiu skúmame možnosti európskej regulácie, o ktorých musí rozhodnúť regulačný úrad. Neznamená to automaticky rozhodnutie, že si príplatky uplatníme. Roamingovú ponuku už máme samozrejme pripravenú a predstavíme ju najneskôr k 15. júnu.“

Snaha slovenského O2 není úplně marná, příplatky mají od regulátora dovolené operátoři v Litvě. U dat jsou to 4 eura za 1 GB.

Jak operátoři kličkují roamingovými pravidly:

Diskuze (29) Další článek: Samsung představil tři novinky řady Galaxy J (2017). Do prodeje půjdou v létě

Témata článku: O2, Roaming, Konec roamingu, Evropská unie, Regulace, Opatření, Vysoká pokuta, Roam Like at Home, Regulační úřad, Příplatek, Bezplatný roaming