Slovensko se chystá na příchod čtvrtého operátora

Jen třináct měsíců po spuštění třetího slovenského operátora se hledá čtvrtý. A bude nejspíš datový.

Není to tak dlouho, co slovenskými médii proběhla nenápadná zpráva o možném příchodu dalšího operátora. Telekomunikační úřad SR obdržel žádost o přidělení nových frekvencí a už koncem března zveřejnil výběrové řízení na mobilního poskytovatele služeb. Výzva se netýká GSM ani UMTS sítě, zájemci s nejvyšší finanční nabídkou totiž nabízí frekvenční pásma 872-876 MHz a 917-921 MHz. Minimální cena za dvacetiletou licenci byla úřadem stanovena na 30 milionů Sk (23,1 milionů Kč).

Nestandardní frekvence v kombinaci s celoplošnou licencí nejspíše znamená, že na Slovensko přijde datový operátor. Poskytovatelé by si jinak museli vystačit s nabídkou jen několika mobilních telefonů, která by nikoho příliš nezaujala. Zejména když se o své místo na trhu rve ještě stále i nováček na trhu, O2. To, co Slováky čeká, se nejspíš bude podobat na českého operátora U:fon a zájem už hlásí nejen slovenské, ale i zahraniční společnosti. I když budou muset počítat s několika nevýhodami: s vyšší frekvencí než u U:fona (kvůli které rostou investiční náklady na výstavbu sítě) a menší šířka pásma, která se může podepsat na přenosové kapacitě v hustěji obydlených oblastech.

Klepněte pro větší obrázek 
Využití frekvenčního spektra 862 - 960 MHz ve Velké Británii před udělením licence pro zbylé frekvence. (MoD = Ministerství obrany, SRDs = Zařízení vysílajíci v malém okruhu). Foto: Ofcom

Vysoký zájem ze strany operátorů naznačuje, že se v nové síti skrývá velký potenciál. Jak moc po něm společnosti touží, se dozvíme až po otevření nabídek 29. dubna. Jediným hodnotícím parametrem je totiž nabídnutá peněžní suma.

Že půjde o atraktivní investici naznačují i nedávno publikované statistiky slovenského operátora T-Mobile. Průměrný zákazník jeho bezdrátového širokopásmového připojení Rýchly internet, které využívá pásmo 450 MHz, stáhne za měsíc přibližně 1,2 GB dat. A jak dodal generální ředitel T-Mobile Hamid Akhavan na Mobile World Congresu, jde o nejvyšší číslo v rámci celé skupiny. Hlad po datech přes vzduch mají tedy Slováci veliký. Příčina - slabé pokrytí kabelovým broadbandem - je spíše na samostatný článek.

TIP: Podklady pro podobné výběrové řízení ve Velké Británii. Obsáhlý dokument britského regulátora Ofcom obsahuje i technické detaily sítí (PDF, 280 kB).

Diskuze (6) Další článek: Sony Ericsson MBW-150: modrý zub na zápěstí

Témata článku: , , , Zahraniční společnost, Čtvrt, Příchod, Ofcom, Nejvyšší číslo, Investiční náklad, Operátor