Slovensko se připravuje na vypnutí 3G sítí. Orange už také mluví o konci 2G

Zatímco v Česku se již od loňska k 3G nepřipojíte, protože operátoři chtěli uvolnit frekvence pro sítě páté generace, na Slovensku k tomu dojde až za několik let. Orange dnes oznámil, že vypínání proběhne ve dvou fázích a definitivní konec nastane do 31. prosince 2024.

O2 a Slovak Telekom zatím konkrétní data nemají, ale výhledově s koncem 3G počítají. Orange už ale také nastínil možné vypnutí 2G. S tímto krokem počítá mezi roky 2028 a 2030, kde už penetrace zařízeními s 4G a 5G bude natolik dominantní, že si to bude moci dovolit.

Čeští operátoři o konci 2G zatím nemluví ani v hrubých obrysech. Brzkému konci chce zabránit i ČTÚ, které loni do podmínek prodloužení licence na frekvence 2100 MHz pro O2 zadalo podmínku, že musí 2G poskytovat ještě minimálně do konce roku 2028. Bude-li tedy počet uživatelů s 2G přesahovat 5% podíl.

Japonci už 2G kompletně vypnuli před deseti lety, v posledních pěti letech se přidaly i Austrálie, Jižní Korea, Tchaj-wan a vybraní operátoři i v dalších zemích. Jen Evropa je zdrženlivější. Loni provoz GSM ukončily švýcarská jednička Swisscom a nizozemský T-Mobile, který je rovněž největším operátorem v zemi. Síť však znepřístupnil jen pro mobily, ale pro zařízení typu M2M/IoT ji nechá běžet až do poloviny příštího roku.

Diskuze (17) Další článek: Oppo a dva jeho fotografické prototypy v akci. Pidimobil se selfie v displeji a výsuvný zadní objektiv

Témata článku: Operátoři, Austrálie, 3G, 2G, Vypnutí, Síť, Evropa, Slovak telekom, Zařízení typu, Slovensko, Tchaj-wan, GSM, Swisscom, Jižní Korea, Penetrace, Česká republika, Operátor