Sluchátka Apple AirPods by se dala použít k odhalení dýchacích onemocnění. Nebo i jiná

Apple poslední roky hodně tlačí do zdravotnických funkcí svých produktů, zejména u hodinek Apple Watch. Výzkumníci nyní přišly s nápadem jak ke sledování některých zdravotních funkcí využít další z jeho zařízení: sluchátek AirPods. V rámci výzkumu totiž zjistili, že sluchátka lze použít k měření dechové frekvence.

Vědci pomocí nich analyzovali 21 zdravých dobrovolníků, kteří v rámci testu museli pomocí mikrofonu AirPodů nahrát 4minutové audio nahrávky pořízené před cvičením, během cvičení, ihned po docvičení a na závěr při odpočinku. Z nahrané audio stopy se pokoušeli detekovat rozdíly při normálním a ztíženém dýchání. Pro kontrolu museli mít testovaní jedinci i nasazené Apple Watch, aby doložili také svou tepovou frekvenci.

Celkově bylo zaznamenáno a pomocí strojového učení analyzováno přes 3 000 zvukových nahrávek, čímž šlo o největší podobnou studii provedenou na komerčně dostupném produktu. Sluchátka se sice kvalitou výsledků nevyrovnají drahému zdravotnickému vybavení, ovšem publikované audio spektrogramy ukazují, že rozdíl ve zdravém a ztíženém dýchání lze snadno detekovat, a to při použití doma i venku. To by se podle studie mohlo pomoci ke včasnému odhalení respiračních onemocnění jako je astma či některá akutní dýchací onemocnění.

Studie byla publikována na webu Apple Machine Learning Research takže logicky byla provedena pomocí sluchátek AirPods. Nicméně výzkumníci udávají, že toto zařízení bylo zvoleno hlavně kvůli své velké rozšířenosti mezi uživateli. Podobným způsobem by šly použít i jiná sluchátka s dostatečně kvalitními mikrofony. Zatím jde samozřejmě pouze o studii, nicméně je možné, že v budoucnu opravdu Apple podobnou funkci implementuje.

Diskuze (8) Další článek: Evropská komise brzy řekne, jak chce donutit výrobce používat stejnou nabíječku

Témata článku: Apple, iPhone, Technologie, Apple Watch, Hodinky, AirPods, Sluchátka, Studie, Onemocnění, Sluchátko, Odhalení, Učení, VýzkumRecenze dostupného, ale výborného integrovaného Hi-Fi zesilovače NAD C 316BEE V2

Recenze dostupného, ale výborného integrovaného Hi-Fi zesilovače NAD C 316BEE V2

Zesilovač C 316BEE V2 je snad až příliš dobrý na to, kolik stojí – je trochu svůj, nicméně přináší opravdový požitek z hudby a stojí za každou korunu, kterou do něj investujete.

Daniel Březina
Zesilovače
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Shin Megami Tensei III Nocturne HD Remaster: démoni minulosti | Recenze

Shin Megami Tensei III Nocturne HD Remaster: démoni minulosti | Recenze

Japonské studio Atlus se stejně jako s Personou snaží dostat k většímu množství hráčů také sérii Shin Megami Tensei. Odstartovali to remasterem třetího dílu, který je v komunitě fanoušků považovaný za to nejlepší. Jak se mu vede na dnešní generaci?

Martin Nahodil
PS4Recenze
ELONOVINKY: Tesla odstranila radar, v závodu o autonomii sází na kamery
Petr MelechinKarel Dlabač
Autonomní vůzElonovinkyVideo