Smáli se mu, přesto změnil svět. Před 16 lety šel do prodeje první iPhone

  • Před šestnácti lety se začal prodávat první iPhone
  • Nikdo na něm nenechal nit suchou, přesto brzy změnil mobilní svět
  • Jak vzpomínáme na první generaci Apple iPhone?

Dne 29. června 2007, tedy přesně před 16 lety, přišel do prodeje nejočekávanější smartphone, který změnil smartphonový průmysl – Apple iPhone. Představen byl již v lednu téhož roku, ale právě až s úvodem léta si jej mohli první zájemci pořídit, a to výhradně u amerických operátorů. Ačkoli dnes tento mobil zná prakticky každý, protože zformoval současnou podobu smartphonů, tehdy šlo o velmi kontroverzní zařízení.

Jeho revoluční stránkou byl celodotykový displej ovládaný prstem a jednoduché ovládání. Přesto byl v mnoha ohledech telefon jednoduchý až příliš a mnozí lidé se mu (v té době oprávněně) vysmívali, jako například tehdejší šéf Microsoftu Steve Ballmer. Telefon totiž v původní podobě neobsahoval obchod s aplikacemi a spoléhal na webové služby. Neuměl 3G, postrádal GPS, nepodporoval MMS zprávy, tehdy populární Javu, a dokonce ani Flash. 

I výbava byla z dnešního pohledu spíše úsměvná. Jeho displej tehdy Steve Jobs označoval jako gigantický, přesto šlo pouze o 3,5" TFT panel s rozlišením 320 × 480 pixelů. Úložiště mělo 4 nebo 8 GB paměti, fotoaparát byl pouze dvoumegapixelový a zpočátku neuměl ani natáčet video.

Přečtěte si náš dobový článek ze dne představení:

To ale navzdory vysoké ceně 399 dolarů fanoušky neodradilo a nový koncept smartphonu zvítězil. Výzva to byla i pro konkurenci, kterou o rok později nastartoval operační systém Android a první telefony s ním. Ačkoliv Apple měl díky iPhonu pár let náskok, nakonec byl nucen telefon rychle vylepšovat a časem všechny zásadní nedostatky prvního iPhonu odladil.

Připomeňte si, jaký byl původní Apple iPhone:

Diskuze (30) Další článek: Přidal bezdrátové nabíjení a je z něj perfektní kompaktní smartphone. Asus Zenfone 10

Témata článku: Apple, iPhone, Android, Smartphony, iOS, GPS, Steve Jobs, Tim Cook, Legendy, Java, Apple iPhone, Operátor, Mobilní svět, Průmysl, Prodej, Nit, Steve Ballmer, Léto, Pro +, SMA, Telefon, Telefony s iOS na Heureka.cz