SmartCom Navigator: pro Symbian to nejlepší

SmartCom Navigator je aplikace pro turistickou navigaci s mobilními telefony na platformě Symbian. Nejdůležitější výhodou je rychlost i na slabších zařízeních.
SmartCom Navigator: pro Symbian to nejlepší

Pokud vlastníte telefon s operačním systémem Symbian (S60 nebo UIQ), máte na výběr z mnoha navigačních programů, ať již pro automobil nebo do přírody. Preferujete-li spíše druhou možnost, nelze než doporučit program SmartCom Navigator. V oblasti turistických navigačních programů patří k tomu nejlepšímu na současném trhu; a nic na tom nemění ani fakt, že se již aplikace nevyvíjí.

  
Mapa na displeji symbianového mobilu se SmartCom Navigator

Klíčové vlastnosti

  • Vysoká rychlost a stabilita programu
  • Možnost vytvářet vlastní mapové podklady
  • Kompatibilita s mapami pro OziExplorer
  • Program je kompletně v češtině
  • Intuitivní ovládání
  • Rozumná cena

Hlavní nedostatky

  • Vývoj programu je již ukončen
  • Nepříliš široké možnosti nastavení

SmartCom Navigator toho nabídne velmi mnoho, pojďme si tedy všechny funkce postupně představit. Pod první ikonou v nabídce se nachází možnost nechat se navigovat na určité místo. Tím může být libovolný bod na mapě, položka z databáze uložených bodů, případně se můžete nechat navádět po zvolené trase. Ta může být předem připravená na počítači nebo navržená přímo v telefonu.


Podoba nabídek

Editor tras si mě získal svou jednoduchostí. Můžete přidávat a odebírat jednotlivé body, podle kterých se trasa generuje. Program průběžně počítá délku aktuální trasy. Trasu lze samozřejmě uložit, nahrát z paměti přístroje, případně také upravit průjezdní body. Když přidáváte nové průjezdní body, aplikace se snaží navrhnout trasu tak, aby její celková délka byla minimální.

 
Při plánování trasy

Po dokončení trasy se můžete rovnou nechat navigovat. Tady mám ale k aplikaci drobnou výtku: než se trasa načte, trvá to relativně dlouho i pro krátkou trasu s málo průjezdními body.

Blesková rychlost při práci s mapami

Máte-li v přístroji nahrané mapy – s jejich tvorbou pomůže program ogf2tool pro PC – můžete si je samozřejmě prohlížet. Sem směřuje jedna z mých největších pochval, neboť překreslování a zaostřování map při změně měřítka je doslova bleskové. Přestože můj telefon Sony Ericsson M600i rozhodně nepatří k výkonným zařízením, práce s programem je skutečně svižná.

Velmi jsem ocenil možnost kdykoliv si nechat zobrazit mapu ve skutečné velikosti, tedy bez jakéhokoli přiblížení či oddálení. Uvítal bych ale, kdyby přímo v aplikaci byla možnost napevno nastavit různé stupně přiblížení a mezi těmi poté přepínat. Takto se musíte ke každému přiblížení mimo originální velikost buď proklikat, nebo protočit kolečkem Jog Dial. Není to úplně nepohodlné, ani to netrvá dlouho, ale mohlo to být ještě o něco lepší.

Dobře funguje také posun mapy pouze pomocí prstů, s trochou cviku to brzy zvládnete velmi rychle. Tlačítka pro ovládání zoomu ale mohla být klidně o něco větší, aby se dala lépe ovládat bez pera. Na mapě si také můžete nechat zobrazit libovolný bod z databáze waypointů. Práce s mapami je jednoduchá, můžete si vybrat aktuální mapu, nechat si zjistit mapy uložené na paměťové kartě, případně si stáhnout mapy z internetu. Nalezneme zde také volbu, zda zobrazovat trasy a body cesty.

 
Nabídka pro práci s mapou

Můžete také odeslat svou pozici pomocí SMS, tady mi ale vadí, že aplikace neumí vybrat číslo z telefonního seznamu. Číslo si musíte buď pamatovat, nebo použít volby kopírovat a vložit.

Méně podrobné nastavení

Aplikaci nechybí dostatečné možnosti nastavení, vypisovat zde všechny položky nemá smysl, doporučuji se spíše podívat na obrázky. Ocenil bych ale mnohem více než jen možnosti nastavení různých barev – například ovlivnit informace, které aplikace zobrazuje. Tyto údaje totiž nikde v aplikaci nenastavíte, musí stačit, co a kde určil výrobce. Pro mě je to asi největší nevýhoda, určitě ne každému vyhovuje přesně to zobrazení, jaké aplikace nabízí.


Možnosti nastavení aplikace

Oceňuji také funkce skryté pod položkou Extra. Zde si můžete nechat zobrazit seznam satelitů, ke kterým je váš GPS modul připojen, stejně jako sílu signálu u každého z nich. Dozvíte se aktuální souřadnice, kurs, nadmořskou výšku, čas, aktuální, průměrnou a maximální rychlost a také délku aktuálního výletu.

  
Nabídka Extras • informace o satelitech, poloze a další údaje

Zajímavou vlastností je přehrávač tras, který na mapě umí zobrazit trasu uloženou v paměti přístroje. Sám jsem tuto možnost nikdy nevyužil, oceňuji ale, že lze nastavit rychlost, jakou se trasa přehrává. Nachází se zde také možnost upravit aktuální trasu a body cesty, k tomuto umístění ale mám zásadní výhradu. Podobnou volbu bych totiž rád viděl přímo v nabídce, například místo možnosti Vyhledat pozici, která mi přijde relativně nedůležitá, a mnohem více bych si ji dovedl představit v nabídce prohlížení mapy.

 
Uložené trasy a jejich přehrávání

Není zadarmo

Aplikace SmartCom Navigator si mě ale jednoznačně získala a rozhodně bych si ji pořídil znovu. Výrobce si dal na jejím zpracování záležet. Většina námitek, které jsem v článku zmínil a na které jsem přišel během svého přibližně ročního používání aplikace, jsou spíše detaily, na které se dá snadno a rychle zvyknout. Pro někoho však může být překážkou cena 25 dolarů (540 Kč).

Diskuze (23) Další článek: Trendy v mobilních technologiích pro rok 2009

Témata článku: Pro turisty a cyklisty, Navigator, Sony Ericsson M600i, Uložená databáze, Celková délka, Originální velikost, Kurs, Vysoká rychlost, Určité místo22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin ChroustJan Láska
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost