SmartMaps: do města už nepotřebujete mapu

Nebaví vás vytahovat papírové mapy, nebo se vyptávat kolemjdoucích? Plány měst pod aplikací SmartMaps nabízejí skvělé digitální mapy okresních anebo krajských měst. Stačí jen kapesní počítač nebo smartphone.
SmartMaps: do města už nepotřebujete mapu
V nabídce společnosti Planstudio najdeme několik mapových produktů určeným k různým účelům. Vyzkoušeli jsme mapový atlas Plány měst. Pokud jste stejně ješitní jako já a před orlojem byste ani za nic nevytáhli velkou papírovou mapu, tato aplikace je přesně pro vás.

Potřebné ingredience: kapesní počítač na platformě Windows Mobile nebo Palm OS a hodí se i GPS přijímač. Ponechám zcela na vaší volbě, zda bude externí nebo integrovaný. Pokud nevlastníte kapesní počítač, můžete vyzkoušet verzi pro chytré telefony na platformě Symbian. Existuje i verze pro běžná stolní PC s Windows. Veškeré informace o těchto verzích najdete na stránkách PDAmapy.cz.

Mapy lze využívat samostatně pro jednoduchou orientaci ve městě. Pokud ale nepatří orientační smysl k vašim silným stránkám, přizvěte na pomoc satelitní GPS přijímač. Teprve s ním získají mapy pravý smysl. Na displeji se vaše aktuální poloha zobrazí v podobě šipky. Ta směřuje vždy ve směru chůze. Pozor ale, pokud stojíte na místě, šipka nezobrazuje směr, kterým se díváte. Tak dokonalý systém GPS není. Pokud tedy potřebujete zjistit určitý směr, popojděte vždy v daném směru pár metrů. Vedle aktuální polohy máte stále na očích informace o aktuální rychlosti, nadmořské výšce, azimutu a přesné zeměpisné poloze.

Rastrové mapy jako z atlasu

Planstudio nabízí množství zajímavých map, všechny ale mají společného jmenovatele. Jedná se o rastrové mapy, které kontrastují s vektorovými mapovými podklady typickými pro navigátory do auta.

Pravidelným čtenářům jistě nemusím rozdíl mezi oběma typy map podrobně vysvětlovat, tedy jen krátce. Rastrové mapy využívají jako podklad klasický obrázek. Tedy plně grafickou mapu, jak ji znáte z atlasu nebo turistických map. Tento obrázek je přesně zkalibrován, takže aplikace ví, kam vaši polohu „zapíchnout“. Aplikace je ale s takovou mapou vlastně slepá a až na výjimky vám nenaplánuje cestu. Mezi další nevýhody patří vysoká datová náročnost a více problematická změna měřítka.


Pohled do center Brna, Olomouce, Českých Budějovic a Jihlavy

Naopak vektorové mapy netvoří obrázky, ale křivky symbolizující cesty a další objekty. Mapa tedy nevypadá jako ve skutečnosti, je poměrně schématická. Taková mapa ale umí navigovat, tedy navést vás z ulice konkrétního města do ulice města na druhé straně Evropy. Vektorové mapy se také spokojí s menším prostorem a můžete bez ztráty kvality libovolně měnit jejich měřítko.

Dobrým příkladem vektorové mapy je Topo Czech pro navigátory Garmin (recenze)

Každá z map tedy nabízí zcela odlišné využití. Vektory se hodí do auta, rastrové mapy pak víc do ruky turisty nebo cykloturisty.

Přímo Planstudio ale nabízí zajímavou kombinaci rastrových map, kterými lze i navigovat. Na test produktu SmartMaps 2 Navigator se ale teprve chystáme, dnes se podíváme na ryze rastrové mapy. V nabídce můžete najít opravdu spoustu různých map a jejich kombinací ve výhodných balíčcích. Testovali jsme sadu okresních a sadu krajských měst, každá z nich stojí 1 190 Kč.

Instalace kupa práce

Mapy si výrobce chrání dvojím způsobem. Instalátor před instalací vyžádá sériové číslo uvedené na obalu a po spuštění aplikace v kapesním počítači musíte ještě podstoupit registraci, nebo spíše aktivaci mapových podkladů, na internetových stránkách. Musíte zadat nejen opět sériové číslo, ale i identifikátor unikátní pro každé PDA. Tím si výrobce zaručí, že se jedna verze neobjeví na více kapesních počítačích.


Nabídka a výběr z nainstalovaných map

Oceňuji možnost instalace přes čtečku paměťových karet, která bývá mnohem rychlejší nežli běžný způsob přes Active Sync. Pro krajská města si vyhraďte asi 120 MB, okresní města si vyžádají ještě o pár desítek megabajtů víc. Mapy lze nainstalovat pouze kompletně, nemůžete si vybrat města, která navštívíte. Pokud chcete ušetřit místo na paměťové kartě, můžete soubory ze složky smazat ručně, program se s tím bez potíží vypořádá.

Mapy jako skutečné

Obsah a kvalitu mapových podkladů můžete zhodnotit z obrázků. Mapy vlastně v podstatě jsou obrázky. Každé město má svou trojici, každou pro jednotlivá měřítka. Nejméně podrobná přehledová mapa má měřítko 1:50 000, centimetr na mapě tak představuje pět set metrů. Podrobnější mapa je v měřítku 1:20 000 a nejpodrobnější pak v měřítku 1:10 000. Zoom nabízí víc než tyto tři skoky, po přiblížení nad rámec standardního rozlišení obrázku ale dojde k rozkostičkování typickému pro rastrové mapy.


Ukázka několika úrovní měřítek z centra Brna

Mapy obsahují dvojí informace o zajímavých místech. Najdete zde názvy náměstí, popsané ulice, divadla, školy, soudy, tělocvičny, policejní stanice, kostely, lékárny a podobně. Tato místa jsou ale přímo zakreslena do mapy, aplikace o většině z nich vlastně neví. Nemůžete je vyhledat a SmartMaps vás k nim nedovedou.


Mapy obsahují významné budovy, pošty, kostely i informační centra

Pak je zde samozřejmě rejstřík zájmových bodů. Zahrnuje ulice, divadla, hotely, kempy, kina, pošty a železniční stanice. Některé z míst uvedených v předchozím odstavci tak jsou aktivní. Uživatelé zřejmě nejčastěji využijí vyhledávání ulic, čísla popisná jsou ale již nad možnosti aplikace. U jednotlivých položek rejstříku by měly být podrobnější informace, najdete zde ale pouze prázdnou stránku. Například u hotelů bych ocenil alespoň kontaktní telefonní číslo.


Rejstřík bodů zájmu není příliš obsáhlý • možnost uložení vlastního bodu zájmu

Přímo skrze domy

Mapy obsahují vyznačené trasy tramvají a trolejbusů včetně zastávek, městská autobusová doprava ale až na nejvýznamnější trasy chybí. I když rastrové mapy neumí navigovat po ulicích, SmartMaps nabízejí jednoduchou navigaci; lépe řečeno navádění na zvolený bod. Na displeji se objeví šipka se směrem a vzdáleností k zadanému bodu. Neprovede vás tedy ulicemi a nejvýhodnější cestu ulicemi si musíte zvolit sami.


Aplikace nabízí navádění k zadanému bodu, nenajde ale optimální cestu

Pohyb v mapě probíhá tažením, jako byste mapu chytili rukou a posunuli proti směru. Využívat lze i hardwarový kurzor a další tlačítka, jejich nastavení se dá v nabídce zcela změnit. Praktická jsou také virtuální tlačítka, která nejsou na displeji vůbec patrná. Aplikace rozlišuje oblasti displeje, na které klepnete, a provede nadefinovanou akci. V tomto případě ale přestane fungovat pohyb po mapě tažením.


Nabídka uložení trasy • komunikace s GPS • nastavení upozornění při překročení rychlosti

V programu nechybí ani možnost zaznamenání absolvované trasy. V nastavení lze zvolit interval, v jakém se mají jednotlivé body trasy ukládat. Aplikace dokonce disponuje hlídačem překročení rychlosti s nastavitelnou tolerancí.

Oceňuji také celkovou svižnost na komunikátoru s 416MHz procesorem od Intelu. Posun mapy je rychlý a aplikace zbytečně nezdržuje. Během testů jsem se nesetkal s nestabilitou nebo jiným nestandardním chováním aplikace.

Nejlepší ve svém oboru

SmartMaps představují to nejlepší, co lze na trhu českých digitálních rastrových map pro kapesní počítač najít. Nutno ovšem podotknout, že jde také o software jediný. Mapy měst ocení zejména pěší turisté, kteří se chtějí v neznámém městě rychle zorientovat nebo najít konkrétní ulici.

Diskuze (15) Další článek: HTC S620: mocná zbraň Excalibur

Témata článku: Testy navigací, Pro turisty a cyklisty, Dokonalý systém, Meš, Nestandardní chování, Pravidelný čtenář, Kupa, Železniční stanice


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance
Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone
Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 27

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče
Android 12: Nainstalovali jsme první preview, tady jsou hlavní novinky
Filip KůželVladislav Kluska
Android 12Video