Smartphone brzy nahradí i glukoměr. Pomůže si umělou inteligencí a upravenými testovacími proužky

  • Otevírá se cesta ke snadnému testování glukózy v krvi
  • Stačí jen upravit testovací proužky
  • Vyhodnocení cukru v krvi obstará mobilní aplikace s umělou inteligencí

Vývojáři z americké University od Washington vyrobili prototyp testovacího proužku s označením GlucoScreen, který umožní diagnostikovat aktuální hladinu cukru v krvi prostřednictvím smartphonu. Přesnost vyhodnocení je přitom až do mezní hodnoty 125 mg/dL stejná jako u samostatných glukoměrů. Celé řešení využívá nepatrně upravené ale jinak běžně dostupné testovací proužky, mobilní aplikaci a přisvětlovací diodu na zadní straně telefonu. Na jeho výbavě ani značce nezáleží.

Odběr kapky krve probíhá lancetou, tedy zcela standardním způsobem, jenže vyhodnocení už zajišťuje smartphone. Na něj je s předstihem nalepený testovací proužek, který má navíc doplňkové obvody, které předávají data do smartphonu pomocí simulovaných dotyků na displej.

Klepněte pro větší obrázek
Nová generace tetovacích proužků nebude potřebovat glukoměr. Vystačí si jen s telefonem

Aplikace GlucoScreen pomocí umělé inteligence tato data zpracuje, vyhodnotí a na displeji následně vypíše výsledek testu, který se vypočítá z počtu dotyků a rychlostí, jakou jdou za sebou. Uživatel se následně dozví, zda spadá do rizikové oblasti tzv. prediabetu. Ten je přitom předstupněm mnohem závažnějšího diabetu 2. typu. Testovací proužek společně s aplikací však dokáže diagnostikovat i přímo cukrovku.

Umělá inteligence a podpůrná aplikace

K domácímu měření glukózy tak brzy nebudeme potřebovat žádné speciální měřiče, ale vystačíme si jen s telefonem. A ani samotné doplňkové obvody na testovacím proužku nejsou nic finančně náročného. Testovací proužek nepoužívá žádnou baterii, protože nepotřebuje komunikovat přes energeticky náročné technologie Wi-Fi a Bluetooth. Nezáleží ani na telefonu, je jen třeba aby měl na zádech přisvětlovací diodou a kapacitní dotykový displej.

V případě potřeby je tak možné jednorázově otestovat velkou skupinu lidí, a to pomocí testovacích proužků, které dorazí třeba do poštovních schránek. Samotná mobilní aplikace vás při měření navíc naviguje krok po kroku. Jenže, na světě je zatím jen prototyp pro výzkumné účely. GlucoScreen bude potřebovat několik klinických studií, aby se mohl stát certifikovanou zdravotní pomůckou. Vyřešit se navíc musí i výroba a distribuce testovacích proužků, což komerční uvedení ještě opozdí.

Ukázka měření testovacími proužky GlucoScreen:

Zdroj: Medicalexpress

Diskuze (6) Další článek: Vyzkoušejte nadstavbu One UI 5.1 i na jiném telefonu než na Samsungu. Zatím to jde s iPhony

Témata článku: , , , , , , , , , Vyhodnocení, Glukóza, Krev, Proužek, SMA, Telefon, Cukr, Phys, Washington