Smartphone místo občanky? U nás v Česku? Možná už příští rok, tvrdí nová vláda

Chytrý telefon místo kartičky občanského průkazu. Toho, na čem pracují ve světě velké firmy jako Apple, Google a další se možná dočkáme i u nás, ovšem ve vlastním podání. S informací přišel server Deník v návaznosti na nově zveřejněné Programové prohlášení vlády České republiky.

V něm vláda vysloveně uvádí, že co nejrychleji (nejpozději do roku 2023) zruší povinnost nosit u sebe průkazy a dokumenty, pokud je stát dokáže ověřit i jinak. Sloužit k tomu má tzv. eDokladovka, tedy nová aplikace napojená na státní systémy, kompatibilní s elektronickými doklady EU. Dostupná by měla být jak pro smartphony, tak pro chytré hodinky.

Občanka v mobilu nebo v hodinkách

Díky ní by pak už uživatelé nemuseli mít u sebe žádné doklady, ale vždy by se stačilo ověřit QR kódem v této aplikaci. To, že systém ověřenování QR kódy  funguje si ostatně vláda otestovala v posledních měsících díky aplikace Tečka, která slouží pro ukládání elektronických certifikátů o očkování proti Covid-19.

Jak pro server Deník uvedl Ondřej Profant, odborný garant Pirátů pro oblast informatiky, díky podobnosti chystaného systému s Tečkou by k zavedení mohlo dojít brzy, jelikož bude dle něj technicky velmi jednoduché. Stejným způsobem půjdou v rámci eDokladovka uložit i další doklady, jako je například řidičský průkaz.

Přesto ale plastové kartičky jen tak nezmizí. I když se státu opravdu podaří spustit systém elektronických dokladů již příští rok, převedení dokladů do této podoby bude pouze dobrovolné. Starší nebo konzervativní uživatelé tak budou moci prokazovat svou totožnost stejně jako doposud. Podle Profanta bude hlavní, zaměřit se na to, aby se nové řešení systému dokladů sladilo se zbytkem Evropské unie.

Kromě toho si vláda v rámci digitalizace předsevzala i zprovoznění systému, který bude občany včas varovat na vypršení platnosti všech průkazů, osvědčení, rozhodnutí a jiných dokumentů. Apel je i na to, aby všechny webové stránky státních institucí pro veřejnost byly přehledné a jednoduché na používání. Jako vzor je uváděn například nový Portál občana.

Google má nové API pro ukládání Covid Passů do Androidu:

Diskuze (66) Další článek: Neplecha ukončena. Redkey USB bezpečně smaže všechna data z mobilu i počítače

Témata článku: Android, Smartphony, iOS, Hodinky, QR kód, Evropská unie, QR, eObčanka, Legislativa, Vláda, Aplikace, Zprovoznění, Doklad, Česká republika, Občanka, Systém, Deník, API, Telefony s Androidem na Heureka.czŠedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Aplikace a hry, to není jen Google Play. Na Androidu můžete využít i tyto alternativní markety

Aplikace a hry, to není jen Google Play. Na Androidu můžete využít i tyto alternativní markety

** Každý Android se službami od Googlu má i obchod Google Play ** Své vlastní obchody však navíc nabízejí i samotní výrobci ** Na Androidu však existují i univerzální alternativní obchody, mají smysl nebo je to příliš velké riziko?

Martin Chroust
Obchod s aplikacemiAndroid
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin ChroustJan Láska
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda