Smartphone používá 96 % českých studentů, chrání jej však méně než polovina

Podle nejnovějšího průzkumu společností ESET a Seznam.cz používá v Česku chytrý telefon 96% tuzemských středoškoláků a vysokoškoláků. To je vcelku úctyhodné číslo, až na to, že bezpečnostní aplikaci mezi dotázanými studenty používá jen 39% z nich. Výsledek bohužel koresponduje i s výsledky z předchozích dvou let, kdy jejich počet dosáhl 40 a 38%.

Důvodem je prý hlavně domněnka studentů, že bezpečnostní software není potřeba a také neochota za podobné aplikace platit, přestože se najdou i kvalitní aplikace zdarma. Na mobilní telefony se přitom zaměřuje stále větší počet útočníků, což na Androidu potvrzuje například rostoucí počet vyděračského ransomwaru, který uživatelům zašifruje telefon a požaduje výkupné. Můžeme si připomenout nedávnou aplikaci QRecorder, která byla dokonce zaměřena speciálně na české uživatele.

Smartphone jako běžná součást výuky

Průzkum přinesl i zajímavé informace ohledně síťové aktivity studentů. Celkem smutnou zprávou je, že se studenti nejčastěji připojují k internetu v mobilu pomocí otevřených Wi-Fi sítí. Nemusí však jít nutně o bezpečnostní hrozbu, pokud využívají například VPN. Dvě třetiny dotázaných využívá také vlastní datový tarif. Internet v mobilu nepoužívá jen 3% respondentů, což koresponduje i se zjištěným využitím smartphonů.

Smartphone jako nástroj ke studiu preferuje 16% dotázaných studentů, což je značný posun oproti 10% před dvěma lety. Přímo ve škole smartphony v rámci výuky používá dokonce 80% respondentů, čím dokonce překonávají i notebooky. Ovšem například tištěným materiálům ještě zdaleka neodzvonilo, využívá je totiž stále třetina studentů. Pouze čtvrtina pak spoléhá čistě na elektronické materiály a zbytek využívá obou forem.

Sociální sítě jako hlavní zdroj informací

Stran komunikace mezi studenty celkem očekávaně vede Facebook a jeho služby. Pro chatování používají hlavně Messenger a WhatsApp, což potvrdilo 78% dotázaných. Facebook je pro studenty také nejpoužívanější sociální síť, kterou využívá dokonce 92% respondentů, za ním následuje Instagram (61%) a Twitter (30%). 

Sociální sítě jsou pro studenty také nejčastějším zdrojem informací obecně. Informace z něj čerpá hned 9 z 10 dotázaných studentů. Předehnal tak například i běžné zpravodajské servery (87%), televizi (49%) či rádio (49%). Ještě hůře jsou na tom studenti se čtením novin a časopisů, čte je totiž pouze pětina respektive 16% studentů.

Průzkum provedl Seznam.cz formou online ankety, které se v době od 4. do 12. září účastnilo 166 studentů středních a vysokých škol.

Diskuze (7) Další článek: Kaktus slaví 5 let, celý den přidá jednou tolik kreditu zdarma

Témata článku: Android, Mobilní aplikace, Smartphony, iOS, Aplikace, Bezpečnost, Školství, Chytrý telefon, WhatsApp, Facebook, Instagram, Antivirus, Eset, Nahrávání hovorů, Twitter, Průzkum, Seznam.cz, VPN, Hlavní zdroj, Bezpečnostní software, Studenti, Velký počet, Kvalitní aplikace, Mobilní telefon, Český uživatel


Určitě si přečtěte