Smartphony jsou pokryté alergeny. Jejich důkladné čištění má v zimním období ještě větší smysl než jindy

  • Už z dřívějška víme, že na telefonech najdeme viry a bakterie
  • Nově je třeba dát si pozor i na alergeny domácích mazlíčků a plísně
  • Nepodceňujte pravidelné čištění povrchu telefonu

V rámci nedávné studie týkající se smartphonů bylo zjištěno, že povrch telefonů je doslova semeništěm různých alergenů. A protože uživatelé věnují čištění telefonu minimum času (nebo vůbec), při volání jste s těmito alergeny neustále v kontaktu. Americká škola alergie, astmatu a imunologie na vědeckém setkání ACAAI 2022 poukázala na simulovaných modelech telefonů na zvýšené hladiny alergenů koček, psů, endotoxinů a tzv. β-D glukanů.

Pokud máte domácího mazlíčka, zcela jistě máte jeho alergeny i na telefonu. Mimo to se dají na povrchu telefonů najít i β-D glukany, které jsou součástí plísní. Pokud jste tedy alergici či astmatici, měli byste povrch telefonu pravidelně čistit. Už jen proto, že když se dotknete telefonu a následně obličeje, pomáháte alergenům proniknout do svého těla. Stačí si jen protřít oko nebo se dotknout nosu.

Klepněte pro větší obrázek
Studie ukázala, že na telefonech ulpívají, nejen viry a bakterie, ale také alergeny domácích mazlíčků

Průměrný uživatel se přitom studie z rou 2016 dotkne telefonu v průměru 2 600× denně! Zní to až neuvěřitelně, ale v praxi může být toto číslo ještě vyšší. Stačí hrát hry, které se ovládají výhradně dotykově, a toto číslo ještě výrazněji naroste. Čištění telefonů přitom dlouhodobě zanedbáváme, přesto, že se právě na telefonech usazují, nejen nečistoty, bakterie a viry, ale také již zmiňované alergeny. 

Jak čistit smartphone

Při čištění smartphonu je třeba brát v potaz postupy, které navrhl sám výrobce daného modelu. Záleží také na tom, zda telefon splňuje nějaké formu zvýšené odolnosti. K čištění telefonů mohou vybízet různé chemikálie, ovšem ty mohou reagovat s použitými materiály telefonu, a tak žádný všeobecný „čistič“ neexistuje. Spousta výrobci navíc ve svých uživatelských příručkách zakazuje používání některých chemických a čisticích přípravků.

Ve studii doporučované preparáty jsou pro běžné uživatele často nedostupné. Ve většině případů by k omezení alergenů na telefonu mělo stačit sejmutí krytu telefonu a jeho umytí mýdlem a teplou vodou.

U telefonů můžete použít také navlhčené čistící ubrousky, které používáte k čištění brýlí, monitoru počítače nebo displeje telefonu. Jen mimo displeje očistíte i další části telefonu. Pomoci mohou i UV čističky, které se na trhu objevily krátce po nástupu koronaviru. Odborníci doporučují alergikům a astmatikům pravidelné čištění telefonu, na druhou stranu, i jedno čištění za měsíc se počítá...

Zdroj: Eurekalert, Healthline

Diskuze (4) Další článek: Při hraní her si vybíjejte frustraci jinak. Nejvýkonnější smartphone současnosti totiž snadno přeložíte vejpůl

Témata článku: Smartphony, Ostatní, Zdraví, Virus, Bakterie, Domácí mazlíček, Čištění, Telefon, Plíseň, SMA, Release, Zákaz používání, Vir, Zimní období, Povrch