Smartphony mají 19 smyslů. Znáte je všechny?

Člověk má pět základních smyslů. U smartphonů je situace složitější – i díky svým senzorům v mnoha ohledech překračují lidské možnosti.
Kapitoly článku

Zrak, sluch, hmat, chuť a čich. Pět základních lidských smyslů, které zná každé školou povinné dítě. Ale jen se mrkněte na Wikipedii a zjistíte, že tím to ani zdaleka nekončí. Člověk má „senzory“, které sledují kyselost krve, vnímáme pohyb, teplotu, gravitační pole, nebo čas a řadu dalších parametrů. Některá zvířata jsou schopná vnímat magnetické či elektrické pole, mechanické vlnění, nebo tepelné záření. Ale jsou to ještě smysly?

 

Wikipedia: „Smysl je schopnost organismu přijímat určitý druh informací z okolí.“

 

Podobně nejednoznačné je to u smartphonů. Budeme mezi smysly řadit mikrospínač v tlačítku schopný přeměnit mechanický povel od uživatele na elektronickou instrukci? Asi ne. Budeme sem počítat FM rádio, které přijímá elektromagnetické vlnění a mění jej na zvuk? Možná. Patří sem GPS a spol.? V našem článku ano. A co hodiny?

Je tedy zřejmé, že skupina smartphonových senzorů nemá jasné hranice, navíc s vývojem budou přibývat další. My jsme tímto článkem zkusili zachytit aktuální stav dostupných technologií. Zapomněli jsme na některý senzor? Dejte nám to vědět!

Senzory. Využíváte je každý den a možná o tom ani nevíte. Jako modelový smartphone jsme vybrali Samsung Galaxy S5, který je v počtu „elektronických smyslů“ nadprůměrný, další senzory jsme přidali z jiných zařízení.

1. Akcelerometr

Je základem naprosté většiny smartphonů. Jedná se o senzor, který má gravitaci, tedy vertikálu, jako referenční osu/směr a vzhledem k němu sleduje zrychlení telefonu. Akcelerometr slouží k určení relativní polohy (naklonění) v prostoru. Svá data poskytuje aplikacím, aby mohly určit, zdali je telefon v poloze na šířku či na výšku, případně zdali displej směřuje dolů či nahoru. Pokud telefonem pohybujete do stran, data ze snímače se „zblázní“, pokud telefon necháte ležet na stole, hodnoty se ustálí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tyto obrázky slouží pouze k názornému vysvětlení funkce akcelerometru. Na prvním je telefon v klidu, senzor tedy vnímá pouze gravitaci. Na druhém obrázku je telefon nakloněný. Pokud se telefon pohybuje a zrychluje, může být kulička dočasně přilepená i na stropě krabice... (obr.: Robotix.in)
Klepněte pro větší obrázek 
A takhle vypadá schéma skutečného akcelerometru. Je v něm elektroda, která se pohybuje v řádu mikrometrů. ...protože kdo by se vyráběl s krabicí s kuličkou uvnitř. (obr.: ExplainThatStuff.com)
Klepněte pro větší obrázek
No a takhle to vypadá v praxi. Základní deska Galaxy S5, modře je vyznačen společný modul akcelerometru a gyroskopu.

Smysl akcelerometru je určení polohy vůči zemi. Že se vychýlí i při rychlých pohybech a škubání je už vedlejší a skoro nechtěný efekt. Pohyb má význam snad jen v aplikacích, kde se zatřesením provede nějaká činnost.

2. Gyroskop

Gyroskopu je (na rozdíl od akcelerometru) gravitace „ukradená“. Telefonu poskytuje data o natočení telefonu v prostoru (tedy ve třech osách) vůči výchozímu stavu. Když se telefon nehýbe, gyroskop neposkytuje žádná data. Jakmile se zařízení otáčí, začne gyroskop sypat hodnoty o směru a rychlosti otáčení. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mechanické gyroskopy fungují tak, že v nich velkou rychlostí rotuje setrvačník, který zachovává svou polohu bez ohledu na to, jak se točí zařízení kolem něj. První obrázek (zdroj: learn.sparkfun.com) opět spíše pro představu, skutečný elektronický MEMS gyroskop vidíte na obrázku druhém. Ten pro změnu pochází z velmi názorného videa, které vysvětluje jeho funkci.

3. Elektronický kompas

Dalším často používaným senzorem je magnetometr. Jedná se o snímač, který detekuje magnetické pole Země a dokáže tak určit světové strany. Právě na něj spoléhají kompasové aplikace ve smartphonech k určení severního pólu a odchylek od něj. Senzor také používají např. aplikace určené k detekci kovu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kalibrace a fungování kompasu na hodinkách Samsung Gear S.

Až díky kombinaci akcelerometru, gyroskopu a elektronického kompasu je telefon schopný určit svoji absolutní polohu (neuvažujme teď zeměpisnou polohu na planetě, tu dodá až GPS).

4. Senzor přiblížení

Každý vybavenější smartphone je dnes osazen i proximity senzorem, neboli čidlem přiblížení. To je umístěno v naddisplejové části vedle sluchátkového reproduktoru. Má to svůj dobrý důvod. Čidlo se skládá z infradiody a infra detektoru, jakmile telefon leží na stole nebo jej používáte, není v permanenci, pokud však začnete volat, detekuje čidlo možné odrazy vlastního vyslaného paprsku IR světla.

Klepněte pro větší obrázek
Senzor přiblížení plní jednoduchou úlohu, při přiblížení telefonu k uchu vypíná displej.

Jakmile telefon přiblížíte k uchu, dojde k odražení IR paprsku od vaší hlavy zpět do IR detektoru, a poté dojde ke zhasnutí displeje a vypnutí dotykové vrstvy. To abyste při hovoru tváří nespouštěli, co nechcete. Zařízení bez senzoru přiblížení se při iniciaci hovoru automaticky zamykají.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Někdy je proximity senzor ještě doplněn o senzor gest, který indikuje různé pohyby dlaní, např. k utlumení hudby, k procházení mezi obrázky nebo k bezdotykovému přijetí hovoru.

Spolu se senzorem přiblížení se někdy hovoří i o senzoru pro gesta, který je pro určen pro bezdotykové ovládání telefonu pohybem dlaní zhruba 10 cm nad displejem. Dlaní lze procházet mezi obrázky, hudbou, poznámkami, případně přijmout hovor nebo rozsvítit displej a zobrazit na něm stavové informace.

5. Senzor intenzity okolního osvětlení

U vybavenějších zařízení je často v permanenci i světelný senzor, tj. senzor okolního osvětlení. Najdeme jej typicky nad displejem a slouží k detekci osvětlení okolního prostředí, v závislosti na čemž může upravovat jas samotného displeje, pokud jej necháte na automatice.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Senzor přiblížení v kombinaci se snímačem okolního jasu, které jsou umístěny v naddisplejové části.

U velmi světlého prostředí je jas nastaven na maximum, v tmavém prostředí je jas displeje naopak utlumen. U Samsungů řady Galaxy čidlo navíc zvlášť měří podíl bílého, červeného, zeleného a modrého světla. Tato data pak dostává režim Adaptivní obrazovka, který vzhledem k nim upravuje odstíny zobrazovaných barev na displeji.

6. Geolokační senzory

Každý správný smartphone dnes má senzor pro určení aktuální geografické polohy. Na mysli máme zejména GPS, který je často integrován v kombinaci s čipem ruského GLONASS. Nesmíme zapomenout ani na přijímače čínského BeiDou, který pracuje v Asijskou-Pacifické oblasti, či evropský Galileo, který je však stále ve vývoji.

Klepněte pro větší obrázek
GPS čip na desce mobilního telefonu není žádná přerostlá součástka...

Ve spojitosti s GPS a mobilními telefony často hovoříme o tzv. A-GPS neboli o asistované GPS. Ta pro urychlení určení polohy využívá mobilní internet, takže k lokalizaci potřebná data nemusí pomalu stahovat ze satelitů.

7. Barometr

Barometr měří aktuální atmosférický tlak. Ten je důležitým parametrem pro určení nadmořské výšky, která je zase doplňkovou informací pro rychlejší a přesnější fixování vaší GPS pozice.

Klepněte pro větší obrázek
Bosch BMP180 byl první barometrický senzor, který byl kdy u smartphonů použit. Pyšnil se jím model Google Galaxy Nexus a Motorola Xoom.

8. Teploměr

Termometr je senzor určený k měření teploty, má jej dnes (často i několik) každé chytré zařízení, protože senzor monitoruje interní hardwarové součásti a baterii. Pokud čidla informují o vysoké teplotě, telefon se automaticky vypne, aby nedošlo k jeho zničení.

Klepněte pro větší obrázek
Měření teploty a vlhkosti v rámci aplikace S Health.

V minulosti jsme zaznamenali pokusy o měření teploty okolí (např. Samsungy Galaxy S4 a Note 3 tato data posílají do aplikace S Health). Nevýhoda při měření je taková, že by měl telefon ležet několik minut v klidu, abyste jej nezahřívali vlastní dlaní. Dále musí být umístěn stranou od ostatní elektroniky, aby jej při vysokém výkonu sama nezahřívala, což by vyústilo v nepřesné měření. Zní to jako banální problém, ale zatím jej nikdo uspokojivě nevyřešil, takže z miliard smartphonů se nejhustší meteorologická síť jen tak nestane.

9. Vlhkoměr

To co pro teploměr platí i pro vlhkoměr. Debutoval u Galaxy S4, objevil se ještě v pár modelech a pak se po něm slehla zem. Čidlo slouží k monitorování vlhkosti okolního prostředí, jeho výstupem je pak vyjádření na stupnici, zdali se uživatel nachází v nastaveném „komfortním rozpětí“ hodnot.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Propojené měření teploty a vlhkosti u Samsungu s Androidem Lollipop.

To je v základu stanoveno podle patřičných norem, ovšem tato komfortní zóna může být i uživatelsky přenastavena. A to platí souhrnně pro teploty i vlhkost okolí.

Témata článku: Technologie, Měření teploty, Bosch, Amazon Fire Phone, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 6, Apple iPhone 6 128GB, Apple iPhone 6 64GB, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), HTC One Max, Huawei Ascend Mate, Huawei Ascend Mate 7, Huawei Ascend P7, LG Nexus 5, Motorola Xoom, Motorola Xoom 32GB 3G, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 4, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S4 Active, Samsung Galaxy S4-ACestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

** Jedete na výlet nebo na dovolenou? ** Smartphone vám na cestách může být nenahraditelným pomocníkem ** Dáme vám několik tipů, jak konkrétně telefon pomůže

Martin Miksa
Tipy a trikyMobilní aplikacePro turisty a cyklisty
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

** Google Wallet je náhradou Google Pay ** Kromě bezkontaktního placení toho ale umí mnohem víc ** Chce být agregátorem všech vašich karet, klíčků či dokladů

Martin Miksa
Digitální dokladyAndroid 13Mobilní aplikace
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

** T-Mobile představil svou letní kampaň ** Pokud vám dojdou data, v apce Můj T-Mobile dostanete zdarma stejnou porci ** Akce platí i pro firemní zákazníky a předplacenky

Martin Chroust
Můj T-MobileMobilní dataT-Mobile
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

** Nothing Phone je v prodeji pouhých pár dní ** První uživatelé už se přesto potýkají s nečekanými problémy ** Všechny se točí okolo displeje, který firma ze startu dost chválila

Martin Miksa
DisplejeProblém
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

** Xiaomi poprvé představilo „Pro” verzi svého populárního náramku ** Mi Band 7 Pro dostal GPS a funkcemi má blízko k hodinkám ** Cena i výdrž baterie přitom stále potěší

Martin Miksa
Chytré náramkyNositelnosti
Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

** Výdrž baterie smartphonů je věčné téma, poradíme jak ji prodloužit ** Některé triky přidají i hodiny výdrže navíc ** Jiné zas pomohou udržet její dlouhou životnost

Martin Miksa
VýdržBaterieTipy a triky
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

** Nokia ukázala tři nové tlačítkové telefony, které mají čím zaujmout ** Model 5710 XpressAudio slouží zároveň i jako krabička pro sluchátka ** Další hrají na nostalgii a lákají nenáročné uživatele

Martin Miksa
RetroTelefonyHudba v mobilu
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru