Smartphony rychle ztrácí na hodnotě. Jsou však výjimky, které i po roce můžete výhodně prodat

Stejně jako auta po vyjetí z prodejny i mobilní telefony po nákupu okamžitě začnou ztrácet svou původní prodejní hodnotu. Jak moc se to týká některých značek zmapoval britský server MusicMagpie. Ten poslední 2 roky mapoval situaci na britském trhu a vyzpovídal více než 2 000 uživatelů. Přesto podobný trend bude určitě velmi podobný i na jiných trzích včetně České republiky.

Průzkum mapoval pět silných značek telefonů prodávaných ve Velké Británii: Apple, Samsung, Huawei, OnePlus a Google. Pokud máme krátce shrnout výsledek, tak se kázalo, že telefony za rok od koupě ztratí průměrně polovinu původní hodnoty. Ve skutečnosti to ale není až takhle jednoduché a mezi jednotlivými značkami jsou opravdu významné rozdíly. Vzhledem k tomu, že šlo o několikaletou analýzu, není divu, že v průzkumu figurují hlavně starší telefony.

Naprosto nejhůře v průzkumu dopadly telefony Huawei, kde byly sledovány hlavně modely P10, Mate 10 Pro, P20 a Mate 30 Pro. U nich došlo v prvním roce od uvedení ke ztrátě hodnoty v průměru o 75 %. Kdo si telefon nechal ještě další rok, tak už přišel v průměru o 87 % jeho hodnoty, což uživatelům, kteří měli v plánu například telefon prodat neudělalo zřejmě moc radost. O něco lépe na tom byl Google, jehož telefony po roce ztrácí sice jen 65 %, ale hodně ztratily v druhém roce, a to 83 %.

Naopak proti Googlu to mají telefony OnePlus, které sice v prvním roce odepsaly 69 % své hodnoty, ale v druhém roce už došlo k poklesu jen na 78 %. Velmi podobné to bylo i u Samsungu, kde šlo o 64 % po prvním a 77 % po druhém roce. Nikoho asi moc nepřekvapí, že z průzkumu nejlépe vyšly Apple iPhony, které svou hodnotu drží daleko lépe a ani za dva roky neztratí na hodnotě tolik jako ostatní značky za první rok. V případě Applu totiž telefony průměrně první rok ztratí cca 40 % své hodnoty, ovšem jsou i povedené modely, jako například iPhone 11, který ztratil jen 33 %.

Kdy telefon nejlépe prodat?

Rozhodně záleží na jak dlouhý časový horizont si telefon kupujete. Pokud telefon plánujete mít minimálně 3 roky, musíte vzhledem k opotřebení počítat, že o žádný prodejní hit určitě nepůjde. V případě některých telefonů z průzkumu půjde naopak spíše o symbolickou částku. Pokud vlastníte některou z takových značek, tak se určitě vyplatí zařízení prodat již po prvním roce, aby se vám z něj vrátilo co nejvíc na novější model. U Applu kvůli pomalejší ztrátě hodnoty není takový problém zařízení měnit i po dvou letech.

Zde průzkum ukázal, že uživatelé často dělají zásadní chybu v tom, že ve chvíli kdy přejdou na nový model, stále si nechávají i několik dalších měsíců starý telefon, čímž zbytečně přichází o peníze, které mohli včasným prodejem získat. Na druhou stranu často záleží i na důvodu pořízení nového telefonu. V případě téměř třetiny respondentů důvodem bylo totiž rozbití starého telefonu.

Zajímavou informací však je, že vhodným okamžikem pro prodej stávajícího telefonu může být období těsně před představením nového modelu. Zejména u Applu průzkum ukázal, že již měsíc po uvedení nového iPhonu, ten starý klesnul cca 10 % na hodnotě, po třech měsících dokonce skoro o čtvrtinu. 

Jak nakoupit telefon z druhé ruky?

Diskuze (37) Další článek: Samsung vsadí vše na skládačky. V příštím roce chce vyrobit dvojnásobek ohebných displejů

Témata článku: , , , , , , , SMA, Pro +, Telefon, Mást, Značka, Zlomek, Hodnota, Velká Británie, Model, Česká republika, Původní hodnota,