Smartphony rychle ztrácí na hodnotě. Jsou však výjimky, které i po roce můžete výhodně prodat

Stejně jako auta po vyjetí z prodejny i mobilní telefony po nákupu okamžitě začnou ztrácet svou původní prodejní hodnotu. Jak moc se to týká některých značek zmapoval britský server MusicMagpie. Ten poslední 2 roky mapoval situaci na britském trhu a vyzpovídal více než 2 000 uživatelů. Přesto podobný trend bude určitě velmi podobný i na jiných trzích včetně České republiky.

Průzkum mapoval pět silných značek telefonů prodávaných ve Velké Británii: Apple, Samsung, Huawei, OnePlus a Google. Pokud máme krátce shrnout výsledek, tak se kázalo, že telefony za rok od koupě ztratí průměrně polovinu původní hodnoty. Ve skutečnosti to ale není až takhle jednoduché a mezi jednotlivými značkami jsou opravdu významné rozdíly. Vzhledem k tomu, že šlo o několikaletou analýzu, není divu, že v průzkumu figurují hlavně starší telefony.

Naprosto nejhůře v průzkumu dopadly telefony Huawei, kde byly sledovány hlavně modely P10, Mate 10 Pro, P20 a Mate 30 Pro. U nich došlo v prvním roce od uvedení ke ztrátě hodnoty v průměru o 75 %. Kdo si telefon nechal ještě další rok, tak už přišel v průměru o 87 % jeho hodnoty, což uživatelům, kteří měli v plánu například telefon prodat neudělalo zřejmě moc radost. O něco lépe na tom byl Google, jehož telefony po roce ztrácí sice jen 65 %, ale hodně ztratily v druhém roce, a to 83 %.

Naopak proti Googlu to mají telefony OnePlus, které sice v prvním roce odepsaly 69 % své hodnoty, ale v druhém roce už došlo k poklesu jen na 78 %. Velmi podobné to bylo i u Samsungu, kde šlo o 64 % po prvním a 77 % po druhém roce. Nikoho asi moc nepřekvapí, že z průzkumu nejlépe vyšly Apple iPhony, které svou hodnotu drží daleko lépe a ani za dva roky neztratí na hodnotě tolik jako ostatní značky za první rok. V případě Applu totiž telefony průměrně první rok ztratí cca 40 % své hodnoty, ovšem jsou i povedené modely, jako například iPhone 11, který ztratil jen 33 %.

Kdy telefon nejlépe prodat?

Rozhodně záleží na jak dlouhý časový horizont si telefon kupujete. Pokud telefon plánujete mít minimálně 3 roky, musíte vzhledem k opotřebení počítat, že o žádný prodejní hit určitě nepůjde. V případě některých telefonů z průzkumu půjde naopak spíše o symbolickou částku. Pokud vlastníte některou z takových značek, tak se určitě vyplatí zařízení prodat již po prvním roce, aby se vám z něj vrátilo co nejvíc na novější model. U Applu kvůli pomalejší ztrátě hodnoty není takový problém zařízení měnit i po dvou letech.

Zde průzkum ukázal, že uživatelé často dělají zásadní chybu v tom, že ve chvíli kdy přejdou na nový model, stále si nechávají i několik dalších měsíců starý telefon, čímž zbytečně přichází o peníze, které mohli včasným prodejem získat. Na druhou stranu často záleží i na důvodu pořízení nového telefonu. V případě téměř třetiny respondentů důvodem bylo totiž rozbití starého telefonu.

Zajímavou informací však je, že vhodným okamžikem pro prodej stávajícího telefonu může být období těsně před představením nového modelu. Zejména u Applu průzkum ukázal, že již měsíc po uvedení nového iPhonu, ten starý klesnul cca 10 % na hodnotě, po třech měsících dokonce skoro o čtvrtinu. 

Jak nakoupit telefon z druhé ruky?

Diskuze (37) Další článek: Samsung vsadí vše na skládačky. V příštím roce chce vyrobit dvojnásobek ohebných displejů

Témata článku: Android, Smartphony, Vlajková loď, WhatsApp, Chytrý telefon, Průzkum, Analýza, Zlomek, Telefon, Hodnota, Model, Velká Británie, Značka, Mást, Původní hodnota, Česká republika, Mobilní telefony na Heureka.czRychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

** Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze ** Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací ** Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Vladislav Kluska
Material YouAndroid 12Google
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída