Startuje bezdrátové dobíjení Qi2, podobá se MagSafe. Na magnetický Android se ale čeká

  • Na světě je nový standard pro bezdrátové nabíjení
  • Qi2 primárně vychází z technologie MagSafe od Applu
  • Existovat však bude i druhý profil pro dobíjení bez magnetů...

Oživeno 21. listopadu 2023 | Uskupení WPC (Wireless Power Consortium) v rámci tiskové zprávy potvrdilo očekávaný start bezdrátového nabíjecího standardu Qi2. První certifikované produkty se mají na trhu objevit v průběhu vánočních svátků, a to zejména nabíjecí doplňky a příslušenství od značek Belkin, Mophie, Anker a Aircharge. Celkem je v testovací či certifikační fázi zhruba 100 různých zařízení, a tak očekáváme velmi rychlý start této technologie...

Klepněte pro větší obrázek
Těšíme se na Androidy s podporou Qi2, jenže to automaticky neznamená podporu magnetického bezdrátového dobíjení. Existovat budou dva profily, jeden z nich si vystačí i bez magnetů...

...zatím však zřejmě jen v podání výrobců příslušenství. Jedinými modely, které podporují standard Qi2, jsou v současné době iPhony 15. I když se očekává, že se forma bezdrátového dobíjení brzy prosadí i u Androidů, na první takto vybavený telefon stále čekáme. Dá se předpokládat, že první Androidy s Qi2 se na trhu objeví v první polovině příštího roku, v zákulisí se šušká i o tom, že budou tento standard podporovat třeba Pixely 9. Ty však na trh dorazí až příští rok na podzim, konkurence by to měla stihnout daleko dříve.

Jenže, zatímco u Androidů čekáme na obdobu MagSafe, tisková zpráva WPC nás rychle vrací do reality. Součástí specifikace Qi2 jsou totiž dva profily. Jedná se o tzv. MPP (Magnetic Power Profile), k němuž nejvýrazněji přispěl Apple, a který bude využívat nové logo Qi2. Pak tu však máme ještě tzv. EPP (Extended Power Profile), který splňuje standard druhé generace, ale nevyužívá magnety. Zařízení s profilem Qi2 EPP pak budou pro odlišení využívat stávající logo Qi.

Jinými slovy, podpora Qi2 u Androidů nemusí nutně znamenat přítomnost magnetického bezdrátového dobíjení.

Zdroj: WPC


Původní článek ze 4. ledna 2023:

Uskupení WPC (Wireless Power Consortium) představilo nový standard Qi2 (čteno „chee two“) pro bezdrátové nabíjení, který má sjednotit různé technologie pro bezdrátové nabíjení pod jednu střechu. Zejména proto, že při stávajícím stavu není úplně jasné, která zařízení jsou tzv. „Qi Certified“, a která nikoliv. Výrobci Androidů totiž magnetické dobíjení odkoukali u Applu, a každý si tento typ nabíjení upravil po svém, takže neexistuje žádný režim vzájemné kompatibility.

Změnit to má standard Qi2, jehož základ postavený na technologii MagSafe pomohla vyvinout právě firma Apple, která je taktéž členem konsorcia WPC. Jádrem nové technologie je tzv. Magnetic Power Profile, který zajistí, že smartphony či jiná bezdrátově dobíjená zařízení jsou perfektně zarovnána s nabíječkami, což zajistí efektivnější a rychlejší dobíjení.

Qi2 přímo nahradí stávající standard Qi, a WPC očekává, že jen v letošním roce se prodá miliarda zařízení s jeho podporou, ať již zařízení, která jsou určena pro samotné nabíjení, tak zařízení, která budou novou technologií sama nabíjena. To navíc umožní dostat na trh nové typy nabíječek, které dříve nebyly možné. Ano, mezi řádky čteme, že se technologie ve stylu MagSafe dostane i globálně mezi Androidy. Jenže se bude jednat o univerzální standard, který zajistí podporu mezi různými výrobci. Mělo by tak být teoreticky možné nabíjet Android zařízení třeba novou Qi2 MagSafe nabíječkou od Applu.

Takto Apple v roce 2020 představil technologii MagSafe:

První dobíječky a telefony s podporou Qi2 budou na trhu k dispozici koncem letošního roku. V první vlně bude podporováno 15W dobíjení, v dalších generacích se čeká zvýšení dobíjecího výkonu.

Zdroj: Businesswire

Diskuze (69) Další článek: Jak dostat iMessage do Androidu. Nothing selhal, ale je tu ještě Beeper. Ukážeme, jak funguje

Témata článku: , , , , , , , , , , , Extended power profil, Zařízení, SMA, WPC, Nový standard, Standard, BusinessWire, Profil, Dobíjení, AirCharge, Anker, Bezdrátové dobíjení,