Smartphony vyhlíží novou optiku pro selfie kamerky. Čočky mají lepší světelnost a přesnější ostření

  • Selfie kamerky v telefonech už možná nebudou nikdy jako dřív
  • Optika TLens má oproti současnému řešení spoustu benefitů
  • Zejména rychlé ostření a vysokou světelnost

Norská společnost poLight oznámila, že získala první objednávku, která se týká světa smartphonů, jejíž objem činí 6,44 milionů korun. A čím je vlastně firma poLight tak zajímavá? Vyrábí selfie kamerky s čočkami TLens, které jsou na tom technologicky lépe, než aktuálně používané selfie kamerky na předních stranách telefonů. Důraz je kladen zejména na přesnost a rychlost ostření, což je parametr, který většině smartphonů na trhu bohužel schází. A asi není velké překvapení, že chystaný telefon s optikou TLens bude spadat do vyšší třídy.

Na prezentaci níže si můžete povšimnout základního rozdílu mezi současně používanými selfie kamerkami a čočkami TLens. V současné době se u selfie foťáků, které dokáží ostřit (a že jich není mnoho), používá princip VCM alias Voice Coil Motor. Při ostření se pohybuje celá soustava čoček, a to díky magnetům, cívkám a pružinám. poLight TLens na druhou stranu používají skleněnou membránu, piezoelektrický film, silikon a polymer. Piezoelektrická vrstva připevněná ke skleněné membráně reaguje na změny napětí a tvaruje polymerový materiál, který ve svém důsledku mění optické vlastnosti skleněné membrány. A to je důležité zejména s ohledem na ostření scény.

Klepněte pro větší obrázek
Struktura optiky TLens pro budoucí selfie kamerky pod displejem, poradí si až se snímači o rozměru 1/1.5"

Otevírá se tak zcela nová cesta selfie kamerek pro smartphony, které mají kvalitní a rychlé ostření, a současně nezabírají velký prostor. Je možné je integrovat do stávajících displejových průstřelů, které se navíc v posledních letech povážlivě zmenšují. TLens nabízí vysoké úrovně světelnosti, nemají žádnou magnetickou interferenci, odolají nárazům a dokáží ostřit od 10 centimetrů až do nekonečna. 

Firma poLight oznámila, že smartphone vyšší třídy, v němž bude zabudována první selfie kamerka s TLens, se na trhu objeví ve druhém čtvrtletí letošního roku. Má se jednat o projekt, který se bude vyrábět v nižší kvantitě než běžná zařízení, a tak to mezi řádky vypadá spíše na koncept. Jenže, pokud se technologie osvědčí, je možné, že se v následujících letech kamerky od poLight prosadí natolik, že je začneme u smartphonů vídat stále častěji. Mimo nich má firma připravenou podobnou optiku pro chytré hodinky, rozšířenou realitu i pro průmyslové využití.

Představení optiky TLens od firmy poLight:

Zdroj: Marketscreener, poLight

Váš názor Další článek: Proč rychlá nabíječka někdy nabíjí pomalu? Výrobci se spolu nedohodli. Standard je ale blízko

Témata článku: , , , , , , Optika, Současné řešení, Čočka, Benefit, Světelnost, Telefon, Ostření, Kamerka, SMA