SMS z počítače do mobilu zdarma

O2 utáhlo opasek, my se vám jej pokusíme opět uvolnit. Znáte Atlas ICQ? Nebo víte o lepší cestě jak poslat SMS z počítače?

Události minulého týdne kolem posílání SMS z internetu mne donutily k úvaze. Nejprve přišla zajímavá služba O2 SMSender, určitě skvělá služba obohacující a rozšiřující možnosti komunikace. Její hlavní problém? SMSky jsou placené. Událost bezprostředně následující jsme popsali v bleskovce s výmluvným titulkem „Zrušil O2 webovou SMS bránu?“. Ne, nezrušil, jen ji schoval, už na ni nevede přímý odkaz z domovské stránky operátora. Po někdejším omezení délky webové SMS na 60 znaků je to další komplikace. Zaslání zprávy je stále zdarma, ale pokud budete někde v terénu mimo svůj počítač s uloženými záložkami, musíte si pamatovat jeden z trojice fungujících odkazů. Nejjednodušší to bude s tímto: www2.eurotel.cz.

Operátoři tedy jasně deklarují nelibost vůči ušlým příjmům za zprávy, které jsou z webové brány odeslané zdarma. T-Mobile tuto možnost zrušil úplně, o O2 jsem psal výše, pouze Vodafone si svoji bránu drží jako významnou konkurenční výhodu a benefit pro své zákazníky. Jak dál? V tomto momentě bych rád dal prostor vám, našim čtenářům, testovačům, kteří vyzkoušejí a důkladně prověří všechno možné (a že je těch možností nemálo). Napište do diskuze, nebo přímo na můj e-mail filip.kuzel(zavináč)cpress.cz…

  • jak posíláte SMSky z počítače
  • do kterých sítí taková SMS dojde
  • kolik vás to stojí
  • jak spolehlivé to je
  • jaké jsou výhody vašeho řešení (rychlost, jednoduchost…)
  • a nevýhody (omezení délky či počtu, nutnost opsat kód, instalovat program…)

…jestli se věc podaří, sesbírám nejzajímavější řešení a poskládám je do dalšího článku. Pro inspiraci jsem vyzkoušel jednu z alternativ, která není úplně nová a na MobilManii jsme se jí už jednou věnovali: Atlas ICQ. Od té doby se však událo několik zajímavých změn, nejvýznamnější je zřejmě možnost posílat zprávy i do sítě Vodafonu a nová antispamová ochrana.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Instalační balíček Atlas ICQ o velikosti 13 MB stáhnete zde, program je kompletně počeštěný. Až se dostanete k obrázku č. 1, zamyslete se, můžete se zbavit mnoha „bonusů“, které nejsou příjemné každému • Při instalaci jsem se srdečně zasmál, nečekanému vtípku programátorů

Nebudu se pouštět do zevrubného testu, spíše se přidržím výše uvedených bodů. Jak už název napovídá, jde o běžného klienta ICQ, který je obohacen o možnost pohodlně odeslat SMS (umí to i základní ICQ, ale ne s takovým komfortem). Zprávy je v současnosti možné posílat na mobilní čísla v síti O2 a Vodafone. Jde tedy o oba operátory, kteří mají i webové brány, podmínky jsou však odlišné. Zatímco z brány O2 pošlete jen 60 znaků, z ICQ je to o 100 více a plných 160 písmenek pošlete i do Vodafonu, jehož brána naopak umí až pět SMS naráz. S T-Mobilem se Atlas bohužel zatím nedohodnul.

Za kolik? Zadarmo. V této souvislosti se však vrátím k naznačené změně v antispamové ochraně. Ať už tomu Atlas říká jak chce, jde zkrátka o omezení. Dříve to bylo vyřešeno pomocí opisování autorizačních kódů, nově byl nasazen jednoduchý kreditový systém. Za zprávu, kterou ze svého ICQ odešlete na mobil se odečte bod. Když vám adresát odpoví zpět do ICQ (taková zpráva mu přijde z unikátního čísla, v telefonu jednoduše zvolí „odpovědět“), váš kredit povyskočí o pět kreditů. Systém 5:1 se někomu může zdát přísný, ale vzhledem k tomu, že začnete s 15 kredity, za první odpověď dostanete dalších 15, za druhou odpověď 10, až pak to bude po pěti, není to tak zlé. Tedy alespoň mé konto neustále narůstá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednotlivé řádky s kontaktem jsou vysoké, do okna se jich vejde méně • O aktuální výši kreditu jste neustále informováni počítadlem přímo v okně chatu

Bod č. 4: Spolehlivost. Nezaznamenal jsem jediný problém, dávám jedničku s hvězdičkou. Výhody a nevýhody takového řešení? Tento způsob posílání zpráv je závislý na určitém programu, který je třeba mít nainstalovaný. Na druhou stranu je ICQ nejpoužívanější kecálek u nás. V počítači je vždy při ruce, jednou si ke kontaktu uložíte telefonní číslo, a pak už je napsání SMSky otázkou jediného kliknutí. Nejste-li tedy závislí na svém alternativním klientovi, zkuste toho od Atlasu.

Diskuze (38) Další článek: Soutěž o 2GB kartu: výherce a nové téma

Témata článku: SMS, Ostatní, Zdarma, Počítače, Mobil, Autorizační kód, MOBI, První odpověď, Skvělá služba, Jediné kliknutí, Žďár, Počítač